مخبر: ایران برای اولین بار به عنوان عضو در اجلاس سران شانگهای شرکت می‌کند

به گزارش رکنا ، محمد مخبر روز چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۳ پیش از عزیمت به قزاقستان برای حضور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای گفت: از یاد شهید رئیسی نمی توان یک لحظه هم جدا شد.

وی افزود: از موفقیت های بزرگ رئیس جمهور شهید در بحث دیپلماسی، عضویت در سازمان همکاری شانگهای، بریکس، تجارت آزاد اوراسیا بود که حاصل شد و امروز کشور از این مواهب به صورت جدی برخوردار است که امیدواریم فعالان اقتصادی کشور بتوانند از این فرصت استثنایی که ایجاد شده حداکثر استفاده را داشته باشند.

سرپرست ریاست جمهوری ادامه داد: در اجلاس شانگهای که در قزاقستان برگزار می شود ایران برای اولین بار به عنوان عضو شرکت می کند و موقعیت بسیار مهمی است زیرا سران بزرگی در این اجلاس حضور دارند.

وی گفت: یک سری بحث هایی را که رئیس جمهور فقید در جلسات قبلی که هنوز عضو نبودیم مطرح کرده بودند و همچنین موضوعات بحث های دوجانبه باید دنبال شود.

مخبر افزود: من هم در اجلاس نخست وزیران شانگهای شرکت کردم و در آنجا پیشنهاداتی دادم و در ملاقات های دوجانبه هم بحث های خوبی شده بود که اینها همه باید پیگیری شوند.

وی ادامه داد: ملاقات های دوجانبه مهمی در این سفر اتفاق می افتد که امیدواریم همان بحث های قبلی که رئیس جمهور داشته و هم در اجلاس نخست وزیران در زمینه نفت، پتروشیمی، ترانزیت و گردشگری مطرح شده و بخشی از کار هم پیش رفته است پیگیری شود که اگر موانعی وجود داشته رفع شود و به نقطه نهایی خود برسد.

مخبر برای شرکت در اجلاس سران شانگهای عازم قزاقستان شد

مخبر برای شرکت در اجلاس سران شانگهای عازم قزاقستان شد

به گزارش ایرنا، «محمد مخبر» در صدر هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی تهران را به مقصد آستانه پایتخت قزاقستان ترک کرده است.

سرپرست ریاست جمهوری پیشتر از عزیمت به قزاقستان با بیان اینکه ایران برای نخستین بار به عنوان عضو در اجلاس شانگهای شرکت می‌کند، گفت: در این اجلاس بحث‌هایی که توسط رئیس جمهور فقید در اجلاس نخست وزیران مطرح شده را پیگیری می‌کنیم.

مخبر در این سفر علاوه بر شرکت و سخنرانی در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، دیدارهای دوجانبه‌ای نیز با برخی سران کشورهای عضو این سازمان خواهد داشت.

آستانه پایتخت قزاقستان روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه میزبان اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای است.

کشورهای عضو سازمان شانگهای ۴۳ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد از تولید ناخالص، ۲۰ درصد از صادرات، ۲۰ درصد از واردات جهان و حدود ۲۳ درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند.

جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته درخواست عضویت رسمی در جمع ۸ عضو این سازمان (چین،‌ روسیه، هند،‌ قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان) را ارائه کرد که با آغاز دولت سیزدهم و تغییر رویکرد سیاست خارجی ایران، این درخواست در اولین حضور آیت‌الله رئیسی در اجلاس سران شانگهای در شهریور ۱۴۰۰ در تاجیکستان مورد پذیرش قرار گرفت.

پس از طی کردن فرآیندهای قانونی داخل سازمان، نهایتا در تیرماه ۱۴۰۲ و در بیست و سومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به میزبانی هند که به شکل مجازی برگزار شد، ایران رسما به جمع اعضای اصلی این سازمان پیوست تا دریچه‌ای از فرصت‌ها و ظرفیت‌های متنوع و متعدد در راستای منافع متقابل ایران و اعضای سازمان همکاری شانگهای به روی جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضا گشوده شود.

منبع : ایرنا

کدخبر: 1014912 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟