گوشت کدام مرغ برای خرید مناسب است ؟ + فیلم
حجم ویدیو: 18.71M | مدت زمان ویدیو: 00:02:21

به گزارش رکنا، مرغ درشت و متوسط، هرکدام طرفداران خود را داشته‌اند. گرچه بسیاری از مردم می‌دانند که مرغ با جثۀ متوسط، سالمتر است، اما عموماً طی سال‌های اخیر، مرغ چاق با این نگاه که «مجلسی‌تر» است، مهمان مجالس ما بوده و مرغ‌های کوچکتر به حاشیه رفته بودند.

همچنین پیشتر تصور می‌شد نسبت گوشت به دورریزها در مرغ چاق یا درشت به‌نسبت بیشتر باشد. این تصور در میان مردم وجود داشت، اما شاید تا به امروز کسی دقیقاً بررسی نکرده باشد که کدامیک به مصرف‌کننده گوشت بیشتری می‌دهد و بصرفه‌تر است.

در این گزارش با یک آزمایش ساده (اما البته زمان‌بر) این موضوع را بررسی کردیم که کدامیک از این دو – مرغ‌های بالای 2.5 کیلو یا مرغ‌های زیر 1.8 کیلو – گوشت بیشتری دارند. نتایج جالب این آزمایش را در ادامه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

برای این آزمایش 10 مرغ متوسط با مجموع وزن لاشۀ 26 کیلو و 640 گرم و 10 مرغ سایز با مجموع وزن 16 کیلو و 300 گرم را به‌اصطلاح پاک کرده و چربی آن را می‌گیریم. سپس وزن هر دو گروه را دوباره با هم مقایسه می‌کنیم. نتایج این آزمایش به شرح زیر بوده است:

نتایج نشان داد که مرغ متوسط 1.3 درصد گوشت بیشتری به ما داد.

پس از چربی‌گیری، مرغ‌های بزرگ 23 کیلو و 50 گرم و مرغ‌های متوسط 14 کیلو و 320 گرم گوشت با استخوان به ما دادند.

مرغ‌های متوسط 10 کیلو و 590 گرم گوشت خالص و مرغ‌های بزرگ 16 کیلو و 430 گرم گوشت خالص دادند که این امر نیز نشان‌دهندۀ آن است که مرغ‌های متوسط ( سایز) 3.3درصد گوشت بیشتری در مقایسه با مرغ‌های بزرگ، بر اساس وزن اولیه دارند و خرید آنها بصرفه‌تر است.

جمع‌بندی:

ارقام جدول زیر نشان می‌دهد خریداران مرغ درشت، نهایتاً به میزان حدود 3.3درصد گوشت کمتری به‌دست می‌آورند.

مرغ

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟