عذرخواهی «مدیرکل» به جای آقای «رئیس» !

 مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی به خاطر فردی از مردم عذرخواهی می کرد که ردای ریاست ناحیه یک آموزش و پرورش مشهد را بر تن دارد! رفتار و کلام او شأن و منزلت «معلم» را آن گونه به تصویر می‌کشید که نقشی از «عشق» بر قلوب آزرده از غرور ، حک می شد.

 

«قاسمعلی خدابنده» رفتار نامناسب مدیر یک ناحیه را بر نمی تابید و بر پیگیری و تذکر به وی تاکید داشت چرا که معتقد بود چنین رفتار و گفتاری آن هم در آموزش و پرورش خراسان رضوی نه تنها شایسته نیست بلکه مذموم است و چهره ای کریه دارد. او در جایگاه «مدیرکل» جملات «عذرخواهی» را طوری به خط کرده بود که «قلم» با هر جمله‌ای «قد» می کشید و سر به عرش می سایید که «هنوز بزرگمردانی سیره بزرگ منشی را توشه راه دارند. »

«عذرخواهی» او از مردم گویی عطر سکرآور و شمیم جان بخشی بود که از غنچه های گل سرخ برمی خاست و ذرات معطر آن رقص کنان، رایحه دل انگیز «خدمت بی منت» را بر نوک قلم جاری می کرد. «معلمی» بود که بر تار و پود خطای شاگرد، نقش «پوزش» می زد تا به دیگران نیز درس «حرمت مهمان» بیاموزد. در این میان اما قلم رنگ «عشق» گرفته بود.

آری! امروز قلم حتی از درون کتاب های لغت هم نمی توانست واژه مناسبی برای این درس «معلم» بیابد که «پست و مقام چند روزه» ارزش این همه غرور و شأن ناکجاآبادی را ندارد.

شاید «لبخند» امروز قلم را هیچ گاه از خاطر نبرم که به این رفتار شایسته مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی «آفرین» داد.

از سوی دیگر نیز تدبیر و هوشیاری معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مشهد، برای ترک فعل یک مدیر و کوتاهی او در یاری ضابطان دستگاه قضا به منظور کاهش جرم، قدردانی ویژه و مضاعف قلم را به همراه داشت که مهر «تقدیر» بر این «تدبیر» را با «خداقوتی» دیگر به پای کارنامه ای درخشان زد.

شایان ذکر است، دوازدهم دی یادداشتی با عنوان آقای رئیس، شأن شما تا کجاست!؟ به قلم نگارنده  در همین صفحه منتشر شد که بازتاب زیادی داشت تا جایی که برخی از شهروندان حتی عزل رئیس ناحیه یک آموزش و پرورش مشهد را خواستار شدند. به همین دلیل نیز روز سه شنبه گذشته (چهاردهم دی) گزارشی با عنوان واکنش دستگاه قضایی و مردم به یادداشت «آقای رئیس، شأن شما تا کجاست؟» در صفحه حوادث درج شد.

نویسنده: سیدخلیل سجادپور

آیا این خبر مفید بود؟