افزایش کودکان شهری تنها در خانه /  خود تربیتی کودکان و تبعات آن

به گزارش رکنا، در چند دهه اخیر بخشی وسیعی از زنان جامعه در تلاش بوده‌اند تا از کلیشه های جنسیتی عبور کنند و بتوانند با ورود به صحنه‌های اجتماعی و بازار کار، استقلال خود را حفظ کنند. از طرفی اشتغال هم‌زمان زن و مرد در خانواده در شرایط اقتصادی کنونی اجتناب ناپذیر شده است. این میان اگر والدین چاره‌ای برای تجربه‌ی تنهایی کودک در خانه پیدا نکنند باعث بوجود آمدن تبعات منفی در رشد کودک می‌شوند.

عطاالله محمدی- روانشناس - در گفت و گو با رکنا گفت: کودکانی که از همان نوزادی تنها گذاشته میشوند ممکن است دچار اضطراب جدایی شوند. مهمترین موضوع در رابطه با اضطراب جدایی، احساس ناایمنی است. مازلو مراحل مختلفی برای رشد انسان در نظر گرفته است و اولین مرحله نیازهای انسان بعد از نیاز به تغذیه، احساس امنیت است. بنابراین بخشی از این مسئله به اضطرابی جدا میشود و در سنین بالاتر اشکال متفاوتی به خودش میگیرد.

وی افزود: همین احساس عدم امنیت باعث دلبستگی های ناایمن در بچه‌ها میشود. شما دیدید وقتی والدین بچه ها را به پارک میبرند کودکان یک حریم ایمن برای خودشان متصور می‌شوند و از آن حریم ایمنی که نسبت به پدر و مادرشان دارند جدا نمیشوند. اگر پدر و مادر هم از حریم ایمن کودک فراتر بروند کودک واکنش نشان میدهد.

محمدی اظهار کرد: یکی از مسائلی که در جامعه ما از نظر فرهنگی وجود دارد این است که پدر و مادرهایی که کار میکنند مسئولیت های تربیت کودک را به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها واگذار میکنند که در برخی از موارد میتواند جانشین خوبی برای پدر و مادر باشد اما خطر آن را دارد که بچه‌ها دچار دوگانگی در روابط و الگوهای رفتاری که یاد میگیرند بشوند.

این روانشناس با اشاره به نقش نهادهای فرهنگی و آموزشی در جانشینی نقش تربیتی گفت: چنین مراکزی میتوانند نقش خیلی موثری داشته باشند اما افرادی که در این موسسات کار میکنند باید افراد آموزش دیده‌ای باشند. شما در خیلی از کشورها میبینید که نهادهای نگهداری موقتی از کودک وجود دارد. مثلا مادر کار اداری دارد و برای ساعاتی فرزندش را به این مراکز میسپارد و هیچ نگرانی ندارد. ما حتی آموزش و پرورشمان برای کودکان استثنایی که بخش بزرگی از کودکان ناتوان هستند برنامه مشخصی ندارد. در این دوران کرونا آموزش و پرورش چه برنامه ای برای کودکان داشت؟ چطور توانست از استرس و نگرانی هایشان بکاهد؟ چطور توانست به آنها آموزش دهد که چطور از خودشان مراقبت کنند؟

خبرنگار: کامیار فکور

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

کدخبر: 626394 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟