وجود 2 هزار کارتن خواب در 6 منطقه تهران/ لزوم افزایش گرمخانه ها تا قبل از شروع سرما

با فرارسیدن فصول سرد سال، یکی از اقشاری که آسیب می بیند کارتن خواب ها هستند. کارتن خواب ها عمدتاً در جنوب شهر زندگی می کنند. بسیاری از کارتن خواب ها در هنگام شب به گرمخانه ها پناه برده و پناهگاه یکسری دیگر از کارتن خواب ها نیز خانه های متروکه و نیمه کاره است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، کارتن خوابی، معضلی است که چهره شهرها را تیره و کدر می کند. در نیمه های شب افرادی دیده می شوند که در گوشه خیابان و پارک ها به جای تشک و لحاف تنها یک کارتن پهن کرده و روی آن دراز کشیده اند. اگرچه گرمخانه ها و مراکز نگهداری از افراد بی خانمان در شهر فعال هستند، اما بسیاری از آن هاتمایل به اقامت در گرمخانه ها را ندارند.

سال ها قبل که گرمخانه ای در شهر وجود نداشت، تعداد زیادتری  از کارتن خواب ها در سرما زمستان یخ می زدند و عمرشان کف سرد خیابان ها به پایان می رسید. با این حال اگرچه گرمخانه هایی در کلانشهری مثل تهران تاسیس شده است، اما به گفته فعالان و کارشناسان اجتماعی ظرفیت آن ها کفاف وجود چند هزار کارتن خواب و بی خانمان را نمی دهد. به طوری که شهرداری با اجاره کردن اتوبوس ها جهت گذراندن شب برای کارتن خواب ها، جایگزینی برای گرمخانه ها پیدا کرده است.

دکتر مجید ابهری

 10 درصد کارتن خواب ها زن هستند

دکتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی در تشریح وضعیت کارتن خواب ها در تهران به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: حدود 2 هزار کارتن خواب در 6 منطقه تهران پراکنده شده اند. این افراد عمدتاً در مناطق جنوب، جنوب شرقی و غربی تهران، مناطقی مثل پارک شهر، میدان خراسان، مولوی، راه آهن، خیابان جمشید، عودلادجان و سیروس زندگی می کنند. همچنین کارتن خواب ها را می توان در بافت فرسوده که ساکن مشخصی ندارند و در خانه های نیمه کاره و فرسوده پیدا کرد.

وی ادامه داد: باید در نظر داشت که آمار کاملاً دقیقی از تعداد کارتن خواب ها در دسترس نیست زیرا علاوه بر این که تعدادی از آن ها کارتن خواب و درخیابان هستند، در گرمخانه ها، گورها و مناطقی از این دست که در سال های اخیر مقابله زیادی با آن ها شده نیز یافت می شوند.

این جامعه شناس در مورد ترکیب جنسیتی و سنین افراد کارتن خواب افزود: حدود 90 درصد بی خانمان ها را مردان تشکیل می دهند و زنان نیز مابقی آمار کارتن خواب ها را شامل می شوند. زنان کارتن خواب غالباً خود را در خانه های متروکه و فرسوده قایم می کنند. همچنین در بین بی خانمان ها کودکان کمتری مشاهده می شود، مثلاً به ندرت می توان کودکان را در بین کارتن خواب ها ملاحظه کرد، زیرا این گروه از کارتن خواب ها توان اقامت در خیابان و مراکز اقامتی را ندارند و در بهزیستی یا توسط خیرین نگهداری می شوند.

 کارتن خوابی در خانه

مجید ابهری با بیان این که کارتن خواب ها در گروه ها و دسته های مختلف پراکنده شده اند، اظهار داشت: کارتن خوابی و بی خانمانی، آسیبی است که در همه نقاط دنیا وجود دارد. 95 درصد کارتن خواب ها را معتادان تشکیل می دهند. باید توجه داشت علت ناتوانی در بیان آمار کارتن خواب ها این است که بعضی افراد در خانه خود نیز کارتن خواب، ایزوله و منزوی هستند. کارتن خوابی از نظر آسیب شناسی اجتماعی به این معناست که برخی افراد در خانه خودشان نیز در زیرزمینی یا در گوشه ای از خانه مانند بیماران افتاده اند و به نوعی کارتن خواب شده اند.

با نزدیک شدن فصل سرما یکی از دغدغه های شهروندان و دلسوزان اجتماعی موضوع کارتن خوابی است و اینکه هر چقدر هوا سردتر شود خطر به کارتن خواب ها نزدیک تر می شود.

بیماری های پوستی،گوارشی و عصبی در بین کارتن خواب ها

ابهری ضمن اشاره به بیماری های کارتن خوابان، در این رابطه گفت: کارتن خواب ها دارای بیماری های پوستی، گوارشی و عصبی هستند. آن ها به سادگی در معرض خطر بیماری های شدیدتر مثل کرونا قرار می گیرند. برنامه واکسیناسیون این افراد نیز با توجه به اینکه اوراق هویت و محل سکونت موثقی ندارند، معلوم نیست به چه شکل انجام می شود. این گونه افراد به عنوان معدن متحرک انواع بیماری ها و ویروس ها هستند، زیرا گاهی تا یک سال نیز از استحمام آن ها می گذرد. ضمناً آن ها برای درمان بیماری های خود نیز نه توان مالی دارند و نه مرکزی آن ها را تحت پوشش قرار می دهد.

اتوبوس خوابی کارتن خواب ها در روزهای سرد

این آسیب شناس اجتماعی در مورد معضلات اجتماعی که ممکن است به واسطه کارتن خواب ها گریبان جامعه را بگیرد، افزود: با اینکه کارتن خواب ها نیز جزو شهروندان و هموطنان ما هستند، اما از جهت پخش و توزیع مواد مخدر باعث آسیب هایی در جامعه می شوند. از نظر شیوع بیماری نیز بسیاری از این افراد زخم هایی در پوست و بدن خود دارند که نمایان نیست اما خطرناک تر بیماری های ظاهری است.

مجید ابهری در پایان در مورد امکانات مراقبتی و نگهداری از افراد کارتن خواب همچون گرمخانه ها بیان کرد: اکنون در تهران  گرمخانه به اندازه کافی نسبت به تعداد کارتن خواب ها وجود ندارد.گاهی شهرداری با اجاره کردن اتوبوس و گرم کردن آن ها، افرادی که بی خانمان هستند را خصوصاً در فصول سرد سال در آن ها نگهداری می کند. قبل از ایجاد گرمخانه ها، کارتن خواب ها به علت یخ زدگی فوت می کردند، اما اکنون این آمار به کمترین حد خود رسیده است. در گرمخانه ها به این افراد شام داده می شود، مداوای پزشکی و استحمام می شوند و صبح روز بعد به دنبال کار روزمره خود می روند. بهرحال وظیفه شهرداری است تا با آغاز فصول سرد سال از این افراد نگهداری و مراقب کند.

آیا این خبر مفید بود؟