اولین زن دریانورد دریای خزر از مشکلات زنان دریانورد گفت: زنان اجازه تحصیل در دانشگاه های دریایی را ندارند

به گزارش رکنا ، براساس جدیدترین گزارش‌های سازمان بنادر و دریانوردی ، در دنیا بیش از یک میلیون و ۶۵۰ هزار دریانورد وجود دارد که سهم بانوان از این جمعیت میلیونی تنها ۲ درصد است. اما در ایران 130 هزار دریانورد مشغول به کار هستند که جمعیت زنان دریانورد کمتر از 140 نفر است و اغلب زنان دریانورد در رده مهمانداری و ملوانی در دریای جنوب فعالیت می‌کنند و زنان در پست‌های افسر دوم و اول کمتر از انگشتان یک دست هستند.

حضور کم‌رنگ بانوان در این حوزه و شغل دلایل متعددی دارد که بعضی از آنها ریشه در تفکر سنتی برای محدود کردن زنان در ورود به انواع مشاغل و برخی دیگر در نبود امکانات و تجهیزات مناسب دارد.

 به مناسبت روز جهانی دریانورد گفت‌وگویی با اولین زن دریانورد دریای خزر داشتیم. مهم‌ترین گله و خواسته  «مرضیه سادات طباطباییان» افسر دوم زیر 3000 این است که به زنان اجازه داده شود در دانشگاه‌های دریایی در داخل کشور تحصیلات آکادمیک داشته باشند.

طباطبائیان با بیان اینکه خوشبختانه تقاضا از سوی بانوان برای ورود به رشته دریانوردی بسیار زیاد شده است و هر روز شاهد افزایش علاقه مندی بانوان به این رشته هستیم، گفت: متاسفانه هر چند که تقاضای بانوان برای ورود به رشته‌های دریانوردی رو به افزایش است اما هنوز بانوان اجازه تحصیل در دانشگاه‌های دریایی را ندارند.

وی ادامه داد: در ایران تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی در رشته ناوبری برای بانوان نداریم و بارها درخواست داشتیم که سازمان بنادر و وزارت علوم تعاملی در این موضوع داشته باشند و به یک توافقی برسند. پتانسیل بالایی برای تربیت دریانوردان زن در کشور وجود دارد. همچنین بانوان بسیار توانمند و با استعداد در این رشته داریم و می‌توانیم دریانوردان خوبی را در سطح جهانی آموزش و تربیت کنیم.

این دریانورد در پاسخ به این سوال که در حال حاضر زنان چگونه باید دوره‌های تحصیلی را بگذرانند و آیا برای تحصیل در این رشته از طریق دانشگاه‌های خارجی اقدام کردید، گفت: هر چند که برخورداری از تحصیلات آکادمیک بسیار بهتر است اما در حال حاضر بانوان می‌توانند از طریق آموزشگاه‌ها و دوره‌های آموزشی وارد این حوزه شوند البته آموزشگاه‌هایی که زیر نظر سازمان بنادر هستند.

وی ادامه داد: البته می‌دانم که برخی از بانوان علاقه‌مند به این رشته در ایران برای تحصیلات آکادمیک مهاجرت کردند و در دانشگاه‌های ترکیه و ایتالیا پذیرش شدند.

منبع : خبر فوری 

آیا این خبر مفید بود؟