رضا بهرام؛ یک دهه هفتادی موفق

زندگی شخصی

رضا بهرام با نام واقعی رضا هلاورجانی در 20 دی ماه 70 در یک خانواده 5 نفره متولد شد. تک پسر خانواده بود و خواهرانش این روزه ورزشکاران حرفه‌ای هستند. البته که خود رضای عزیز هم قبل از موسیقی بیشتر از هرچیز به فوتبال عشق میورزید که متاسفانه پایان نافرجامی داشت. تنها مشوق اصلی‌اش برای موسیقی ابتدا پدرش بود که روی صدای رضا کار کرد، اما عمر پدر آنقدر بلند نبود که موفقیت فرزندش روی صحنه را ببیند و در سال 84 چشم از دنیا فروبست.

پس از فوت پدر در سال 84، رضا بهرام رسما موسیقی را کنار گذاشت و به دنبال ورزش و فوتبال رفت، در نوجوانی در فولاد یزد بود و در جوانی در فولاد خوزستان تا آن اتفاق شوم یا شایدم حسنه برایش پیش آمد. از ناحیه زانو دچار مشکل جدی‌ای شد و بعد از عمل، آن پا دیگر پای فوتبال نبود. رضا بهرام مجبور بود از این به بعد ورزش مورد علاقه‌اش را از قاب تلویزیون دنبال کند.

زندگی حرفه ای

بعد از حادثه جدی برای پایش و ورود به دانشگاه علم‌وفرهنگ یزد، تصمیم گرفت تا حرفه دیگری را امتحان کند که تصمیم گرفت درخواست قدیمی پدر را اجابت کند. رضا بهرام در دوران کارشناسی هرچند کار مهم موسیقیایی نداشت، اما  در دوران دانشگاه بیشتر سعی کرد تا روی هنر خواندن خود کار کند و در انجمن موسیقی دانشگاه نیز فعالیت‌های کوتاهی داشت. پس از پایان تحصیل در سال 93، موقع فعالیت جدی او بود. از آن سال رضا بهرام به صورت کوتاه و بلند وقت خود را در صنعت موسیقی گذراند اما با پیشرفت خاصی مواجه نشد و بخت و اقبال خیلی موافق او نچرخید.

تا سال 96 رضا بهرام نهایتا در حد یک نام در صنعت موسیقی بود و خیلی فعالیت خاصی نمیکرد و بیشتر روی صدایش کار کرد و به دنبال اشعار مناسب میگشت. از سال 96 با رفت‌وآمد در استودیو مسعود جهانی کم کم فعالیت های جدی‌اش را شروع کرد. در سال 96 اولین حضور رسمی اش را تجربه کرد. در بهمن 96 مسیح و آرش تصمیم گرفتند آهنگ جدید گلی را منتشر کنند و در این راه از رضا بهرام و صدای خاصش دعوت کردند تا همخوان این آهنگ باشد که نتیجه این اثر فوق العاده شد و یک سکوی پرتاب برای رضا بهرام شد.

فصل جدید همکاری

بعد از موفقیت در اثر گلی، دیگر کم‌کم روزهای خوش رضا بهرام نزدیک بود. در اوایل سال 97 و با رفت‌وآمد با محمد حسین توتونچیان در استودیو مسعود جهانی، استعداد رضا بهرام کم کم دیده شد و مدیر موسسه آوای ققنوس تصمیم گرفت تا وی را زیر لیبل خود بیاورد.

توتونچیان که با صنعت موسیقی بسیار آشنا بود توانست به رضا بهرام کمک شایانی کند تا این خواننده در مسیر درست بیفتد. سر انجام بعد از چند ویدیوی کوتاه در اینستاگرام، بالاخره در 29 تیر 97، اولین اثر رسمی و قانونی اش به نام از عشق بگو منتشر شد. بزرگترین چیزی که در این آهنگ جلب توجه میکرد، تلفیق موسیقی پاپ و آواز سنتی در این اثر بود که باعث شد سبک خاصی برای خود رضا بهرام به ارمغان بیاورد. صدای خاص و قدرت بالای صدای او و همچنین اجراهای تلفیقی به مذاق همگان خوش آمد و از عشق بگو رضا بهرام به دل مردم نشست.

کم کم نام رضا بهرام داشت برای مردم آشنا میشد. با انشار آهنگ بیمار در مرداد، رضا بهرام سبک تلفیقی خودش را جا انداخته بود و مسیر موفقیت را آرام و خوب جلو میرفت. در آن زمان رضا بهرام نیاز به اجرای یک کار فوق العاده داشت که برایش همچون بمب عمل کند.

15 شهریور 97 و در یکی همکاری موفق و بزرگ، با حضور شهاب رمضان به عنوان آهنگسازی، هادی زینتی به عنوان شاعر و تنظیم مسعود جهانی، رضا بهرام آهنگ جدید کجایی را معرفی کرد که یکی از موفق ترین و محبوبترین اثرهای وی بود.

پس از موفقیت این اثر، دیگر نام رضا بهرام را همگان شنیده بودند و همه جا آهنگهایش، علی الخصوص همین آهنگ کجایی پخش میشد. رضا بهرام به لطف محمد حسین توتونچیان، دیگر مسیر موفقیت را پیدا کرده بود، صدای خاصش و آواز خوانی زیبای رضا بهرام باعث شده بود تا او به یک خواننده خاص در دنیای موسیقی پاپ تبدیل شود. بعد از آن نیز با انتشار آهنگ‌ احساسی مو به مو باز هم مسیر موفقیت را به خوبی ادامه داد و باز هم آهنگ‌هایش توانست در دنیای موسیقی هیت باشد. یکی از موفقیت های رضا بهرام در آن موقع، همکاری با در سریال ممنوعه بود که باعث شد آهنگ‌هایش بیشتر شنیده شود. قطعه مو به مو تیتراژ پایانی سریال ممنوعه که با همراهی میلاد کی مرام و دیگر عوامل این مجموعه در فضای مجازی بسیار خوب پخش شد و یکی از قطعات موفق رضا بهرام شد. دیگر قطعات این خواننده نیز در فصل آخر سریال پخش شده بود.

رضا بهرام

پس از آن بود که رضا بهرام فقط دو خواسته داشت، بهبود کیفیت قطعات و اجرای صحنه ای در مقابل هوادارانش اما هنوز تعداد قطعاتش برای اینکار کافی نبود. پس از آن نیز با کمک محمد حسین توتونچیان و همکاری با آهنگسازان و تنظیم کننده های مطرحی همچون حامد برادران و معین راهبر و حامد دهقانی آهنگ های جدید و زیبای آتش، شبهای بعد از تو، آرامشی دارم و از همه مهمتر، قطعه موفق و شاد گل عشق را از رسانه موزیکیشو منتشر کرد که تک تک این آهنگ ها برای رضا بهرام خوش درخشید و پرچم رضا بهرام روز به روز بالاتر میرفت.

حالا رضا بهرام به تعداد ترک های مناسبی رسیده بود و کم کم وقتش بود که او را روی صحنه اجرا ببینیم. با هماهنگی محمد حسین توتونچیان، اولین کنسرت وی در 13 تیرماه 98 و در جزیره زیبای کیش برگزار شد که با استقبال با شکوه و خارج از تصوری مواجه شد. همین نشان میداد که رضا بهرام مسیر را درست رفته است. پز از موفقیت کنسرت کیش حالا دیگر نوبت تهران بود و رضا بهرام در 16 تیر 98 سالن میلاد نمایشگاه بین المللی را به آتش کشید.

رضا بهرام ریتم موفق کارهای خود را ادامه داد و با انتشار آهنگ کاش، هیج، لطف و عادلانه نیست از رسانه موزیکیشو، روز به روز به محبوبیت و شهرتش افزوده تر شد. همچنین با خواندن تیتراژ سریال دل نیز بار دیگر در عرصه رسانه های تصویری فعالیت مفید و موفقی داشت. از طرفی حضور در برنامه‌های زنده صدا و سیما همچون فرمول یک و عصر جدید باعث شد تا مردم به صورت ملموس تری او را بشناسند و با اخلاق و مرام او ارتباط برقرار کنند.

رضا بهرام درست است که مدت کمی است در دنیای موسیقی است، اما به لطف صدای خاصش و همچنین اجرای متفاوتش در کنار داشتن مدیر برنامه‌ای چون محمد حسین توتونچیان، مسیر موفقیت را به خوبی پیدا کرده است. او که چندباری با حواشی کوچکی روبرو شد و با قدرت صدایش به آنها پاسخ داد، ثابت کرد مرد روزهای سخت است و چیزی او را زمین نمیزند. به امید موفقیت برای این خواننده دوست داشتنی.

آیا این خبر مفید بود؟