آب به جنوب شرقی ترین روستای ایران رسید / با هزینه خیران، نه دولت + فیلم
حجم ویدیو: 7.85M | مدت زمان ویدیو: 00:01:04

آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان معضل اصلی این روستاهاست. برخی خیران در یکی دو ماه گذشته پروژه ای را برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان آغاز کرده اند. در پروژه آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان ، آب به صورت دائمی با استفاده از خطوط لوله انتقالی به این روستاها می رسد. پروژه آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان کاملا به صورت خیریه انجام می شود. دولت هیچ مبلغی برای پروژه آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در نظر نگرفته است.

آبرسانی دائمی به 20 روستای سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، جمعیت طلوع بی نشان ها به همراه برخی دیگر از نهادهای خیریه از سه ماه پیش طرح آبرسانی به روستاهای شهرستان دشتیاری را به عنوان یکی از محرومترین شهرستان های سیستان و بلوچستان که در منتهی الیه جنوب شرق ایران قرار گرفته است، آغاز کرد.

در این طرح خطوط لوله انتقال آب از سد پیشین که در شمال شهرستان دشتیاری قرار گرفته است، به روستاهای محروم این شهرستان کشیده می شود و هزینه این پروژه نیز با کمک خیران ایرانی از سراسر نقاط دنیا از ایران گرفته تا کانادا تامین می شود.  

در همین راستا تا کنون اجرای پروژه آبرسانی به روستای عثمان آباد به اتمام رسیده است و به زودی اجرای این پروژه در روستاهای ریمدان ملانصرت، ریمدان دلمراد، اسماعیل آباد و پنجشنبه بازار نیز به پایان می رسد و علاوه بر این، جمعیت طلوع بی نشان ها به کمک سایر نهادهای خیریه ای که در این پروژه فعال شده اند، قصد دارند که در ماه های آتی آبرسانی به 15 روستای دیگر را نیز انجام می دهد.

اکبر رجبی، مدیر جمعیت طلوع بی نشان ها در گفت و گو با رکنا درباره آبرسانی به روستای عثمان آباد دشتیاری توضیح داد: برای تکمیل این طرح 5 کیلومتر لوله کشی شده است و هزینه این لوله کشی کاملا به صورت مردمی تامین شده است و سه نفر از اعضای جمعیت طلوع بی نشان ها متولی جمع آوری پول از مردم شدند و توانستند برای اجرای این پروژه 245 میلیون تومان جمع آوری کنند.

وی افزود: هزینه آبرسانی برای روستای ریمدان دلمراد نیز جمع آوری شده است و پروژه آبرسانی به این روستا نیز به زودی به پایان خواهد رسید. در مجموع هم قرار است به 20 روستا در شهرستان دشتیاری به صورت دائمی آبرسانی شود که تا کنون هزینه احداث خط لوله در 10 روستا جمع آوری شده است و امیدواریم در آینده نزدیک هم هزینه لازم برای آبرسانی به 10 روستای دیگر هم جمع آوری شود.

آبرسانی دائمی مانع مهاجرت بلوچ ها

رجبی با بیان این که خیران همیشه منتظر کمک دولت نمی ماند، عنوان کرد: وقتی مردم بخشی از کشورمان به آبرسانی دائمی احتیاج دارند، ما منتظر کمک دولت نمی مانیم و این کار را انجام می دهیم، زیرا معتقدیم که اگر مردم بلوچستان آب نداشته باشند، مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرها می شوند؛ چراکه دلیل اصلی مهاجرت بلوچ ها نداشتن آب است.

مدیر جمعیت طلوع بی نشان ها ادامه داد: بسیاری از کودکان روستایی بلوچستان به دلیل نداشتن آب سالم به بیماری های مختلفی دچار می شوند یا ناچارند برای برداشتن آب به هوتک ها بروند و این کودکان در بسیاری از موارد یا در هوتک غرق می شوند یا گاندو دست آنها را می خورد و خانواده ها ناچار می شوند که هزینه های سنگینی را برای درمان کودکان خود بپردازند.

وی در پایان تصریح کرد: وقتی ما این شرایط را می بینیم، ترجیح می دهیم که هرچه زودتر به این مردم کمک کنیم و منتظر کمک دولت نمانیم تا نه خانواده ها مجبور به مهاجرت شوند و نه سلامت کودکان به خطر بیفتد.

گفتنی است؛ براساس آمارهای رسمی وزارت نیرو هم اکنون حدود 3 هزار روستا در سیستان و بلوچستان خط لوله ندارند و این یعنی 700 هزار نفر از روستاییان این استان نیازمند آبرسانی با تانکر هستند.

آیا این خبر مفید بود؟