زلزله زده های اندیکا آواره اند، هلال احمر کانکس و وسایل گرمایشی برساند/تخریب 1242 خانه روستایی + فیلم و عکس
حجم ویدیو: 4.28M | مدت زمان ویدیو: 00:00:35

زلزله اندیکا صبح روز 12 مهر رخ داد. زلزله اندیکا منجر به خسارت دیدن بسیاری از روستاهای این شهرستان شده است. اما هنوز امدادرسانی به روستاییان آسیب دیده از زلزله اندیکا به نحوی مطلوب انجام نشده است. این در حالی است که حدود 200 در این شهرستان بر اثر زلزله اندیکا دچار خسارت های جزئی و کلی شده اند. همچنین دام های روستاییان نیز بر اثر زلزله اندیکا خسارت های زیادی دیده اند که نیاز است دولت هرچه زودتر به جبران این خسارت ها بپردازد.

زلزله اندیکا (1)

200 روستا در اندیکا خسارت دیده اند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، صبح روز 12 مهر، زمین لرزه ای به بزرگی 5.7 ریشتر منطقه چلگرد در استان چهارمحال و بختیاری و قلعه خواجه استان خوزستان را لرزاند که در پی آن، خسارت هایی به برخی شهرها و روستاهای این دو استان وارد شد. در این میان روستاهای شهرستان اندیکا بیشترین خسارت را از زلزله اخیر متحمل شده اند و پس لرزه شدید 4.6 ریشتری صبح روز شنبه نیز خسارت های وارده به منازل مسکونی روستاییان این شهرستان را بیشتر کرد.

زلزله اندیکا (3)

هم اکنون در مجموع به حدود 100 روستا در شهرستان اندیکا خسارت های شدید و به حدود 100 روستا نیز خسارت های جزئی وارد شده است و در مجموع یک هزار و 242 خانوار روستایی در اندیکا خانه هایشان را به طور کامل از دست داده اند، اما هنوز امکانات لازم برای اسکان اضطراری به بسیاری از آنها اختصاص پیدا نکرده است و این خانوارها چند روزی است که زیر سقف آسمان زندگی می کنند.

ایمان محمدی نرگسی، رئیس ستاد مرکزی قرارگاه جهادی انقلاب اسلامی کشور درباره آخرین وضعیت خسارت های وارده به روستاهای شهرستان اندیکا به خبرنگار رکنا گفت: شهرستان اندیکا دارای 700 روستاست که مردم آن در شرایط عادی هم در محرومیت به سر می برند. بیشتر روستاییان این منطقه نیز دامدار هستند که این زلزله خسارت های زیادی را به منازل مسکونی، آغل های دام و احشام آنها وارد کرده است.

وی با اشاره به آمارهای میدانی جمع آوری شده توسط فعالان جهادی استان خوزستان از میزان خسارت های وارده به بخش های مختلف شهرستان اندیکا عنوان کرد: بخش چلو شهرستان اندیکا بیش از سایر بخش های این شهرستان در زلزله اخیر آسیب دیده است و هم اکنون منازل مسکونی 65 روستا در این بخش با 70 تا 100 درصد تخریب مواجه شده اند؛ چراکه بیشتر منازل آسیب دیده با سنگ و چوب بنا شده بودند. با توجه به سرمای طاقت فرسا که در روزهای آینده گریبانگیر اندیکا خواهد شد، ما نگران تشدید آسیب های وارده به مردم و احشام آنها هستیم.

زلزله اندیکا (4)

دبیر شورای سیاستگذاری مجمع ملی جوانان ادامه داد: صرفا در بخش های مرکزی و آبژدان شهرستان اندیکا بیش از 2 هزار خانوار اعلام کرده اند که منازل مسکونی یا آغل دام آنها دچار ترک شده است. البته بیشترین تخریب در بخش چلو انجام شده است و با توجه به پراکندگی زیاد روستاهای این بخش، ما هنوز نتوانسته ایم اطلاعات بیشتری از این روستاها به دست آوریم. البته می دانیم حدود 10 مدرسه در روستاهای بخش چلو در شهرستان اندیکا تخریب شده اند و برای دانش آموزان قابل استفاده نیستند.

مسئول شبکه ملی جوانان انقلاب خوزستان عنوان کرد: امامزاده شاهزاده عبدالله (ع)، سد تاریخی قلعه خواجه و سایر آثار باستانی شهرستان اندیکا نیز دچار خسارت های جدی شده اند. همچنین ریزش کوه منجر به بسته شدن بخش زیادی از راه های مواصلاتی روستاهای این شهرستان شده است؛ این در حالی است که در شرایط عادی نیز بخش زیادی از این روستاها در مناطق صعب العبوری قرار گرفته بودند و تردد به آنها بسیار دشوار بود.

زلزله اندیکا (5)

آوارهای زلزله به آوارهای فقر اضافه شده است

نرگسی با انتقاد از سکوت خبری موجود درباره خسارت دیدن روستاهای اندیکا تاکید کرد: حجم خسارت ها در روستاهای شهرستان اندیکا بسیار بالاست، ولی متاسفانه رسانه ها چندان این مساله را در روزهای اخیر پوشش نداده اند و به همین دلیل، برخلاف حوادث قبلی، شاهد رسیدن کمک های مردمی گسترده به این منطقه نیستیم.

رئیس ستاد مرکزی قرارگاه جهادی انقلاب اسلامی کشور با تاکید بر محرومیت شدید روستاییان اندیکا اظهار داشت: متاسفانه آوارهای زلزله اخیر به آوارهای فقر در شهرستان اندیکا اضافه شده است و با وجود این که جمعیت هلال احمر و سایر نهادها، امدادرسانی‌هایی را به روستاییان محروم اندیکا انجام داده اند، اما هنوز شاهد ورود جدی دستگاه های اجرایی برای امدادرسانی به مردم زلزله زده اندیکا نیستیم.

دبیر شورای سیاستگذاری مجمع ملی جوانان تاکید کرد: بررسی های میدانی نشان می دهد که در مجموع یک هزار و 242 خانوار در روستاهای اندیکا خانه های خودشان را از دست داده اند و هلال احمر به همه آنها به اندازه کافی چادر توزیع نکرده است و برخی از آنها زیر سقف آسمان زندگی می کنند. بخش زیادی از روستاهای اندیکا در مناطق صعب العبور قرار گرفته اند و خسارت ها به گونه ای بوده است که امکان دسترسی به این مناطق وجود ندارد و بنابراین نیاز به عزم ملی برای امدادرسانی بیشتر به زلزله زدگان این مناطق هستیم.

زلزله اندیکا (6)

خسارت احشام روستاییان هرچه زودتر جبران شود

نرگسی در بخش دیگری از صحبت هایش تاکید کرد: جمعیت هلال احمر اعلام کرده که به حدود 250 روستا در دو استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان امدادرسانی کرده است. این در حالی است که بررسی های ما نشان می دهد که فقط در شهرستان اندیکا، حدود 100 روستا دچار خسارت های جزئی و حدود 100 روستای دیگر دچار خسارت های شدید شده اند؛ آن هم در شهرستانی که در شرایط عادی نیز برخی روستاهای آن فاقد زیرساخت های مناسب هستند.

وی با اشاره به فرا رسیدن روزهای سرد در اندیکا اظهار داشت: در شرایط کنونی حتی چادر زدن برای خانوارهایی که بدون چادر مانده اند نیز فایده ای ندارد و جمعیت هلال احمر و دیگر نهادهای امدادی هرچه زودتر باید کانکس و وسایل گرمایشی را به تعداد کافی برای مردم زلزله زده اندیکا تامین کنند.

رئیس ستاد مرکزی قرارگاه جهادی انقلاب اسلامی کشور ادامه داد: با توجه به این که بسیاری از مردم روستاهای اندیکا دامپرور هستند و دام هایشان در زلزله اخیر آسیب دیده است، نیاز است که دولت هرچه سریع تر فکری به حال احشام این روستاییان کند؛ چون اکنون تمام طویله ها تخریب شده و روستاییان نیاز دارند که طویله هایشان زودتر بازسازی شود و حداقل بخشی از خسارت های مالی ناشی از حسارت دیدن احشام این روستاییان نیز جبران شود.

زلزله اندیکا (7)

حجم خسارت ها، بیش از کمک های انجام شده

به گفته دبیر شورای سیاستگذاری مجمع ملی جوانان، علاوه بر آسیب دیدن روستاهای شهرستان اندیکا بر اثر وقوع زلزله، برخی منازل مسکونی شهرهای زیرمجموعه شهرستان اندیکا نیز دچار خسارت هایی شده اند و پس لرزه صبح شنبه و سایر پس لرزه های روزهای اخیر، نه تنها موجب ترک خوردن بخشی از دیوارهای منازل مردم در این شهرستان ها شده، بلکه اکنون مقاومت خانه ها نیز به حداقل ممکن رسیده است.

نرگسی در پایان تصریح کرد: هلال احمر تا کنون به حدود 250 روستای آسیب دیده در دو استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری امدادرسانی کرده و اقلامی نظیر چادر، موکت، نایلون، لباس، برنج، حبوبات، کنسروجات و اقلام بهداشتی برای این روستاها فرستاده است، اما برآورد ما این است که حجم خسارت ها بیش از این مقدار است و حتما باید هرچه زودتر برآورد مناسب تری از وضعیت روستاهای آسیب دیده شهرستان اندیکا انجام شود.

کدخبر: 728230
لینک کپی شد
محمدحسین خودکار
آیا این خبر مفید بود؟