گرد و غبار شدید اردبیل را در نوردید + فیلم و عکس

به گزارش رکنا از اردبیل ،  وزش باد شدید همراه با گردو غبار شهر اردبیل را فرا گرفته وشدت ریزگرد‌ها دید افقی را به۳۰ متر کاهش داده است.

مسئله مهمی که به نظر می رسد باید راهکار ویژه ای به آن ارائه شود نبود درختکاری جدی در استان است که در مواقع حساس و بحرانی عمده نگرانی مردم را در مواجهه با آسیب های طبیعی کاهش دهد.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان گفت: طبق بررسی های به عمل آمده کانون های وقوع این پدیده کانون های محلی بوده که به دلیل خشکسالی و کاهش بارندگی در این فصل و عدم تثبیت با رطوبت کافی شاهد وضعیت ناسالم و خطرناکی هستیم.

قاسم زاده افزود:با توجه به محلی و نقطه ای و لحظه ای بودن کانون ها امکان سنجش غلظت و تراکم مقدور نبوده و صرفا با آنالیز دید افقی میزان گردو خاک قابل مشاهده است.

مدیر کل هواشناسی استان نیز گفت: این وضعیت تا پایان امروز برقرار بوده و از صبح فردا روند کاهشی داشته و پیش بینی می شود با فروکش کردن باد گرمیج شرایط گردو خاک فروکش کند.

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز با اشاره به غلظت ریزگزد‌ها از اهالی خواست ضمن رعایت موارد بهداشتی و استفاده از ماسک فقط برای موارد ضروری از منزل خارج شوند.

قطعی مکرر برق و خطوط تلفن از دیگر مشکلاتی است که وزش باد تند اغلب اهالی اردبیل را درگیر کرده است.

سرعت وزش باد در مشکین شهر به ۱۲۶ کیلومتر برساعت، اردبیل ۶۸ کیلومتر بر ساعت و در سرعین ۹۰ کیلومتر بر ساعت رسیده است.

 سیاوش محمدی با اشاره به وقوع پدیده گرد و غبار در مناطق مختلف استان اردبیل اظهار کرد: هواشناسی روز پنجشنبه با هشدار زرد و روز شنبه هم با هشدار نارنجی درخصوص وقوع این پدیده در اردبیل اطلاع رسانی کرد.

وی افزود: در حال حاضر سرعت وزش باد در اردبیل ۷۰ کیلومتر بر ساعت، مشگین شهر۱۱۵ کیلومتر بر ساعت، نیر۱۰۱ کیلومتر برساعت، گرمی۹۷ کیلومتر بر ساعت نمین ۷۹ کیلومتر بر ساعت سرعین ۹۰ کیلومتر بر ساعت، و خلخال ۶۱ کیلومتر بر ساعت گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل منشاء گرد و غبار را داخلی عنوان کرد و گفت: با توجه به خشکسالی و کمبود بارندگی در استان گرد و غباری که دیده می‌شود، منشاء این گرد و غبار از مراتع و زمین‌های کشاورزی استان است و منشاء بیرونی ندارد.

محمدی یادآورشد: این پدیده تا ساعت ۱۰ الی ۱۱ فردا سه شنبه در استان حاکم خواهد بود البته از عصر امروز ضمن کاهش شدت وزش باد از غلظت هوا کمتر خواهد شد.

به گفته مدیر کل هواشناسی استان اردبیل از ظهر فردا سیستم شمالی وارد استان می‌شود که شاهد بارش رگباری در مناطق مرکزی و جنوبی استان خواهیم بود.

وی با اشاره به هشدار‌های صادره طی روز‌های اخیر توصیه کرد عملیات عمرانی ساختمانی متوقف شده و افراد از ایستادن در فضای باز و زیرسازه‌های آسیب پذیر و درختان خشک اجتناب کنند.

طبق گزارش خبرنگار رکنا از  شهرستان سرعین بیش از 20 مورد تصادق و افتادن درخت روی ماشین ها و همچنین خسارت به مبلمان شهری توسط مدیریت بحران شهرستان سرعین تا این لحظه گزارش شده است .

مولاخواه/

کدخبر: 875330
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟