توسعه فاز سوم شبکه شتابنگار زلزله استان گیلان

به گزارش رکنا از رشت، مهندس پدرام مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به حادثه خیز بودن استان بر لزوم ارائه آموزش‌های همگانی برای رویارویی درست شهروندان با حوادث و بلایای طبیعی تاکید کرد و گفت: به یقین نقش آموزش در ارتقای سطح ایمنی جامعه در مقابل حوادث و بلایای طبیعی تعیین کننده و حائز اهمیت است.

مهندس ماکان پدرام به تمهیدات اتخاذ شده برای مقابله با زلزله اشاره کرد و افزود: برگزاری برنامه‌های مختلف آموزشی با موضوع پیشگیری و ایمنی در مقابل حوادث و بلایای طبیعی برای عموم مردم و تشکیل دوره‌های آموزشی برای دستگاه های اجرایی توسط متولیان امر را از دیگر اقدامات اداره کل راه و شهرسازی استان عنوان کرد و گفت: در این راستا با توجه به هماهنگی بعمل آمده با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توسعه ایستگاههای شتابنگار در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار گرفته است.

وی ایجاد شبکه شتابنگاری و لرزنگاری فعال زلزله در استان را اقدام مهم در بحث زلزله عنوان کرد و یادآور شد: طی سه سال گذشته توسعه شبکه شتابنگاری استان با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران به ویژه اداره کل راه و شهرسازی تعداد ۱۲ دستگاه شتابنگار برخط در دو فاز مختلف درشهر و مناطق لرزه خیز استان نصب گردید و با توجه به آماده سازی زیر ساخت ۹ ایستگاه شتابنگار آنلاین دیگر در فاز سوم تعداد این ایستگاه‌ها آنلاین به بیش از ۲۰ عدد خواهد رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با اشاره به اینکه استان گیلان، جزء استانهای لرزه‌خیز است، بر اهمیت توسعه ونصب دستگاه‌های شتاب‌نگار در مناطق مختلف استان تاکید کرد و گفت: جمع‌آوری داده‌های زمین‌لرزه‌ها و سنجش و ارزیابی رفتارهای آنها با دستگاه‌های شتاب‌نگار و لرزه‌نگار میسر است.

وی اضافه کرد: داشتن شبکه ای متراکم از دستگاههای شتابنگار و لرزه نگاری باعث ثبت ومطالعه دقیقتر زمین لرزه ها میگردد.

این مقام مسئول تصریح کرد: شناخت وقایع طبیعی به پیش‌بینی، پیشگیری و تقابل منطقی با آنها منجر خواهد شد که به عبارت دیگر، به حداقل رساندن خطرات ناشی از رخدادهای طبیعی و غیرطبیعی که گاه خود ساخته انسان و تحمیل او بر طبیعت و محیط پیرامون خویش است که با انتخاب راهکارهای مؤثر ممکن خواهد بود.

وی افزود: در این راستا جهت کنترل وسیعتر استان نصب ۹ ایستگاه شتابنگار آنلاین در مناطق بندر انزلی، فومن، ماسال،رودسر، سیاهکل ،حیران، لیسار، توتکابن، زیاز تا اواخر بهمن مهیا خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان گفت : همچنین نقاط لرزه خیز دیگری در استان شناسایی و دستگاههای شتابنگار دیجیتال نسل دوم در آن نصب خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ماهیت نصب دستگاه شتابنگار در حقیقت سنجش شتاب بدست آمده است که سرعت در انتقال اطلاعات مربوط به شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران، زمینه افزایش سرعت عمل مسئولان مدیریت بحران و گسیل نیروهای امدادی را به مناطق زلزله واقع شده رادر استان فراهم می‌کند.

مهندس پدرام تصریح کرد : ساختارهای اساسی جهت کاهش بلایای طبیعی ، آماده‌سازی نیروهای امدادی و ارزیاب ، ایمن‌سازی نقاط وقوع بلایای طبیعی، تمهیدات علمی و مهندسی، طراحی پروژه‌های عظیم مطالعاتی در فازهای شناسایی اجرا و نظارت و ارتقای سطح آموزش عمومی و تخصصی برای مقابله کاهش آثار بلایای طبیعی، راه اندازی سامانه پاسخ سریع ،تقویت نیروی انسانی متخصص و گروه‌های پژوهشی کارشناسی جهت مطالعه بلایای طبیعی در مسیرهای اصولی و صحیح است که به بیان ساده‌تر حوادثی مثل زلزله و زمین لغزش که در سطح کشور از احتمال وقوع بالاتر برخوردارند از طریق مقاوم سازی ساختمانهای (آیین نامه ۲۸۰۰) منازل مسکونی و دولتی ، شناسایی حریم گسل در جهت توسعه شهرها و روستاها در سطح قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا خواهد نمود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان انجام مطالعات بررسی بلایای زمین شناختی و شناسایی و تهیه نقشه های گسل ها و مناطق لرزه خیز، ریز پهنه بندی لرزه ای شهرستانهای مهمی چون رشت ، بندرانزلی، لاهیجان، آستارا،... تحلیل آسیب پذیری و بهسازی لرزه ای ساختمان نهادهای دولتی را در سطح استان را از اقدامهای موثر جهت پیشگیری توسط اداره کل راه وشهرسازی استان گیلان در کاهش خسارت های ناشی از زلزله در استان برشمرد.

وی گسل های فعال “آستارا، خزر،رودبار،لاهیجان، کلیشوم، منجیل ، جیرنده، راندگی گسل دیلمان، نئور ،سماموس ، ارده ،شوئیل ، گسل شاهرود عامل اصلی بروز زمین لرزه را در مناطق مختلف استان عنوان کرد.

وی ادامه داد: بزرگترین زلزله سالهای اخیر در استان گیلان مربوط به سال ۶۹در منطقه رودبار ، منجیل با بزرگای ۷.۴ نتیجه فعال شدن در یکی ازاین گسلها بوده است.

مهندس پدرام خاطرنشان کرد: از ۵۲ شهر استان، ۳۰ شهر با مساحت حدود دو هزار و ۷۵۰ هکتار دارای محدوده مصوب بافت فرسوده شهری است که انتظار داریم با جدیت، در دستور ساماندهی قرار گیرد.

این مقام مسئول افزود : وجود اماکن فرسوده و نابسامان در این محدوده علاوه بر نامطلوب نشان دادن چهره شهر، تبعات و مشکلات زیاد اجتماعی و فرهنگی را در پی دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان ضمن اعلام پیگیری جدی بحث بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری، خواستار هماهنگی و تعامل شورای شهر، شهرداریهای با اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان در زمینه اجرای طرح های نوسازی شود.

گفتنی است : اولین دستگاه شتابنگار استان گیلان در شهر رودبار در ۲۲ شهریور ۱۳۵۳ در فرمانداری این شهرستان نصب شده بود.

استان گیلان در حال حاضر با داشتن ۱۲ ایستگاه شتابنگار آنلاین و ۱۷ دستگاه شتابنگار دیجیتال در مجموع ۲۹ ایستگاه شتابنگار را از مجموع ۱۳۷۰ایستگاه شتابنگار را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

رشت /مرجان گودرزی 

آیا این خبر مفید بود؟