آغاز برق رسانی به روستای نوبندیان از پارک کودکان + فیلم
حجم ویدیو: 28.96M | مدت زمان ویدیو: 00:03:57

روستای نوبندیان در شهرستان دشتیاری استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. روستای نوبندیان مرکز تجاری دشتیاری محسوب می شود که با وجود اهمیت بالای آن، این روستا فاقد امکانات اولیه از جمله آب و گاز شهری است. روستای نوبندیان همچنین فاقد یک پارک مناسب برای بازی کودکان است، اما اخیرا تلاش های یکی از فعالان اجتماعی برای بازسازی پارک قدیمی موجود در این روستا به ثمر نشسته و نه تنها قرار است روستای نوبندیان به زودی دارای یک پارک مناسب شود، بلکه به واسطه تلاش ها برای بازسازی پارک قدیمی روستای نوبندیان ، اکنون تمام این روستا به شبکه برق شهری متصل شده است.

روستاهای سیستان و بلوچستان آب، برق و گاز ندارند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سیستان و بلوچستان محروم ترین استان کشور است که بسیاری از مناطق آن فاقد زیرساخت های اولیه شهری از جمله برق، آب و گاز هستند و مردم با حداقل امکانات در آنها زندگی می کنند؛ به نحوی که براساس آمارهای وزارت نیرو حدود 3 هزار روستا با مجموع 700 هزار نفر از 2.8 میلیون نفر جمعیت سیستان و بلوچستان فاقد شبکه آبرسانی هستند و با تانکر آبرسانی می شوند.

همچنین براساس آمارهای وزارت نیرو نزدیک 4 هزار روستا در سیستان و بلوچستان به شبکه گاز شهری متصل نیستند و مردم آن گرمای مورد نیاز خود را با خرید کپسول گاز یا گاز مایع تامین می کنند و در این میان براساس آمارهای استانداری سیستان و بلوچستان 445 روستا در این استان نیز فاقد شبکه برق هستند. در چنین شرایطی نیز که بسیاری از روستاهای سیستان و بلوچستان فاقد امکانات اولیه هستند، کاملا طبیعی است که این روستاها از زیرساخت های شهری دیگر از جمله پارک و فضای سبز نیز برخوردار نباشند.

اما از میان 26 شهرستان سیستان و بلوچستان شاید بتوان گفت که شهرستان دشتیاری محرومترین شهرستان این استان است. این شهرستان با مرکزیت شهر نگور در منتهی الیه جنوب شرقی کشور قرار گرفته است و نه تنها بسیاری از روستاهای آن فاقد شبکه آب، برق و گاز هستند، بلکه حتی این امکانات اولیه به نحوی مناسب در اختیار شهرهای اصلی این استان نیز قرار نگرفته است.

ماجرای بازسازی پارک روستای نوبندیان از کجا آغاز شد؟

یکی از روستاهای شهرستان دشتیاری که مانند سایر روستاهای این شهرستان از بیشتر زیرساخت های اولیه شهری بی بهره است، روستای نوبندیان از توابع بخش مرکزی است و مرکز تجاری شهرستان دشتیاری محسوب می شود. روستای نوبندیان براساس سرشماری سال 95 حدود 1271 نفر جمعیت دارد که بخش زیادی از آنها را کودکان تشکیل می دهند؛ کودکانی که مانند تمام کودکان دیگر کشورمان به فضایی بازی و تفریح احتیاج دارند و از قضا از سال های گذشته نیز پارکی در این روستا تاسیس شده است که در طول سالیان به دلیل عدم رسیدگی مسئولان محلی، وسایل بازی آن به شدت دچار استهلاک شده و این پارک نیازمند بازسازی است.

پریناز هاشمی که در حوزه های مختلف از جمله تجهیز کتابخانه در روستاهای مختلف سیستان و بلوچستان فعالیت می کند، یک فعال اجتماعی است که اخیرا متوجه این خلا مهم در روستای نوبندیان شد و تا کنون توانسته است که برای خرید وسایل و بازسازی پارک روستای نوبندیان 25 میلیون تومان جمع آوری کند و به زودی قرار است بوستان این روستا به طور کامل بازسازی شود. این اقدام خیرخواهانه هاشمی همچنین منجر به آن شده است که تمام روستای نوبندیان دارای شبکه برق شهری شود.

این فعال اجتماعی در گفت و گو با رکنا تعریف کرد: در سفری که اخیرا به سیستان و بلوچستان داشتم، احساس کردم که روستای نوبندیان حتما باید یک پارک داشته باشد؛ بخصوص که روستای نوبندیان مرکز تجاری شهرستان دشتیاری محسوب می شود و جزو مهمترین روستاهای این شهرستان است. البته یک پارک قدیمی در این روستا وجود دارد، اما چون وسایل آن فرسوده است و بخش های مختلف این پارک به خرابه تبدیل شده است، حتما نیاز به بازسازی دارد.

مسئولانی که کمک کردند، مسئولانی که کمک نکردند

روستای نوبندیان فاقد شبکه آب و گاز است و بخش زیادی از آن هم تا هفته گذشته فاقد برق شهری بود. مردم روستای نوبندیان نیز مانند بسیاری از روستاهای دیگر سیستان و بلوچستان آب مصرفی غیرآشامیدنی خود را از تانکرها تهیه می کنند و درون حوضچه هایی که در منزل خودشان تعبیه کرده اند، می ریزند و همچنین آب آشامیدنی را نیز از آب‌فروشی‌هایی که در برخی روستاهای این استان از جمله نوبندیان وجود دارد، تهیه می کنند و این روستاها کاملا فاقد آب شهری هستند.

اما با وجود این که روستای نوبندیان یکی از مهمترین روستاهای شهرستان دشتیاری محسوب می شود، اما بخش زیادی از این روستا از جمله منطقه ای که پارک قدیمی آن در آن قرار گرفته است، فاقد شبکه برق شهری است. همچنین با وجود این که این روستا از معدود روستاهایی در سیستان و بلوچستان است که یک پارک قدیمی در آن وجود دارد، اما این بوستان نیاز به بازسازی دارد.

به همین دلیل، هاشمی تصمیم می گیرد که با همراهی خیرانی که به او کمک می کنند و البته اهالی خود روستا، پارک قدیمی روستای نوبندیان را تجهیز کند و برای آن وسایل بازی جدید، چمن مصنوعی و سنگریزه تهیه کند. در این میان برخی مسئولان محلی شهرستان دشتیاری نیز وعده هایی برای کمک به این فعال اجتماعی می دهند که عملی نمی شود، اما از معدود مسئولانی که پای حرف خود می ماند، وحید غلامیان، رئیس اداره برق شهرستان دشتیاری است.

موضوعی که هاشمی درباره آن توضیح داد: با توجه این که پارک نوبندیان در منطقه ای از این روستا قرار گرفته است که فاقد برق شهری است، آقای غلامیان به ما وعده داد که برق پارک روستای نوبندیان را تامین کند. برکت شبکه برقی هم که همکاران ایشان برای برق رسانی به آن بوستان گرفتند به سایر مناطق این روستا رسید و باعث شد که از این هفته تمام اهالی روستای نوبندیان به برق شهری متصل شوند.

این فعال اجتماعی ادامه داد: آقای غلامیان علاوه بر این که برای برق رسانی به پارک نوبندیان، به تمام مناطق این روستا که فاقد برق بودند، برق رسانی کردند، کمک های مختلف دیگری نیز برای بازسازی پارک از جمله اهدای سنگریزه انجام دادند و اقدامات ایشان جای تقدیر دارد. اما به جز آقای غلامیان، ما به همکاری سایر مسئولان محلی دشتیاری از جمله فرماندار این شهرستان و بخشدار بخش مرکزی آن نیز احتیاج داشتیم که متاسفانه همکاری این افراد با ما بسیار کمرنگ بود.

حالا هم نه تنها قرار است به زودی با مبلغ 25 میلیون تومانی که هاشمی جمع کرده است، پارک کودکان روستای نوبندیان به طور کامل بازسازی شود، بلکه به واسطه تلاش های این فعال اجتماعی، رئیس اداره برق دشتیاری و بسیاری از اهالی این روستا، در حالی که تا پیش از شروع فرآیند بازسازی پارک نوبندیان بخش زیادی از این روستا فاقد برق بود، اکنون بازسازی این پارک به بهانه ای برای آن تبدیل شده است که تمام روستای نوبندیان به شبکه برق شهری متصل شود.

آیا این خبر مفید بود؟