گرفتار شدن پلنگ ایرانی در چنگال سگ های گله

به گزارش رکنا، مهدی اله‌پور، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: در پی گزارشی از دامداران روستای تنگه ترکمن مبنی بر مشاهده یک قلاده پلنگ در ارتفاعات مشرف به روستا و گرفتار شدن پلنگ بر بالای درخت و در محاصره سگ‌ها دریافت شد و موضوع در دستور کار ماموران حفاظت محیط زیست قرار گرفت. ماموران به محل اعزام شدند که پس از مشاهده پلنگ و بررسی وضعیت با همکاری دامداران و شورای اسلامی روستا نسبت به دور کردن سگ های گله از درختی که پلنگ بر بالای آن پناه گرفته بود اقدام کردند و مسیر مناسب برای هدایت پلنگ باز شد.

وی افزود: با دور شدن سگ‌های گله، پلنگ از درخت پایین آمده و در مسیر مناسب محل را ترک کرد. در مشاهدات مستقیم و بررسی تصاویر و فیلم تهیه شده خوشبختانه این پلنگ صحیح و سالم است. در این حادثه ۳ قلاده از سگ های گله زخمی شده که زخم این حیوانات سطحی بوده و بزودی بهبود می یابند.

استان خراسان شمالی به لحاظ جمعیت پلنگ، وضعیت خوبی در میان استان های کشور دارد و بیشتر کوهستان‌های این منطقه، زیستگاه این گربه‌سان زیبا است. در مجموع، بیشتر کوه های استان زیستگاه پلنگ است و این حیوان شبگرد و منزوی است و عمدتا خود را مخفی می کند از این رو، کمتر مشاهده می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟