8 سال درد دختر بچه اهل خاش/ او چشم به کمک پزشکان دوخته است
حجم ویدیو: 52.31M | مدت زمان ویدیو: 00:07:08

خال های پوستی انواع مختلفی دارند. تقریباً همه انسان ها دارای این خال ها هستند. بعضی از انواع خال ها به نام خال رنگ دانه پوستی یا ملانوسیتیک که به صورتی مادرزادی است، باعث عوارض شدیدی در سال های آینده در کودکان می شود. در ادامه این گزارش، ارزیابی دکتر محمد رضوانی را در مورد خال پوستی ملانوسیتیک نووس که مشکل کودک 8 ساله اهل خاش است را می خوانیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، کودک اهل اکبرآباد شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان، هشت سال قبل با عارضه خال رنگ دانه پوستی (ملانوسیتیک) به دنیا آمد. این بیماری رفته رفته به دلیل عدم توجه و امکان پرداخت هزینه های درمانی کودک عود کرد. به طوری که به گفته پدر این دختر بچه، هر لحظه درد زیادی متحمل او شده است و پوست روی کمر وی نیز از وسط چاک خورده است.

درد دختربچه به گونه ای است که او شب ها نمی تواند به پشت دراز بکشد و خانواده او مجبورند تا پشت اش را جهت تسکین درد خنک نگه دارند. متاسفانه مراجعات پدر بیمار به بیمارستان های شیراز و تهران طی چند سال اخیر به جایی نرسیده و پزشک تهرانی به آن ها پیشنهاد داده است تا در بیمارستان فوق تخصصی امام علی (ع) زاهدان که امکانات خوبی دارد تحت درمان قرار گیرد. ظاهراً روز چهارشنبه 31 شهریورماه اولین وقت مراجعه به پزشک این کودک است تا در خصوص روند درمان بیماری وی تصمیم گیری شود. اگرچه هزینه های درمان بیماری این دختر 8 ساله یکی از دغدغه های والدین اوست و امید می رود تا با تشخیص پزشک، اعمال درمانی روی او انجام شود.

خال ملانوسیتیک نووس (melanocytic nevus)

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در رابطه با نوع بیماری و وضعیت این دختربچه 8 ساله به خبرنگار رکنا اظهار داشت: متاسفانه این کودک دچار خال ملانوسیتیک مادرزادی است، چیزی که در پزشکی به آن کانجنیتال ملانوسیتیک نووس (melanocytic nevus) می گویند. این خال مانند خال هایی است که همه افراد روی بدن شان دارند و توده ای رنگ دانه ساز های پوست هستند. با این حال افراد عدی یک خال نهایتاً با قطر یک سانتی متر داریم اما خال مادرزادی که بچه با آن به دنیا می آید وضعیت متفاوتی دارد. این حال معمولاً عمیق تر از خالی است که افراد در طول حیات به آن مبتلا می شوند. سایز این خال مادرزادی سایز کوچک (زیر 2 سانتی متر)، متوسط (2 سانتی متر تا 20 سانتی متر) و بزرگ (بالای 20 سانتی متر) را شامل می شود.

وی ادامه داد: دختربچه ای که در فیلم مشاهده می شود دارای خال بزرگ (بالای 20 سانتی متر) است، به گونه ای که همه پشت تن او را فراگرفته است. افراد می توانند خال های ملانوسیتی را هر زمان که دوست داشتیم بر اساس زیبایی که وجود دارد برداریم، البته یک خال اگر تغییراتی در آن ایجاد شود ممکن است این نگرانی ایجاد کند که شاید تومور بدخیم بوده و توصیه به برداشتن آن می شود.

دکتر رضوانی با بیان نکته ای آموزشی در این زمینه افزود: خالی در آن 3 نوع تغییر دیده شد، نیازمند توجه بیشتری است. 1-تغییر در سایز 2- تغییر در شکل 3- تغییر در اندازه خال. اگر خالی طی چند سال اخیر از 3 میلی متر به چند سانتی متر تغییر یافت، این موضوع باید پیگیری شود. همچنین اگر شکل و رنگ آن نیز تغییر کرد نیز باید مورد بررسی واقع شود. با این حال خال مادرزادی به دلیل آن که استعداد بدخیم شدن آن کمی بیش از سایر انواع خال هاست، باید برداشته شود. باید توجه داشت که خالی که به طور معمولی روی پوست افراد وجود دارد، مثل سایر اعضای بدن، توان سرطانی شدن دارد.

این متخصص پوست در ادامه در رابطه با خال مادرزادی دختر 8 ساله گفت: این کودک فرم بسیار وسیع و بزرگ خال را دارد. اینکه آیا می توان چنین حجم بزرگی از خال را برداشت، در پاسخ باید گفت که چنین چیزی امکان پذیر نیست. با این حال روش های رایج درمانی برای ترمیم پوست این کودک تقریباً امکان پذیر نیست. بنابراین ممکن است لازم باشد تا عمل هایی در دفعات زیاد روی او انجام شود، یا ممکن است جراح ترمیمی اعلام کند که برداشتن این وسعت از خال غیرممکن است. ضمناً خال های ریزی که روی پوست دست او وجود دارد را نیز می توان به تدریح برداشت. بهرحال این مورد، موردی بسیار دشوار است و قطعاً نیاز به ویزیت جراح ترمیمی دارد تا در صورتی که ممکن بود طی اعمال متعددی این خال برداشته شود.

آیا این خبر مفید بود؟