خطر مرگ بیخ گوش خلخالی ها

به گزارش رکنا، جواد فتحی روز پنجشنبه  با اشاره به مراجعه چند مسموم ناشی از مصرف قارچ‌های وحشی به بخش فوریت‌های پزشکی خلخال افزود: احتمال مسمومیت و مرگ درپی مصرف برخی قارچ‌های موجود در طبیعت بسیار بالاست و سالانه افراد زیادی را روانه بیمارستان می‌کند.

وی با توصیه به مردم و تاکید براینکه مراقب قارچ‌های سمی روییده در طبیعت باشید، اظهار کرد: با رسیدن روزهای بهاری طبیعت‌گردی بیشتر میشود و یکی از خوراکی های مورد دلخواه مردم قارچ های وحشی هستند که همه ساله مصرف انها موجب مسمومیت افراد و مرگ و میر می‌شود .

فتحی با بیان اینکه همه قارچ‌های موجود در طبیعت خوراکی نیستند، گفت: خوردن چند لقمه از قارچ‌های سمی می‌تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار انداخته و حتی موجب مرگ شود.

وی با تاکید بر اینکه باید از چیدن و مصرف قارچ‌های وحشی خودداری کرد، افزود: نمی‌توان از روی ظاهر قارچ یا مزه آن، وحشی، خوراکی و یا سمی بودن آن را تشخیص داد.

او علایم زودرس مسمومیت با قارچ را شامل تهوع و استفراغ، اسهال، شکم درد و تعریق دکر کرده و بیان کرد:گاهی علایم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی‌قراری با این نشانه‌ها همراه می‌شود.

وی با بیان اینکه ایـن علایم چهار تا 24 ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می‌شود، گفت: نشانه‌های دیررس شامل مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب‌های مغزی است که ممکن است روزها یا هفته‌ها بعد ظاهر شود.

فتحی با بیان اینکه باید از مصرف قارچ‌های خودرو که در دل طبیعت ظاهر می‌شوند اجتناب کرد خاطر نشان کرد: پختن، آب‌پز یا کباب کردن قارچ‌های وحشی سمی بودن آنها را از بین نمی‌برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ که پادزهر هم ندارد ، پرهیز از مصرف آن می‌باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟