سرنوشت اتاق فرارهای تهران چه می شود؟ / پلیس اماکن پاسخ داد!

مدتی است که آوازه بازی " اتاق‌های فرار " در میان طرفداران ماجراجویی و سرگرمی‌ پیچیده‌ است. اتاق فرار در واقع برخلاف همه بازی‌های کامپیوتری که با الهام از دنیای واقعی طراحی شده‌اند از بازی‌های کامپیوتری الهام گرفته شده است.

اولین طراحان این بازی، متفکران حوزه آموزش کشورهای آسیای شرقی بودند. آن‌ها بر این باورند که ترکیب فعالیت بدنی و فکری می‌تواند رشد و پویایی افراد برای استفاده از خلاقیت و همیاری را بالا ببرد. پس از مدتی اتاق فرار در آمریکا و اروپا نیز همه‌گیر شد و در حال حاضر در ایران نیز توسط تیم‌های مختلف اجرا می‌شود.

فراگیر شدن اتاق فرار در ایران از سال 1395

سردار علی نوروزی رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا در همین رابطه اظهار کرد: اتاق فرار یک موضوع تازه در کشور است که از سال 1395 شاهد فعال شدن آنها در کشور هستیم؛ در ابتدا این اتاق‌ها متولی نداشتند و الگو گرفته از نمونه‌های خارجی بودند.

وی افزود: در سال 1398 وزارت ورزش به این موضوع ورود و اعلام کرد اتاق فرار نوعی ورزش است و به همین دلیل خود را متولی اتاق‌های فرار در کشور اعلام کرد.

105 اتاق فرار در کشور مجوز دارند

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا تصریح کرد: در حال حاضر 278 اتاق فرار در کشور شناسایی شده است که از این تعداد فقط 105 اتاق فرار مجوز دارند.

سردار نوروزی یادآور شد: از تعداد 105 اتاق فرار مجوزدار در ایران، 68 اتاق فرار مجوزشان را از وزارت ورزش و جوانان، 36 اتاق فرار مجوزشان را از اتحادیه‌های مختلف مثل اتحادیه نظارت بر اسباب‌بازی فروشی‌ها و یک اتاق فرار هم مجوزش را از وزارت میراث فرهنگی گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین اتاق‌های فرار به ترتیب در استان تهران، اصفهان، البرز، مازندران، خراسان رضوی، کرمانشاه، گیلان و خوزستان فعال هستند.

علت پلمب 173 اتاق فرار در سال 1402

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا با بیان اینکه طبق بررسی‌ها مشخص شد که 107 اتاق فرار در کشور مجوز ندارند، گفت: در سال 1402 تعداد 173 اتاق فرار غیرمجاز را به دلیل عدم نداشتن مجوزهای قانونی پلمب کرده‌ایم.

سردار نوروزی به نظر پلیس درباره نحوه فعالیت اتاق‌ها فرار اشاره و خاطرنشان کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در اتاق فرارهایی که در کشور ما ایجاد شده است متاسفانه بیشتر از محتواهای ترسناک استفاده می‌کنند در صورتی که متولیان این امر می‌توانند از محتواهای کمدی، فکری و ... استفاده کنند که به نوعی تفریح سالم و حتی آموزنده هم باشد.

وی یادآور شد: در اتاق‌های فرار باید به فکر تولید محتوا باشیم و نظارت کنیم تا بتوانیم این تفریح را به یک فرصت قاعده‌مند برای تفریح و سرگرمی تبدیل کنیم و لازم است که متولیان فرهنگی به این موضوع ورود کنند.

هذیان‌گویی، بی‌خوابی و استرس آسیب استفاده از برخی اتاق‌های فرار

رئیس پلیس اماکن فراجا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا تاکنون گزارشی از فوت به دلیل ترس در اتاق‌های فرار به پلیس گزارش شده است یا خیر گفت: ما اخبار و اطلاعاتی مبنی بر اینکه بچه‌هایی که از نظر روحی و روانی از این اتاق‌های فرار استفاده کردند، اذیت شده‌اند و دچار استرس، بی‌خوابی و هذیان‌گویی در خواب؛ دریافت کرده‌ایم اما گزارشی از سکته یا فوت به دلیل ترس اتاق‌های فرار تاکنون دریافت نکرده‌ایم.

سردار نوروزی خاطرنشان کرد: اغلب مالکان اتاق فرار ترجیح می‌دهند که این اتاق‌ها در ساختمان‌های کلنگی و مخروبه فعالیت کنند که همین ناپایداری سازه‌‌ها و اماکن می‌تواند خطرآفرین باشد.

وی در پایان گفت: البته تمامی اتاق‌های فرار ملزم به نصب دوربین‌های مداربسته هستند تا پلیس نظارت‌های لازم را بر نحوه فعالیت آنها داشته باشد.

کدخبر: 1013464 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟