بیوگرافی اصغر فرهادی  +  عکس ها و زندگی خصوصی با همسرش!

به گزارش رکنا، اصغر فرهادی متولد 17 اردیبهشت 1351 در اصفهان، پرافتخارترین کارگردان است. فارغ التحصیل لیسانس ادبیات نمایشی از دانشگاه تهران با رتبه 8 کنکور و فوق لیسانس کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس می باشد جهانی دارد.

اصغر فرهادی فعالیت خود را از 13 سالگی در انجمن سینمای جوان خمینی شهر شروع کرد. سپس همین سال بر حسب توانایی اش به گروه کارگردانی مهدی معدنیان در فیلم «تفنگ شکسته» سال 1364 ملحق شد و به عنوان دستیار فنی شروع به کار کرد.سال 1370 با رتبه 8 کنکور وارد دانشگاه شد و همزمان شروع به نوشتن نمایشنامه تئاتر کرد ، پیگیری او برای اجر و به ثمر رساند کارها ان زمان زبان زد اهالی هنر بود.

شروع کارگردانی اصغر فرهادی

در سال 1373 وقتی 22 ساله و دانشجو بود اولین نمایش به نام «ماشین نشین ها» را به کارگردانی و بازی خود و همکلاسی اش پریسا بخت آور بروی صحنه برد.

در سال 1375 اصغر فرهادی همزمان با کار تئاتر وارد نویسندگی رادیو شد و از سال 1375 با ساخت سریال 22 قسمتی «روزگار جوانی» رسما خود را بعنوان کارگردان تصویری معرفی کرد.

ازدواج اصغر فرهادی و زندگی شخصی

اصغر فرهادی سال 1374 با پریسا بخت آور همکلاسی و همکار تئاتری اش ازدواج کرد که ثمره این زندگی دو دختر بنام های سارینا و ساغر فرهادی می باشد.

سارینا متولد سال 1377 از سال 1381 با سریال «پشت کنکوری‌ ها» به کارگردانی مادرش  وارد عرصه بازیگری شد و در فیلم «جدایی نادر از سیمین» هم بازی کرد.

عکس اصغر فرهادی و همسرش

اصغر فرهادی و همسرش

اصغر فرهادی و همسرش

اصغر فرهادی و همسرش

اصغر فرهادی و همسرش

اصغر فرهادی و همسرش

اولین افتخارآفرینی اصغر فرهادی

سال 1380 با نوشتن فیلمنامه فیلم «ارتفاع پست» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا کار در سینما را تجربه کرد و یکسال بعد فیلم «رقص در غبار» را ساخت. رقص در غبار بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر شد و توانست جایزه های بهترین کارگردانی جشنواره آسیا پاسیفیک و جایزه بهترین فیلم پوسان را برنده شود.

دومین تجربه سینمایی اش فیلم «شهر زیبا» در سال 82 بود که چندین جایزه بین المللی گرفت اما شهرت اش با فیلم «چهارشنبه سوری» سال 84 شروع شد.

سال 87 با فیلم «درباره الی» دوباره درخشید اما فیلم «جدایی نادر از سیمین» بود که با گرفتن بیش از 30 جایزه بین المللی در سطج جهان او را مطرح کرد.

جدایی ندار از سیمین جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی و بهترین فیلم خارجی زبان گلدون گلوب را گرفت و آوازه سینمای ایران را جهانی کرد

تکرار موفقیت

سال 91 با فیلم «گذشته» موفقیت خود را تکرار کرد و با فیلم «فروشنده» سال 94 علاوه بر تکرار جایزه اسکار بهترین فیلم ، توانست نخل طلایی جشنواره فیلم کن را نیز برنده شود

پرفروش ترین فیلم ایران

اکران فیلم فروشنده در 23 آبان 95 با شکست تمام رکوردهای تاریخ سینما تا آن زمان به فروش 15/7 میلیارد رسید ، این فیلم در چندین کشور دنیا هم اکران شد.

سبک فیلمسازی اصغر فرهادی چیست؟

فرهادی از سبک رئالیسم پیروی می‌ کند و داستان‌ فیلم‌ های او پایانی باز و دراماتیک دارند.

او در فیلم هایش همه اتفاقات را آجر به آجر کنار هم می چیند تا ما را به سمت کشف حقیقت ببرد و در این مسیر حتی از کوچکترین المان‌ ها هم صرف نظر نمی‌ کند.

خودش می گوید برای من فیلمسازی و نویسندگی مثل رانندگی کردن است ، شما برای اینکه رانندگی کنید باید حتماً قوانین را بدانید.

فرهادی اولین فیلمی که بر زندگی‌ اش تأثیرگذار بوده است را فیلم ایتالیایی«دزد دوچرخه» ساخته سال 1948 توسط ویتوریو دسیکا معرفی کرد.

هنرش را تاثیر یافته از آثار ویتوریو دسیکا، فدریکو فلینی، اینگمار برگمان، میکل‌ آنجلو آنتونیونی، بیلی وایلدر و کریشتوف کیشلوفسکی می‌ داند و از آنها پیروی می کند.

نظر بزرگان در مورد فرهادی

[مریل استریپ]: اصغر فرهادی با ساختن «جدایی نادر از سیمین» این فیلم دلپذیر کاری کرد که هیئت‌ های دیپلمات و اخبار روزنام ه‌ها از آن عاجزند

او گذاشت تا ما خود را در آینه زندگی دیگران ببینیم و مخمصه‌ های یکدیگر را درک کنیم ، مخمصه انسانیت مشترکمان را ، این کنش، کنشی سیاستمدارانه است ، آثار او از نظر قاب سینمایی شگفت‌انگیز هستند

[رابرت دنیرو]: اصغر فرهادی درباره الی را با داستانی مسحورکننده ساخته، که موجب شده‌است تا درباره الی مرزهای جهانی را فرو بریزد و درک ما از دنیای مشترک مان را تعمیق ببخشد

[جیک جیلنهال]: عاشق فیلم «جدایی» اصغر فرهادی هستم ف او یکی از اثرگذارترین کارگردان‌ های دو دهه اخیر است

[پنه‌لوپه کروز]: اصغر فرهادی در حال حاضر یکی از بهترین کارگردان‌ هایی است که دنیا دارد

[گاردین]: فیلم های فرهادی یک درام درخشان و پیچیده هستند که نقش‌ آفرینی بازیگران آن بسیار قابل توجه است

کارگردانی اصغر فرهادی در سینما

● ارتفاع پست – 1380

● رقص در غبار – 1381

● شهر زیبا – 1382

● چهارشنبه‌ سوری – 1384

● کنعان – 1386

● دایره زنگی – 1386

● محاکمه در خیابان – 1387

● درباره الی – 1387

● جدایی نادر از سیمین – 1389

● گذشته – 1391

● فروشنده – 1394

● همه می‌ دانند – 1397

● قهرمان – 1399

کارگردانی آثار تلویزیون اصغر فرهادی

● چشم‌ به‌ راه – 1377

● مجتمع مسکونی فرخ و فرج – 1377

● داستان یک شهر 1 – 1378

● داستان یک شهر 2 – 1380

نویسندگی آثار تلویزیون

● ماه مهربان – 1375

● پزشکان – 1377

● روزگار جوانی – 1377

● یادداشتهای کودکی – 1380

● پشت کنکوری‌ها – 1381

عکس های اصغر فرهادی

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی

آیا این خبر مفید بود؟