ربیعی : برخورد قضائی با افرادی که ماسک نمی‌زنند/ ۴۴۰ میلیون یورو به وزارت بهداشت پرداخت شد

ماسک / به گزارش رکنا، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور، اظهار کرد: متاسفانه درخصوص کرونا شاهد کاهش رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و در نتیجه افزایش تعداد مبتلایان و جان‌باختگان هستیم. نسبت کاملاً مستقیمی میان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و میزان مبتلایان وجود دارد و باید نسبت به این موضوع حساسیت داشت.

وی افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۶۱,۸۵ درصد کاهش یافته است. استفاده از ماسک در کشور نیز به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود.

قرار است با کسانی که ماسک نمی‌زنند برخورد قضائی صورت گیرد

سخنگوی دولت تصریح کرد: جلسه اخیر ستاد ملی کرونا اختیارات وسیع‌تری به استان‌ها برای اعمال محدودیت‌ها داد و برخوردهای قضائی با افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند در دستور کار قرار گرفته است.

ربیعی تاکید کرد: یکی از موضوعات، هم‌پوشانی آنفولانزا و کروناست. بررسی کشورها در نیم کره جنوبی که فصل سرد را سپری کرده‌اند نشان می‌داد که در مقایسه با سال گذشته ابتلا به آنفولانزا خیلی کمتر بوده است.

۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کردیم

وی افزود: تعطیلی‌های مراکز و فاصله‌گذاری فیزیکی و رعایت پروتکل‌ها عامل کاهش آنفولانزا نسبت به سال قبل خواهد بود اما به رغم این مسئله، تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است. این تعداد برای گروه‌های در معرض خطر با ریسک بالا و خانم‌های باردار به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی تحویل داده شده است که براساس پرونده‌های موجود به طور رایگان توزیع خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: تا اواخر مهرماه یک میلیون دوز دیگر در مراکز بهداشتی توزیع خواهد شد. در مجموع ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز به‌طور رایگان برای گروه یاد شده در نظر گرفته شده است. لازم به یادآوری است که سال گذشته ۲۵۰ هزار دوز واکسن واردات داشته‌ایم.

ربیعی تأکید کرد: به علاوه ۱۴ میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد که با محاسبه نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تحویل داروخانه‌ها برای جمعیت بالای ۶۵ سال و گروه‌های هدف دیگر داده خواهد شد که براساس کد برچسب روی دارو و کد ملی توزیع می‌شود. در مورد این گروه نیز سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده بود.

اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان راه‌حل صلح آمیز دارد

وی به درگیری پیش آمده بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره کرد و گفت: ما با دقت و نگرانی مناقشه اخیر در مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان را تعقیب می‌کنیم. منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی زیر چتر وحدت‌بخش حوزه تمدن اسلامی-ایرانی، جغرافیای همزیستی و آشتی ادیان، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی و دینی گوناگون بوده، اما از هنگامی که برجسته‌سازی استعماری اختلاف‌های هویتی، عرصه را بر مشترکات قرون تمدنی تنگ کرد شاهد عملیاتی از قبیل مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی و تبعیدهای دسته جمعی بوده‌ایم.

سخنگوی دولت گفت: ما براین باوریم که جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان با الهام و انرژی گرفتن از تاریخ و از عصر همزیستی تمدنی در قرون پیشا استعماری و با تکیه بر مشترکات فرهنگی خود می‌توانند راهی صلح آمیز برای اسکان آوارگان و برای بازگشت به دوران پیش از اشغال بیابند.

ربیعی اظهار کرد: جمهوری اسلامی آماده کمک به برقراری صلح پایدار در این منطقه است. مواضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت رعایت و به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها بر این حق مشروع در چارچوب حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل تأکید کرده است.

وی ادامه داد: ما همچنین براین باوریم که اختلاف دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان راه‌حل صلح‌آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می‌توانند در جهت اجرایی‌سازی قطعنامه‌های سازمان ملل، آن دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت آمیز حل کنند.

بانک مرکزی ارز ۳.۵ میلیون کالای باقی مانده در گمرکات را تامین می‌کند

سخنگوی دولت با اشاره به بحث کالاهای باقی مانده در گمرک، گفت: این موضوع در چند جلسه ستاد اقتصادی و دولت مطرح شده بود. وزیر محترم اقتصاد تدابیری اندیشیدند و تعداد زیادی از این کالاها از گمرک ترخیص شدند.

ربیعی گفت: در ارتباط با کالاهایی که وارد گمرک شده ولی مجوز لازم از بانک مرکزی را دریافت نکرده بودند براساس تصمیم معاون اول در سفر به هرمزگان مقرر شد بانک مرکزی برای بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کالایی که تا ۵ مهرماه به طور اعتباری خریداری شده‌اند، اقدام به تأمین ارز کرده تا این کالاها از گمرک ترخیص شوند.

وی افزود: برخی از این کالاها نهاده‌های کشاورزی و بخشی دیگر مواد اولیه کارخانجات و یا ماشین آلات خطوط تولیدی است. به تولیدگران وارد کننده و تجار توصیه می‌کنیم از این فرصت که با هماهنگی وزارت‌خانه‌های صمت و اقتصاد و بانک مرکزی به وجود آمده است استفاده و نسبت به تخلیه بار خود اقدام کنند.

سخنگوی دولت همچنین از مجلس شورای اسلامی بابت رأی اعتماد به علیرضا رزم حسینی تشکر کرد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارتخانه مهمی است و زندگی مردم با این وزارتخانه بیشتر سر و کار دارد.

هیچ کشور عاقلی فکر جنگ با ایران را به خود راه نمی‌دهد

وی در رابطه با عادی‌سازی روابط میان بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی، گفت: اساساً از دیدگاه ما این تحول جدیدی نیست که رخ داده است. اینها از گذشته ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. به نظر ما این اقدام تصویری تبلیغاتی برای انتخابات آمریکا بوده و جدید نیست، البته شکستن قبح در اذهان عمومی موضوعی است که اتفاق افتاده است.

سخنگوی دولت گفت: فکر نمی‌کنیم هیچ کشور عاقلی فکر جنگ با ایران را به خود راه دهد. اتفاقاً معتقد هستیم ممکن است امنیت خود این کشورها با مداخله اسرائیل در امور داخلی‌شان به خطر بیفتد.

آمار دقیق فروش نفت را اعلام نمی‌کنیم

ربیعی در رابطه با گزارشات غیر رسمی خبرگزاری‌های خارجی در مورد افزایش آمار فروش نفت در سپتامبر عنوان کرد: اخبار مشکوک، جعلی و تحریک کننده این مدت زیاد منتشر می شوند. البته وزارت نفت تمام توان خود برای فروش نفت را بکار می‌بندد ولی با توجه به اینکه سیاست ما انتشار اطلاعات این چنین در شرایط جنگ اقتصادی نیست، آمار دقیقی ارائه نخواهیم کرد.

درگیری برای تخلیه روستاهای مناطق مرزی در غرب کشور رخ نداده است

وی در خصوص تخلیه روستاها در مناطق مرزی غرب کشور بیان کرد: در درون این پرسش چند اطلاعات غلط وجود دارد. در سال‌های گذشته که بیش از ۱۵ سال می‌شود به دلیل شرایط امنیتی، هم برای دفاع از مردم مرز‌نشین و هم جلوگیری از ورود افراد ناامن کننده تصمیماتی گرفته شد. روستاها به سه دسته تقسیم شدند که بخشی از آنها قرار شد با رضایت مردم و انتقال هزینه به آنها، جابجا شوند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در حال حاضر با توجه به تغییرات در شرایط امنیتی کارویژه مرزی تشکیل شد تا تجدید نظر کنند. ما به مرور زمان بهبود شرایط مرزی داشتیم و باید تجدیدنظر می‌شد. این روستاها نه تخلیه شده‌اند و نه درگیری در آنها صورت گرفته و این ادعا از اساس غلط است. چه برسد به اینکه آن را با یک سفر سیاسی و اقتصادی مرتبط کنیم.

ربیعی تأکید کرد: هیچ رابطه معناداری در این زمینه وجود ندارد و هر تصمیمی با هماهنگی مردم منطقه صورت گرفته و مرز نشینان عاملان امنیت‌آور برای منطقه ما هستند و این سیاست ماست.

وی افزود: فکر می‌کنم سوال در مورد روستای سردشت باشد اما براساس سوالاتی که از استاندار پرسیدم و معاون امنیتی وزارت کشور گفتند، روستاهایی بودند که باید تخلیه می‌شدند اما الان کسی اقدامی انجام نداده و درگیری هم رخ نداده است.

سخنگوی دولت در رابطه با اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر اینکه یک میلیارد یوروی تخصیصی از صندوق توسعه ملی چه جایی هزینه شده است؟ گفت: اجازه این پول برای دو کار در نظر گرفته شد، یکی برای کارگران بیمار شده ناشی از کرونا و تقویت صندوق بیمه بیکاری که عددش خیلی جزئی است و مورد دیگر برای وزارت بهداشت بود. پس نه جایی هزینه شده که مجوز بگیرد و نه تخلفی صورت گرفته است.

ربیعی ادامه داد: این پول به جز این دو جا هزینه نخواهد شد و تصمیم دولت از ابتدا همین بوده است. اما در مورد اظهارات اخیر وزیر بهداشت و درمان، باید بگویم که آقای نمکی دوست دیرین من است. او فردی دلسوز و متعهد و با حساسیت زیاد است. فشار زیادی ناشی از جنگ اقتصادی بر همه‌ ارکان دولت وارد شده که بیان کردنش به مصلحت نیست. تمام دستگاه‌ها تحت فشار قرار دارند و کار را با دشواری مواجه کرده است. وزارت بهداشت در خط مقدم حفظ جان مردم است که هم ویروس کرونا هم بحث جنگ اقتصادی به این وزارتخانه فشار آورده است و این وزارتخانه دو فشار توأمان با هم را تحمل می‌کند و بر اساس این شرایط سخت، گلایه های دلسوزانه ایشان کاملا قابل درک است.

وی تصریح کرد: معمولاً در این شرایط سخت میان توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان اختلاف ایجاد می‌شود و این سابقه دیرینه دارد. اگر یادتان باشد خانم دستجردی هم همین مشکل را داشت. شرایط سختی میان توزیع کننده پول و مصرف کننده پول هست.

ربیعی گفت: امروز آقای همتی برای ارز، تلاش گسترده‌ای می‌‌کند. یک میلیارد یورو متعلق به صندوق توسعه ملی و در سایر کشورهاست. باید به مرور دسترسی به اینها ایجاد و تبدیل به ریال شود. اگر آقای همتی دقت نکند و ریال ناشی از ارزی که به دستش می‌رسد، وجود نداشته نباشد باید اسکناس چاپ کند که آثار تورمی وحشتناک دارد بنابراین این پول باید به مرور وارد بازار شود.

تاکنون ۵۰۰ میلیون یورو به وزارت بهداشت داده شده است

سخنگوی دولت ادامه داد: در وزارت بهداشت به خاطر کرونا درآمدهای حاصل از درمان کاهش یافته است و کارانه‌های زیادی که باید به کادر پزشکی داده می‌شد عمدتاً ناشی از کرونا کاهش یافته است. طبق گزارش دریافتی از بانک مرکزی در پنج مرحله از اردیبهشت، ۵۰۰ میلیون یورو را در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دادیم. ۴۴۰ میلیون یورو پرداخت و هفته گذشته نیز ۶۰ میلیون یوروی دیگر در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی هم با تأکیدات در هیئت وزیران، وصول ارزی را با سرعت بیشتری تبدیل خواهد کرد و در اختیار وزارت بهداشت می‌گذارد. نگرانی آقای نمکی قابل تقدیر است. جامعه هم مطمئن باشد ما همه تلاش خود را برای تقویت کادر پزشکی و درمانی به کار گرفتیم و ادامه خواهیم داد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟