احتمال قطعی گاز در زمستان /دنیا روزانه بی انرژی تر می شود

کمبود انرژی در سراسر جهان کشورها را تهدید می کند. انرژی در حوزه های آب، برق و گاز تقسیم شده است. به نظر می رسد مدیریت مصرف انرژی و یا الگوی مصرف انرژی در کشورهای مختلف فرق می کند و همین باعث شده است تا علی رغم کمبود ذخایر انرژی در یکسری نقاط جهان، مشکلی وجود نداشته باشد، اما در برخی نقاط نیز مانند کشورمان با وجود داشتن ذخایر انرژی فراوان اما با خطر قطعی برق و گاز مواجه شویم.

به گزارش خبرنگاراجتماعی رکنا، کمبود و نیاز به انرژی روز به روز در سراسر جهان بیشتر می شود. در روزها و هفته های اخیر در کشورهایی مثل انگلیس و لبنان از نظر تامین بنزین برای سوخت و تامین برق تنش هایی ایجاد شده است. به گونه ای که کشور لبنان به دلیل کمبود انرژی در روز گذشته مجبور شد تا برای چندین ساعت برق خود را قطع کند.

علاوه بر این کشور ما نیز با داشتن ذخایر غنی گاز و نفت اما به دلایل مدیریتی و یا محدودیت های وارد شده در بهره وری از این منابع به عنوان مثال در تابستان امسال با قطعی برق مواجه شد. علاوه بر این کارشناسان و فعالان حوزه انرژی معتقدند در حوزه آب و گاز نیز ممکن است همگام با سایر نقاط دنیا با چالش های متعددی روبرو شویم.

به نظر می رسد پیشگیری در جهت جلوگیری از وقوع بحران آب، گاز و برق بسیار واجب تر از مدیریت بحران است. کمااینکه گاهی بحران مدیریت جای خود را به مدیریت بحران می دهد.

میزان مصرف انرژی در ایران بالاتر از میانگین مصرف جهانی است

روبرت بگلریان، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رابطه با وضعیت استفاده از ذخایر غنی انرژی در کشور به خبرنگار رکنا اظهار داشت: در حوزه نفت، گاز و برق در سنوات گذشته به علت های مختلف سرمایه گذاری های مکفی در کشور انجام نشده است. فارغ از الگوی مصرف غلطی که وجود دارد و طبق آمار در یک دهه گذشته میزان مصرف انرژی در ایران بالاتر از میانگین جهانی بوده است، این موارد نشانگر آن است که برای هر واحد تولید ناخالص ملی، انرژی بیش از حد معمول در دنیا مصرف کرده ایم.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی اگر رشدی داشتیم از محل سرمایه ها بوده و از محل بهره وری نبوده است، این اتفاق در حوزه انرژی نیز رخ داده است. به نظر می رسد پس از هدفمندی یارانه ها و احکامی که در قوانین مربوطه وجود داشت، کاستی هایی به وجود آمد. این موارد و معضلات با کمبود سرمایه گذار در کشور دو چندان شد.

18 هزار میلیارد یورو سرمایه گذاری نیمه تمام در حوزه انرژی

عضو کمیسیون انرژی در مجلس در مورد سرمایه گذاری حوزه برق در کشور گفت: دکتر اردکانیان، وزیر سابق نیرو در آخرین ماه فعالیت شان گفتند که 51 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران مختلف بدهکار و از طرفی 58 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند. این موارد در حوزه برق باعث کمبود سرمایه گذاری و فقدان انگیزه برای بخش خصوصی شده است.

بگلریان در رابطه با سرمایه گذاری و مصرف در حوزه سوخت اظهار داشت: در حوزه سوخت نیروگاه ها از وزارت نفت بهای لازم را می گرفتند و خودشان بدهکار هستند و این روند طی سال های متمادی جریان داشته است. در پایان دولت روحانی چیزی حدود 17 یا 18 میلیارد یورو سرمایه گذاری های نیمه تمام وجود دارد که به علت عدم دسترسی به منابع، منصرف شدن سرمایه گذاران و تحریم ها، عملیاتی و تکمیل نشدند.

تولید رمزارزها، تغییرات اقلیمی و خشکسالی در کنار سوء مدیریت در بخش انرژی

نماینده ارامنه جنوب کشور در مجلس با بیان اینکه در حوزه خشکسالی و کمبود آب در کشور، بهره کشی از آب های زیرزمینی با موتورهای برقی شدت بیشتری گرفته به معضلات دیگر در رابطه با مصرف انرژی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر رمزارزها و تغییرات اقلیمی که پیک حرارتی زودهنگام را آغاز کردند، مصرف انرژی را به شدت افزایش داده است.

وی در مورد مشکلات نفت و گاز در کشور افزود: اکثر چاه های کشور به نیمه دوم عمر خود رسیده اند و نیازمند تزریق آب یا گاز به آن ها هستیم. علاوه بر این استفاده از فناوری های نوین نیز جزو مواردی بوده است که به دلیل تحریم و محدودیت ها امکان استفاده از آن ها وجود نداشته است.

انتقاد از تنوع ارائه انرژی های مختلف به همه مناطق کشور

روبرت بگلریان در بخش دیگری از توضیحات اش در رابطه با مصرف انرژی گاز بیان کرد: ایران یکی از کشورهای غنی از نظر سرمایه های گازی است، اما راهبردمان در رساندن انرژی به نقاط مختلف کشور به صورت راهبردی چند منظوره است. سعی شده است به روستاهای دورافتاده علاوه بر گاز، برق هم رسانده شود، این درحالی است که کشوری مثل روسیه از گاز به عنوان کالایی استراتژیک استفاده می کند و روی قیمت گذاری ها و تهدید سایر کشورها از آن استفاده می کند. با این حال کشورما تنوع بخشی به ارائه انرژی هایی همچون برق و گاز داده است؛ این موضوع باعث شده است که در حوزه صادرات گاز عقب مانده و عملاً بهره وری و مصرف بالایی داشته باشیم. ضمناً نوع تکنولوژی که در حوزه انرژی استفاده می شود نیز بهره وری بالایی ندارد و این از چالش های دیگر عرصه انرژی محسوب می شود. همه این موارد زنجیره های علت و معلولی است که کشورمان را از نظر انرژی با مشکل روبرو کرده است.

عضو کمیسیون انرژی با بیان این که در مشکلات حوزه انرژی با سایر کشورهای جهان نقطه مشترک داریم، افزود: ممکن است کشور ما تنها بخشی از عللی که سایر کشورها را در عرصه انرژی با مشکل روبرو کرده، داشته باشد اما بخش عمده ای از آن برعهده خودمان است.

یک ماه است که گزارش تازه ای از وزارت نیرو نداشتیم

نماینده مسیحیان ارامنه جنوب کشور در مجلس در توصیه برای برون رفت و پیشگیری از بحران انرژی گفت: اگر انتظار داشته باشیم که مردم با فرهنگ سازی در حوزه مصرف انرژی نکات مدنظر را رعایت کنند اشتباه است. باید با سیاستگذاری های درست و قیمت گذاری منطقی، الگوی مصرف اصلاح شود. با توصیه و تذکر اخلاقی، اتفاقی نمی افتد. باید قبل از این که در حوزه انرژی دچار بحران شویم، برنامه ریزی شود تا دوباره شاهد اتفاقی که در تابستان امسال رخ داد، نباشیم.

روبرت بگلریان در پایان با بیان اینکه ممکن است در حوزه گاز نیز با خطر کمبود و قطعی گاز مواجه شویم، افزود: مردم برخی نقاط کشور در صورت کمبود گاز به استفاده از برق روی خواهند آورد و با انرژی برقی خودشان را گرم می کنند، در این شرایط ممکن است در زمستان به پیکی برسیم که در تابستان به آن می رسیدیم. اکنون حدود یکماه می شود که گزارشی از وزارت نیرو دریافت نکردیم، بنابراین لازم است تا اطلاعات دریافتی به روز شود و نهایتاً برای مشکلات مربوط به برق و گاز در کشور بررسی و تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

کدخبر: 728202 ویرایش خبر
لینک کپی شد
مهدی برازنده
آیا این خبر مفید بود؟