به گزارش رکنا، 26 کودک شش تا هشت ساله روسی که در اردوگاهها و زندان‌های مخصوص تروریست‌ها در سوریه به سر می‌بردند، به مسکو بازگردانده شدند.

«آنا کوزنتسووا» کمیساریای ریاست‌جمهوری روسیه در امور کودکان در این خصوص به خبرگزاری اسپوتنیک، گفت که این کودکان به یک مرکز نگهداری مخصوص کودکان منتقل شده‌اند.

او روز گذشته پس از اینکه توانست در رایزنی با مقامات کرد در شمال سوریه، ۳۵ کودک روسی را از اردوگاه «الهول» آزاد کند؛ با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در خصوص حل معضل حضور کودکان روسی در سوریه به گفت‌و‌گو نشست.

از این ۳۵ کودک نُه تن از آن‌ها در دمشق باقی ماندند تا مراحل اداری خروج از روسیه در خصوص آن‌ها تکمیل شود و ۲۵ کودک نیز به روسیه بازگردانده شدند.

به گفته صلیب سرخ جهانی، در حال حاضر ۱۲ هزار نفر از اتباع دیگر کشورها در اردوگاه «الهول» حضور دارند. چهار هزار زن و هشت هزار کودکی که خانواده تروریست‌های داعشی محسوب می‌شوند و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

روسیه از تابستان سال ۲۰۱۷ شروع به بازگرداندن کودکان روسی تروریست‌های داعش کرده و در این خصوص به دستور پوتین کمیته‌ای نیز تشکیل شده است.

در دسامبر سال ۲۰۱۸ نیز دولت روسیه ۱۲۲ کودک روسی را از عراق و هشت کودک را از سوریه به کشورش بازگرداند.

اردیبهشت ماه گذشته یک مسئول کردهای سوریه که خواستار عدم افشای نامش شده بود، به پایگاه خبری «داماس پست» گفت که در این اردوگاه عناصر خارجی داعش از ۵۵ کشور در حضور دارند. او از خودداری این کشورها از تحویل اتباع تروریست خود به شدت انتقاد کرده و آن را خجالت‌آور دانسته بود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟