تمامی مشاهیر خاک سپرده شده در امام زاده صالح (ع)

به گزارش رکنا، شهید هسته ای محسن فخری زاده قرار است در امامزاده صالح به خاک سپرده شود. شاید جالب باشد که بدانید صندوقی چوبی داخل حریم وسیع امامزاده صالح قرار دارد که گفته می شود قدمت آن به اواخر دوره صفویه می رسد.

ضریح ممتاز آن نیز دارای محفظه مشبک مزین به نقره و ضلع جنوبی این ضریح مشبک چوبی است که میرزا سعیدخان، وزیر امور خارجه اواخر قاجار آن را وقف کرده است. بالای حرم در رواق، لوح مستطیل خشتی کاشی‌کاری شده‌است که قدمت آن روی کاشی ها حک شده است و به ۱۲۱۰ هجری قمری می رسد.

آستان امامزاده صالح در دورهٔ قاجار یک قبرستان بود و برخی چهره‌های برجسته ای بنا به وصیت شان در محوطه آن دفن شده‌اند. بنا به کتاب جغرافیای تاریخی شمیران تا سال ۱۳۷۱ تعداد بسیاری از مشاهیر در این صحن دفن شده بودند اما با بازسازی امامزاده بسیاری از این مقبره ها از بین رفتند و امروزه امامزاده صالح تنها یک قبرستان در زیرزمین آستان با نام رواق معصومیه دارد. همچنین پیکر پنج سرباز گمنام و مجید شهریاری از دانشمندان هسته‌ای ترور شده ایران نیز در صحن مدفونند.

پایه گذارآیین دادرسی کیفری در ایران

حسن پیرنیا یکی از افرادی است که در امامزاده صالح مدفون شده است. او ملقب به مشیرالملک و بعد مشیرالدوله از سیاستمدار، حقوقدان و تاریخ‌نگار ایرانی، و نخست‌وزیر ایران در اواخر عهد قاجار بوده و از پایه گذاران آیین دادرسی کیفری و مدنی ایران است.

فرمانده سپاه مشروطه خواهان

محمد ولی خان تنکابنی ملقب به سپهدار اعظم ، از سیاستمدار ایرانی که سه دوره نخست‌وزیر ایران بود وی در کنار سردار اسعد بختیاری از دو فرمانده سپاه مشروطه‌خواه بود، که فرماندهی مجاهدین گیلان را در فتح تهران و احیای مشروطیت، برعهده داشت. محمدولی خان تنکابنی نیز در امامزاده صالح مدفون شده است. ساعد الدوله پسر محمد ولیخان تنکابنی نیز در کنار پدر به خاک سپرده شده است.

رئیس مجلس شورای ملی

سید محمد تدین ، چهارمین رئیس دانشگاه تهران بود. او از جمله شخصیت‌های برجستهٔ سیاسی و علمی دوران قاجار و پهلوی است که نقش مهمی در انقراض سلسله قاجار و آغاز دوران پهلوی ایفا کرد. تدین در طول عمر سیاسی خود در سمت هایی مانند رئیس مجلس شورای ملی، وزیر معارف (فرهنگ) و وزیر| وزیر خواربار به خدمت منصوب و مشغول شده بود. تدوین نیز در امامزاده صالح مدفون است.

ترجمه دو زبانه از قرآن به انگلیسی و فارسی

طاهره صفّارزاده، از جمله شاعر، پژوهشگر و مترجمان ایرانی در حوزه قرآنی بود. او اولین فردی بود که ترجمه‌ای دوزبانه از قرآن به انگلیسی و فارسی را انجام داد و عنوان «خادم‌القرآن» را کسب کرد. او نیز در امامزاده صالح به خاک سپرده شده است.

شهید هسته ای ایران

مجید شهریاری از شهدای هسته ای ایران است. او همراه همسرش در ماشین بود که یک موتورسیکلت به ماشین او نزدیک شده و بمبی را به خودرویش متصل می کند. شهید مجید شهریاری کمربند بسته بود و نتوانست به سرعت از خودرو پیاده شود و به مقام رفیع شهادت نائل آمده و در امامزاده صالح به خاک سپرده شد.

بنیانگذار ثبت احوال

افراد شاخص تاریخی دیگری همچون میزرا ابوالقاسم آهی ، (از رجال دوره قاچار که منشی دوم و منشی اول سفارت روس شد)، حاج صدرالسلطنه نوری (یا همان حاجی واشنگتن که مرحوم علی حاتمی از آن فیلمی ساخت) و تقی خواجه نوری (شهردار تهران، حاکم خراسان و بنیان‌گذار ثبت احول) نیز در امام زاده صالح در خاک خفته اند. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟