سلطانعلی میر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان گفت: در پی جایگزینی اساتید پروازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان با نیرو‌های بومی، تاکنون ۱۰ میلیارد ریال صرفه‌‎جویی صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در تشریح جزئیات این خبر گفت: در سنوات گذشته واحد زاهدان از تعداد زیادی اساتید پروازی استفاده می‌کرد که جدای از آنکه هزینه زیادی در زمینه بلیط پرواز، اسکان و خورد و خوراک به دانشگاه تحمیل می‌کرد، پای بخشی از آن‌ها با استفاده از رانت به دانشگاه باز شده بود.

وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی که در ماه‌های گذشته در دانشگاه انجام دادیم مشخص شد کادر علمی موجود در استان هم‌طراز و حتی مجرب‌تر از اساتید پروازی هستند که جهت تدریس در واحد زاهدان به استان رفت و آمد دارند، لذا از بهمن‌ماه سال گذشته تلاش کردیم اساتید پروازی را با نیرو‌های بومی مجرب جایگزین کنیم.

میر اضافه کرد: البته این اقدام توان زیادی از ما گرفت چرا که بخشی از این اساتید که با استفاده از رانت وارد مجموعه شده بودند با واسطه کردن شخصیت‌های استانی و کشوری فشار‌های زیادی آوردند تا تدریس آن‌ها لغو نشود.

دبیر هیئت امنا دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در پی این اقدام از بهمن‌ماه گذشته تاکنون حدود ۱۰ میلیارد ریال صرفه‌جویی در منابع مالی دانشگاه صورت گرفته و برآورد ما نشان می‌دهد این اقدام در سال جاری حدود ۲۰ میلیارد ریال صرفه‌جویی را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به جایگزینی اساتید کیفی و مجرب به جای اساتید پروازی، تاکید کرد: این اقدام علاوه بر صرفه‌جویی در منابع مالی، افزایش کیفیت تدریس دروس را نیز به دنبال داشته چرا که اساتید حذف شده نیرو‌های انقلابی مجرب‌تر جایگزین شده‌اند و علاوه بر آن برخی از این اساتید در کل ترم ۴ یا ۵ جلسه کلاس تشکیل می‌دادند، ولی در حال حاضر کلاس‌های جایگزین به طور مستمر برگزار می‌شود.

میر با ابراز امیدواری در رابطه با کیفی شدن سطح علمی دانشگاه‌های آزاد اسلامی در سراسر کشور به دلیل رویکرد جدید حاکم در این دانشگاه، اظهار داشت: خوشبختانه امروز کادر دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه تلاش جدی جهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و حرکت در مسیر انقلابی کردن دانشگاه آزاد یک‌صدا شده و از این رو چشم‌انداز روشنی برای دانشگاه‌های آزاد سطح کشور ترسیم شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟