چند وقتی است که نیروهای فنی و حرفه ای کشور در اعتراض به حقوق و دستمزد خود اعتراض هایی دارند. آخرین تجمع آن ها، ششم اردیبهشت امسال، مقابل ساختمان وزارت کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، اسماعیل اعرافی، مدرس سازمان فنی و حرفه ای کشور حدود 24 سالی سابقه تدریس در این سازمان دارد. او به رکنا می گوید: «سازمان فنی و حرفه ای، سازمانی با پناسیل بالا و انبوهی از نیروهای متخصص و کارآمد است که وابسته به وزارت کار و رفاه اجتماعی است و مدارک فنی بین المللی ارائه می دهد.»

مشکلات معیشتی کارکنان سازمان فنی و حرفه ای

وی با اشاره به اینکه اعتراض های کارکنان فنی و حرفه ای به اوضاع بد معیشتی و پرداخت ها است، می افزاید: «معضل اشتغال که یکی از بزرگترین مشکلات کشور است توسط آموزش های این سازمان به راحتی قابل حل است.»

 او ادامه می دهد: «وظیفه من به عنوان یکی از کارکنان، حل مشکلات معیشتی نیست؛ ولی به دلیل اوضاع بد معیشتی یک سالی است که در جایگاه یکی از نمایندگان همکاران با مسئولان مختلف در دولت و مجلس رایزنی کرده ام که این کار توسط مدیران باید پیگیری و حل و فصل شود. سازمان فنی و حرفه ای، با داشتن 13 هزار و 200 نفر کارمند و مدرس، کمترین تعداد پرسنل نسبت به سازمان های آموزشی دیگر مثل وزارت آموزش و پرورش را دارد که آنچنان بزرگ نیست؛ بنابراین خواسته های ما به راحتی و با بودجه کمی قابل حل و پیگیری است.»

میانگین حقوق نیروهای سازمان فنی و حرفه ای پنج میلیون تومان است

اعرافی در ادامه با اشاره به اینکه میانگین حداقل حقوق پرداختی به نیروهای این سازمان، پنج میلیون تومان است، می افزاید: «نیروهای این سازمان، تماما حرفه ای و دارای مهارت های روز دنیا هستند؛ چراکه قرار است نیروهای حرفه ای تربیت کنند. در تاکیدات مقام معظم رهبری نیز به اهمیت سازمان فنی و حرفه ای اشاره شده است. شعار امسال هم «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» است، ما با توجه به پایین بودن سطح حقوق چگونه و با چه انگیزه ای اشتغال آفرینی کنیم؟»

این مدرس سازمان فنی و حرفه ای با اشاره به اینکه نیروهای حق التدریس این سازمان، حدودا دو میلیون و 500 تومان دریافتی دارند، می گوید: «این دریافتی بسیار پایین در هیچ اداره آموزشی وجود نداشته و این دریافتی بسیار فاجعه بار است . ما قبلا ردیف پرداختی با عنوان «فوق العاده خاص» داشتیم که از احکام کارگزینی حذف شد. بسیاری از ارگان ها این فوق العاده را نداشتند و بعدا مسئولانشان تلاش کردند و این پرداختی را برای سازمان خود کسب کردند؛ ولی این مورد برای ما حذف شد . عملا بخش مهمی از حقوق ما با حذف این بند از بین رفت.»

اعرافی می افزاید: «در سال 1392 نمایندگان مجلس با قید فوریت می خواستند فوق العاده خاص را به فنی و حرفه ای بازگردانند که مورد قبول واقع نشد.»

او در ادامه می گوید: «اولین خواسته ما، بازگرداندن این مبلغ «فوق العاده خاص» به احکام کارگزینی است. مورد بعدی، فوق العاده ویژه است که با عنایت به تخصصی بودن سازمان می تواند به 50 درصد افزایش پیدا کند.»

وی با اشاره به اینکه اعتراض آن ها صرفا صنفی با اولویت معیشت است، می گوید: «در دنیا آموزش ارزشمند است. یونسکو می گوید یک دلار سرمایه گذاری در بخش آموزش های فنی و حرفه ای، معادل حداقل 15 دلار در آینده سوددهی دارد.»

اعرافی می گوید که طی چند روز اخیر، عده ای از همکارانش استعفا داده و یا می خواهند به نهادهای دیگر منتقل شوند. او در این راستا می گوید: «باید شخص وزیر و رئیس سازمان نیز به صورت جدی به مطالبات ما رسیدگی کنند. ما ساعت ها با مدیران و معاونان جلسه داشتیم ولی نتیجه ای نگرفتیم. ما اعتقادی به تجمع نداریم؛ ولی وقتی جوابی دریافت نکردیم، راه دیگری نداشتیم.»

او در ادامه می افزاید: «رئیس سازمان فنی و حرفه ای اصرار دارد که رتبه بندی برای مدرسان انجام شود؛ اما این مورد، شامل حال نیروهای اداری نمی شود، بنابراین خواسته ما، اقدامی است که نفع آن به همه همکاران  برسد.»

اعرافی می گوید: «ما از مدیران سازمان می خواهیم اگر می توانند یک ماه را با حقوق ما زندگی کنند. «آقای غلامحسین حسینی نیا، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور و معاونان و مدیران ستادی و مدیران کل استان ها، در راستای شعارهای دولت انقلابی و عدالت محور، فیش حقوقی خودشان را منتشر کنند. مدیری که ده برابر ما حقوق می گیرد، مشکلات ما را متوجه نمی شود.»

کدخبر: 789936
زهرا علی هاشمی دبیر گروه: آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟