تلاش ترکیه برای به انحصار در آوردن آب منطقه/ مرگ تدریجی 15 استان ایران/ نابودی شاخص شادی دنیا تا 10 سال آینده

تغییرات آب و هوایی و اقلیمی در جهان، موجب افزایش بحران های زیست محیطی و نتیجتاً تغییر موضوع درگیری های سیاسی بین کشورهای مختلف برای به دست آوردن آب و غذا خواهد شد. علاوه بر این، تغییرات آب و هوایی موجب تغییر گفتمان های سیاسی و نظامی در جهان و افزایش اعتراضات درون مرزی خواهد شد. تغییرات آب و هوایی همچنین موجب فقر دولت ها و کاهش تسهیلات دولتی به مردم می شود. علاوه بر این ها تغییرات آب و هوایی، جنگ های نظامی و سایبری را وارد فضای جدیدی می کند. نظامیان و دولت ها با تسلیحات نوین با اهداف انسان های اولیه به جنگ می روند و هدف آن ها غذا، زمین و آب است. تغییرات آب و هوایی انسان های امروزی را درگیر مشکلات انسان های گذشته می کند و روز به روز تنش های روانی را در جهان گسترش می دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با تغییرات گسترده اقلیمی و آب و هوایی در سراسر کره زمین، خشونت ها نوع جدیدی به خود می گیرند و بیماری های تازه ای شیوع پیدا می کند. علاوه بر این ممکن است فقر اقتصادی و اجتماعی در کشورهای مختلف گسترده شود. در این بین کشورهای توسعه یافته و صنعتی نیز ممکن است در ابتدا تغییری را احساس نکنند، اما با دگرگون شدن محیط زیست، نفس آن ها نیز ممکن است به شماره بیافتد.

باید توجه داشت، کاهش منابع انرژی در سالهای اخیر نیز حاصل تغییرات گسترده اقلیمی است. کشورها ممکن است تا سال های آینده با کمبود برق، گاز، آب و سایر شاخه های انرژی مواجه شوند، همه این معضلات یک هشدار بزرگ است که باید به جای جنگ با یکدیگر، فارغ از مرزبندی های موجود به همبستگی جهانی رسید.

زیست محیط،شاخص اول هزاره و قرن

دکتر حشمت اله فلاحت پیشه، کارشناس سیاسی و رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تغییر موضوع درگیری های سیاسی در جهان با توجه به تغییرات گسترده اقلیمی به خبرنگار رکنا اظهار داشت: واقعیت این است که مشکلات زیادی در حوزه مسائل زیست محیطی بوجود آمده و نظریه پردازان توسعه و صندوق عمران ملل متحد که محل اجماع جامعه جهانی بر سر مسائل توسعه هستند، زیست محیط را به عنوان شاخص اول هزاره و قرن معرفی کرده اند. کشورهای مختلف دنیا که براساس معاهدات بین المللی با یکدیگر در ارتباط هستند، موظف اند محیط زیست را به عنوان شاخص اول خود معرفی کرده و هرگونه تصمیم را از جمله احداث، توسعه و حتی اصلاحات، به شرط داشتن ضمیمه های زیست محیطی عملیاتی کنند.

وقوع فاجعه محیط زیستی تا سال 2030

وی با بیان این که ایران در بین کشورهای موثر در حوزه زیست محیطی قرار دارد، افزود: دولت آقای روحانی زمانی که لایحه برنامه ششم توسعه را به مجلس دهم ارائه کرد، 3 ستون مشتمل قانون و برنامه ارائه کرد که یکی از آن ها عمل به تعهدات زیست محیطی دولت در عرصه داخلی و خارجی بود. در مجلس دهم دو ستون دیگر به آن اضافه شد اما باز هم ستون زیست محیط در آن پا برجا ماند؛ این موضوع نشانگر آن است که ایران برنامه های جدی در این زمینه در دستور کار خود دارد.

فلاحت پیشه در مورد احتمال وقوع فجایع زیست محیطی طی چند سال آتی در دنیا افزود: در عرصه های جهانی، اگر کشورها به تعهدات خود در مقابله با عوامل نابودگر زیست محیط عمل نکنند، عملاً در سال 2030 میلادی با بزرگترین مشکلات بشریت که همان مشکلات زیست محیطی است مواجه خواهیم شد. اگرچه از سال 2030 به بعد بحران زیست محیطی در دنیا رسماً آغاز خواهد شد، اما هم اکنون نیز در بسیاری از نقاط دنیا نشانه های این مشکلات را شاهد هستیم. نکته مهم اینجاست که کشورها رویکرد همکاری جویانه برای مقابله با بحران زیست محیطی را اعمال کنند.

اقدام بی رحمانه ترکیه در انحصار آب منطقه

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با ذکر مثالی از وقوع بحران های زیست محیطی در منطقه گفت: اکنون در منطقه ما ترکیه پروژه های سدسازی ایجاد کرده است که 5 برابر آورده آب در رودخانه های منطقه را بازسدسازی می کند. آن ها حجم بسیار زیادی از آب منطقه را برای خود به انحصار در می آورند که وضعیت بی رحمانه ای است. به عنوان مثال اگر رودخانه ای یک میلیارد متر مکعب آب دارد، برای هر یک میلیارد کشور ترکیه سد سازی کرده است. علاوه بر ترکیه سایر کشورها نیز پروژه های سدسازی را شروع کرده اند و این از جمله تهدیداتی است که کشور ما را نیز شامل می شود. اگر این برخورد ها با آب موجود در منطقه ادامه پیدا کند، 15 استان ایران که در غرب کشور وجود دارند، قابلیت سکونت طبیعی نداشته و مردم مجبور به مهاجرت، فرار و مرگ تدریجی خواهند شد.

زمین تا 10 سال دیگر مدام در حال گریه کردن

این کارشناس سیاسی با بیان این که بحران های اقلیمی نتایجی بسیار ویران گر دارند، افزود: در آینده موضوع فراتر از مشکلات معیشتی، غذا و آب خواهد بود، همزمان با توسعه زیست محیطی، شاخص دیگری از توسعه به نام شاخص شادی یا زندگی شاد که اولین شاخص توسعه انسانی است نیز تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. براساس شاخص شادی تا ده سال آینده با زمینی مواجه خواهیم شد که مدام در حال گریه کردن است و مردم در زمین زندگی شادی نخواهند داشت.

آمریکا و چین 50 درصد آلودگی های زیست محیطی را در دنیا ایجاد کرد

حشمت اله فلاحت پیشه به اقدامات خرابکارانه آمریکا و سایر کشورها در زمینه تخریب محیط زیست اشاره کرد و گفت: ترامپ که بعد از هیتلر بیشترین معاهدات بین المللی را از بین برده است، آفتی در زمینه بحران های زیست محیطی دنیا ایجاد کرد. آمریکا و چین 50 درصد آلودگی های زیست محیطی دنیا را ایجاد کرده اند، حال این دو کشور اقدامات توسعه ای خود را با سیاست های رقابتی به جای همکاری در عرصه های مختلف به کار گرفتند و باعث بروز مشکلات در سطوح منطقه ای و جهانی شدند. این کشورها کابوس 2030 را که سرشار از مشکلات زیست محیطی است بیشتر واقع پذیر کردند. از زمانی که بایدن معاهده پاریس را امضا کرد تا حدودی امید ها برای این که رفتار های رقابت جویانه جای خود را به رفتارهای همکاری جویانه بدهد بیشتر شد، اگرچه این موضوع نیز نیازمند مقدمه ای سیاسی است و چالش های سیاسی باید در دنیا زودتر ازبین برود.

فلاحت پیشه در پایان اظهار داشت: امید است که در 4 سال آینده چالش های سیاسی به گونه ای کم سابقه کاهش پیدا کند. روندی که شکل گرفته این امکان را فراهم کرده است که ایران با دنیای عرب، کاهش تنش را در پیش گرفته و در مسائل برجام نیز سیاست های خوبی در حال شکل گرفتن است. اگر چنین اقداماتی در سراسر دنیا اتفاق بیافتد، می توان امید داشت که کشورهای دنیا به سمت رویکرد همکاری جویانه اقدام کنند.

کدخبر: 728544 ویرایش خبر
لینک کپی شد
مهدی برازنده
آیا این خبر مفید بود؟