جوکر در ایران با کرونا مبارزه کرد + عکس ها

به گزارش رکنا، یکی از موفق‌ترین گروه‌های هنری در این زمینه، گروه تئاتر «خودم شروع می‌کنم» به سرپرستی و کارگردانی «مجید امینی» است که چند وقت پیش با رفتن به مکان‌های شلوغ تهران مانند ایستگاه‌های مترو، اتوبوس‌ و بازارها با غافلگیرکردن همشهریان‌شان، به آن دست از افراد انگشت‌شمار که ماسکی بر صورت ندارند یا فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند با اجرای نمایش طنز، ماسک هدیه و آن‌ها را به رعایت پروتکل‌ها تشویق می‌کنند. در پرونده امروز با سرپرست گروه گپ زدیم و از کم‌و‌کیف نمایش این گروه و واکنش و بازخورد مردم پرسیدیم.

جوکر علیه کرونا (4)
در آثارم به دنبال اصلاح رفتار جامعه هستم
مجید دانشجوی دکترای مدیریت کسب‌وکار و سال‌ها‌ست که نمایش‌های زیادی را روی صحنه می‌برد. او صحبت خود را از تفاوت آثارش با دیگر نمایش‌های مرسوم آغاز می‌کند: «حدود دوازده سال پیش با شیوه‌ای غیر مرسوم از تئاتر به نام تئاتر کاربردی آشنا شدم. یکی از تفاوت‌های عمده تئاتر کاربردی با دیگر گونه‌های تئاتر مرسوم که هدف‌‍شان تنها وجه نمایشی اثر است، کاربرد آن برای اصلاح رفتار جامعه است. حالا این اصلاح می‌خواهد در بخش درمانی و بهداشتی باشد یا آموزشی و اجتماعی. گاهی تئاتر وسیله‌ای برای درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتاری می‌شود و گاهی هم همین نوع تئاتر با رویکرد خلاقانه در مهدهای کودک‌ برای رشد خلاقیت کودکان نمایش داده می‌شود و گاهی هم در زندان برای مدد‌جویان‌. در مجموع من در آثارم به سراغ سوژه‌هایی می‌روم که دغدغه مردم است و سعی می‌کنم با هنرم در مسیر رفع مشکلات گام بردارم و مردم را از حالت منفعل به یک کنشگر و فعال فرهنگی تبدیل کنم. بحث تئاتر کاربردی آن قدر گسترده است که مدت‌هاست تئاتر کاربردی را وسیله‌ای برای بازپروری زندانی‌ها کردم و تلاشم بر این است آسیب‌ها و معضلاتی را که زندانی‌ها با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و باعث شده به بزهکاران اجتماعی تبدیل شوند، بازنمایی کنم تا در محیطی آموزشی و پرورشی خردشان به جریان افتد و برای اصلاح خود تلاش کنند.»

جوکر علیه کرونا (1)
بدون دیالوگ و با زبان بدن با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم
اگر ویدئوی نمایش جوکر‌های «خودم شروع می‌کنم» در فضای‌مجازی به چشم‌تان خورده باشد یا اهل تهران باشید و آن‌ها را در خیابان دیده باشید، می‌بینید که با زبان بدن در حال برقراری ارتباط با دیگران هستند. امینی درباره انتخاب این نوع سبک ارتباطی هم می‌گوید: «زبان بدن را برای این انتخاب کردیم تا طیف گسترده‌ای از افراد، یعنی از کودک تا کهن سال و افراد ناشنوا را هم در بر بگیرد. علاوه‌براین معتقدم دیالوگ وسیله مناسبی برای انتقال مفهوم نیست و فقط می‌تواند یک ابزار دم دستی برای گفتن یک‌سری واژه باشد. چون کارمان یک کار جدی بود، دیالوگ را وسیله مناسبی ندیدم. تعداد اعضای گروه‌مان هم در مجموع حدود 20 نفر هستند، از بازیگر و بچه‌های موسیقی گرفته تا عکاس و فیلم بردار؛ اما تعداد افرادی که بازی می‌کنند حدود 10 نفرند.»

جوکر علیه کرونا (5)
برای مبارزه با کرونا باید از خودمان شروع کنیم
چند وقتی می‌شود که مجید و دوستانش با نمایشی تحت عنوان «#خودم_شروع _می‌کنم» و با هدف فرهنگ‌سازی استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی راهی سطح شهر شده و با شکل و شمایل جوکر، افرادی را که به دستورالعمل‌ها بی‌توجه بودند، به استفاده از ماسک تشویق و به رعایت پروتکل های بهداشتی دعوت می‌کردند. او درباره ایده این نمایش می‌گوید: «وقتی کرونا به یک بحران بزرگ تبدیل شد و جامعه با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد، با خودم گفتم به عنوان یک شهروند چه تاثیری می‌توانم در حل این مشکل داشته باشم و برای همین ایده #خودم_شروع _می‌کنم به ذهنم رسید. اساس این ایده بر آن بود که ما انسان‌ها در مواجهه با هر مشکلی فارغ از این که یک شهروند عادی هستیم یا یک مسئول، به همه ما برچسب شهروندی می خورد و نباید بگوییم این کار به من ربطی ندارد و همگی باید دست به دست همدیگر دهیم و اکنون هم برای مبارزه با کرونا باید نقشمان را درست ایفا کنیم. می‌توانستم با خود بگویم این کار متولی دارد و به من چه مربوط؟ در واقع هر شهروندی در مواجهه با هر مشکلی باید از خودش شروع کند و منتظر حل مشکل از سمت دیگران نباشد.»
در درجه اول سعی کردم حال مردم را خوب کنم
«متاسفانه حین پیاده‌روی‌هایم در شهر می‌دیدم که بعضی مردم حال‌شان خوب نیست و شاد نیستند»، امینی با این مقدمه از هدف‌های اجرای نمایش اخیرش می‌گوید: «تصمیم گرفتم با کارم که بر بستر موسیقایی بنا شده، در درجه اول حال مردم را خوب و در درجه دوم پیام رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به آن‌ها منتقل کنم تا بتوانم در زمینه مبارزه با کرونا حرکت کرده باشم. به نظر من وقتی مخاطب حالش خوب شود به این باور می‌رسد که باز او می‌تواند حال دیگران را خوب کند اما شرط داشتن حال خوب این است که حواس‌مان به کرونا باشد. درباره انتخاب گریم جوکر هم باید بگویم که جوکر در فارسی، به معنای تسهیل‌گر است و ده نفر جوکر با لباس‌هایی شبیه لباس‌های نیروی دریایی ارتش این رسالت و ماموریت را بر عهده دارند که حال مردم را خوب کنند.»

جوکر علیه کرونا (6)

کارمان نمایشی جدی در بستر طنز است
او درباره انتخاب گریم جوکر و طیف سنی بازیگرانش هم توضیح می‌دهد: «دلیل انتخاب گریم جوکر این بود که بچه‌ها بتوانند پیام و هدف جدی‌شان را در قالب شوخی منتقل کنند تا شهروندان حال و هوایشان عوض شود و خوشحال شوند. در مجموع جدیتی بود در بستر طنز تا از تلخی ماجرا کم کند و مخاطب هم مقاومت نکند. درباره انتخاب بازیگران هم برای این که بتوانیم با سنین مختلف ارتباط برقرار کنیم بازیگران جوکر را از طیف‌های مختلف سنی انتخاب کردیم.از یک دختر 10‌ساله‌ و یک پسر 14ساله در کارمان است تا فرد 37 ساله. این انتخاب هم به این دلیل بود که هر جوکری روی طیف سنی خاص خودش تاثیرگذار باشد.»
حتی یک نفر هم به تذکرات‌مان اعتراض نکرد
امینی درباره واکنش و بازخورد مردم به نمایش‌شان هم توضیح می‌دهد: «با این که مردم می‌توانستند گاردهای مختلفی بگیرند ولی اعتراض حتی یک نفر را هم ندیدم و بازخورد عمومی خیلی خوبی را شاهد بودیم. این هم شاید به این خاطر است که شروع کارمان جالب است، یعنی با یک صدا شروع می‌شود، به تدریج به صداها افزوده می شود و مردم در فرایندی قرار می گیرند و تا به خودشان می‌آیند می‌بینند به طور ناخواسته در حال مشارکت‌کردن هستند. بازیگران ما ابتدا به‌صورت عادی بین مردم راه می‌روند و به افرادی که ماسک ندارند با تعجب نگاه می‌کنند و لحظه به لحظه تعجب‌شان بیشتر می‌شود تا این که تعجب با یک آه ‌گفتن به فرد بدون ماسک تبدیل به افسوس می‌شود. به‌عنوان نمونه پسر جوانی گفت من تا الان از ماسک استفاده نمی‌کردم و در حقیقت اعتقادی نداشتم اما آن‌قدر که شماها باحال هستید، تصمیم گرفتم از این به بعد ماسک بزنم یک فرد دیگر گفت امروز حسابی حال مرا خوب کردید و من با این اثر نمایشی یاد گرفتم به بچه‌هایم آموزش دهم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. خب این‌ها برای من ارزشمند است. البته عده‌ای هم می‌گفتند شما چرا زودتر این کار را شروع نکردید، حالا که همه چیز در حال تمام‌شدن است و واکسن اش آمده؟! بعدا که گفتم همین کار را هم با هزینه شخصی خودمان انجام دادیم، قانع شدند.»
با تفنگ آب‌پاش، دست‌های مردم را ضدعفونی می‌کنیم!
او درباره خدماتی هم که هنگام اجرایشان به شهروندان ارائه ‌دادند، می‌گوید: «به شخصی که ماسک ندارد، ماسک هدیه می‌دهیم، اگر الکل ندارد با تفنگ‌های آب‌پاش، دست‌شان را ضدعفونی می‌کنیم و همچنین به افرادی که فاصله‌گذاری را رعایت نمی‌کنند با کارت زرد اخطار می‌دهیم و از برف‌ شادی برای فاصله‌گذاری اجتماعی در مکان‌های شلوغ استفاده می‌کنیم!»
مسئولان هیچ حمایتی از ما نکردند
این کارگردان در پایان می گویدکه متاسفانه دولت اراده قوی برای مبارزه با کرونا ندارد و من باید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده را از جیب خودم بخرم و به‌‌رغم درخواست‌ها و نامه‌نگاری‌های زیاد به ستاد کرونا، آن‌ها هیچ حمایتی از ما نکردند. به مسئولان گفتیم ما که نمی‌خواهیم با این نمایش کار و کاسبی راه بیندازیم بلکه می‌خواهیم فرهنگ‌سازی کرده باشیم. وقتی می‌توانیم اثرگذار باشیم برای چی حمایت نمی‌کنید؟ در ضمن مردم با این کارها حال‌شان خوب هم می‌شود.

صادق جهانی
آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟