پرتاب بزرگترین تلسکوپ فضایی به فضا + فیلم
حجم ویدیو: 13.32M | مدت زمان ویدیو: 00:01:48

تلسکوپ فضایی جیمز وب بزرگترین ماشین زمان است که از سوی ناسا به فضا پرتاب شد.

به گزارش رکنا، بالاخره انتظار‌ها به پایان رسید و تلسکوپ فضایی جیمز وب زمین را به مقصد فضا ترک کرد. ناسا برای ساخت این سازه حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه کرده است.

این تلسکوپ فضایی پس از طی مسیر معین و باز شدن در مکان تعیین شده اطلاعات بسیار گسترده و جامعی را درباره حیات در سیارات دیگر به سیاره زمین ارسال خواهد کرد. حتی داده‌هایی در مورد منشا پیدایش کیهان نیز به زمین مخابره خواهد کرد.

این وسیله سوار بر موشک «آریان ۵» از پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه، مستعمره‌ای در شمال آمریکای جنوبی، به فضا ارسال شد. مدت زمان سفر این تلسکوپ ۲۶ دقیقه است. احتمالا حدود یک ماه طول خواهد کشید تا جیمز وب به مقصد نهایی خود برسد.

محل استقرار تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب در فاصله حدود ۱ میلیون و ۶۱۰ هزار کیلومتری مستقر می‌شود. تصاویر دوربین‌های متصل به تلسکوپ جدایی این وسیله را از موشک نشان می‌دهند. طبق گزارش‌ها تلسکوپ فضایی جیمز وب هم اکنون در حال حرکت به سمت مسیر مشخص شده است. تا کنون هیچ موردی از اختلال در حرکت این تلسکوپ گزارش نشده است. پس از رسیدن به مقصد نهایی و باز شدن تجهیزات، جیمز وب ماموریت فضایی و اصلی خود را شروع می‌کند. ۳۰ سال پیش نهاد‌های حوزه فضا و نجوم از جمله سازمان فضایی آمریکا و اروپا تولید این تلسکوپ را آغاز کردند.

ماموریت فضایی جیمز وب

سازه‌ای که می‌تواند تحول بزرگی در حوزه هوا و فضا ایجاد کند. طبق اعلام سخنگوی ناسا این ماموریت نیم قرن پس از ماموریت آپولو ۸ انجام شد. در آن زمان فضانوردان روز کریسمس را از ماه تبریک گفتند. مسئولین ناسا تصمیم گرفتند برای گرامیداشت نام یکی از بنیانگذاران ماموریت‌های آپولوی ماه، جیمز وب را به عنوان اسم این تلسکوپ انتخاب کنند. این تلسکوپ ۶۲۰۰ کیلوگرم وزن و آینه‌های ۶.۵ متری دارد. گمان می‌رود که جیمز وب ۱۰ سالی را در فضا بگذراند.

آیا این خبر مفید بود؟