پولخواری به اسم آموزش عشایر / ساخت بهشتی که حیات  1200 حلقه چاه عشایر را تهدید می کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا؛ سال ها است جامعه سوم ایران از مشکلات و کمبودهای خود می گویند. مشکلاتی که ارتباط مستقیمی با حیات سلامت و زندگی آنان دارد اما آنها گفته اند؛ رسانه ها نوشته اند ولی همچنان کمبودها مسیر آهسته ای را در رفع مشکلات طی می کنند.

تقویم کوچ دموکراتیک نوشته شود

یوسف فرهادی فعال محیط زیستی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره معضلات و مشکلات فعلی عشایر گفت: مهم ترین مشکلی که عشایر با آن روبرو هستند، بحث تقویم کوچ آنها است یعنی باید این تقویم به صورت دموکراتیک توسط خود عشایر نوشته شود نه اینکه دولتمردی پشت میزش برای عشایر تقویم بنویسد.

برنامه ریزی مسئولان از بالا به پایین

وی ادامه داد: امروز متاسفانه نه تنها خود عشایر بلکه مردم نیز در معادلات سیستم قدرت نیستند بنابراین برنامه ریزی های بالا به پایینی که انجام می شود، کارآمد نیست و نمی تواند مشکلی را حل و فصل کند.

فرهادی با بیان اینکه هرکسی حق انتخاب محل اسکان خود را دارد تصریح کرد: وقتی تقویم کوچ بدون در نظر گرفتن اظهارات عشایر تدوین می شود و نهاد های حاکمیتی به وظیفه ذاتی خود که مشاوره و راهنمایی عشایر است، نمی پردازند ما شاهد مشکلات متعدد از جمله مشکلات زیست محیطی خواهیم بود.

این فعال محیط زیستی تاکید کرد: زمانی که تقویم کوچ بدون در نظر گرفتن عشایر تدوین شود نخستین آسیب را مراتع ما خواهند دید یعنی با دام مازاد عشایر امکان از بین رفتن یک منطقه نیز وجود دارد که مقصر اصلی آن نیز همان تصمیم گیران هستند.

پولخواری به اسم آموزش عشایر

او با اشاره به یکسری از نهاد های بین المللی که به اسم آموزش عشایر در حال پولخواری هستند اظهار کرد: بعضی از سمن های فعال در این منطقه به اسم سازمان مردم نهاد هستند و از مجامع بین المللی کمک می گیرند یا عده ای نیز چند عشایر را دور خودشان جمع می کنند و سپس به اسم اتحادیه عشایری از تسهیلاتی استفاده میکنند که هیچ تاثیری بر زندگی عشایر ندارد.

فرهادی اضافه کرد: یکی دیگر از اتفاقاتی که برای عشایر رخ داده، این بوده است که تمام چشمه های منطقه برای عشایر خشک شده اند و آنها با مشکلات زیادی روبرو هستند که دلیل آن نیز مربوط به پروژه های انتقال آبی می شود که در حال اجرایی شدن است. برای مثال پروژه جدید بهشت آباد را شروع کرده اند که نزدیک 400 چشمه، 1200 حلقه چاه و 200 قنات را خشک می کند کمااینکه راه سازی های صورت گرفته نیز باعث خشک شدن برخی از چشمه ها شده است.

او در پایان خاطرنشان کرد: امروز نیاز است که مسئولین نگاه خود را نسبت به شهروندان تغییر بدهند و اجازه بدهند جامعه مدنی در معادلات کلان کشور شرکت کند البته ما در پروژه نور دیدیم که حتی نمایندگان سیاسی استان نیز از برخی تصمیمات بی اطلاع بودند بنابراین تصویری که درخصوص حمایت از عشایر می بینیم تنها پروپاگاندای مسئولین ما است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟