به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، پیروز حناچی در سومین همایش و نمایشگاه شهر هوشمند تاکید گفت: علاوه بر خدمات شهروندی وجود یک فضای کسب و کار هوشمند اهمیت زیادی دارد چرا که یکی از اصلی ترین شتاب دهندگان شهر تهران خواهد بود. به زودی لایحه ای را به شورای شهر خواهیم داد که فضای مناسبی برای استارتاپ ها و شرکت های نوپا فراهم خواهد کرد.

شهردار تهران در خصوص تشکیل شورای راهبردی تهران هوشمند گفت: در اسمارت سیتی ۲۰۱۹ شهرداری تهران یکی از کاندیداهای شش گانه دریافت جایزه بودیم که این حرکت امیدوارکننده است.

او با اشاره به پویش های مردمی در حوزه هوشمندسازی نیز گفت: هفته گذشته مردم در میدان هفت‌تیر با بخشی از فعالیت‌ها و خدمات بخش خصوصی آشنا شدند و این کار در ایستگاه‌های مترو ادامه خواهد داد چرا که مخاطبین ما در هوشمندسازی، مردم شهر هستند. دیتاهای باز اهمیت زیادی دارد و طبیعی است که در ابتدا با مقاومت هایی مواجه باشد. اما فرصت استثنایی در شهر و دولت ایجاد شده است و باید از این فرصت استفاده کنیم.

حناچی خاطرنشان کرد: امروز فرصت استثنایی ایجاد شده و باید از آن برای کسب و کار فعال و فضاسازی برای اشتغال تبدیل کنیم و این کار هم امکان پذیر بوده و هم عملی است. در حوزه های پسماند و ترافیک هم اقداماتی در دست داریم تا به سمت هوشمندسازی در این حوزه حرکت کنیم و تلاش میکنیم تا میزان تولید پسماند را کاهش بدهیم. در حمل زباله، میزان آنها را از ۷ هزار تومان به ۶۰۰۰ تومان رسانده ایم که موفقیت بزرگی است و با همین آهنگ ادامه خواهیم داد و امیدواریم پسماندی را در شهر تهران دفن نکنیم و تجربه جهانی نشان می‌دهد که این کار امکان پذیر است.

پیروز حناچی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران و در حاشیه برگزاری سومین نمایشگاه تخصصی تهران هوشمند در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه توسعه سامانه‌های برخط افزایش فعالیت ها در حوزه شهر هوشمند چه تأثیری در کاهش آلودگی هوا و ترافیک شهر تهران خواهد گذاشت گفت: از این موضوع نمی‌توان غافل شد که بسیاری از تردد های درون شهری امروز برای حل کارهایی که میتوان به صورت الکترونیک آنها را انجام داد. اگر شهر هوشمند به طور کامل اجرا شود و همچنین سامانه‌های برخط بتوانند به مردم سرویس‌دهی درستی داشته باشند به طور قطع از بخش عظیمی از ترددهای روزانه مردم کاسته می شود و همین هم در کاهش آلودگی تهران و کاهش ترافیک شهری خواهد گذاشت.

پیروز حناچی در پاسخ به این سوال که در میانه برگزاری این همایش از سوی رئیس شورای شهر تهران لایحه درباره عدم دسترسی به بیگ دیتا مطرح شد چه اقدامی در این خصوص قرار است انجام بگیرد گفت: این موضوع را در جریان باشید که در همه دنیا در ابتدای شکل‌گیری شهرهای هوشمند مقاومت هایی در خصوص دسترسی به دیتا ها و اطلاعات وجود دارد. اما به مرور وقتی این پروژه ها شکل گرفته و توسعه پیدا می کند ناچار آن سایر افراد دارای اطلاعات و صاحبان اطلاعات مجبور به اشتراک‌گذاری دیتای شان می شود که امروز ما هم با همین پدیده مواجه ایم و بسیاری از شرکت ها پایه کار آمده اند.

شهردار تهران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه شهرداری چه بنایی برای حمایت از استارتاپ ها و توسعه فعالیت آنها داشته باشد گفت همانطور که به وزیر ارتباطات و اعدادی که قرار است به زودی لایحه برای حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و توسعه فعالیت های استارتاپی آماده کرده و به شورای شهر تهران ارائه کنیم.

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه دلیل قطع همکاری شهرداری تهران با دوچرخه های نارنجی چه بوده است گفت: ما همکاری خود را با این شرکت قطع نکرده است. این شرکت پس از یک دوره فعالیت اعلام کرد که دخل و خرج ها و هزینه‌ای که در تهران صرف کرده تا این کسب و کار بگیرد مطابقتی با سود به دست آمده نداشته است و به این دلیل فعلا فعالیت خود را متوقف کرده است.

حناچی در پاسخ به این سوال که یکی از دستاوردهای کسب و کارهای اینترنتی و توسعه استارتاپ ها باید ارزان اداره شدن شهر تهران و کاهش هزینه‌های مصرفی از شهروندان باشد گفت: حتما همین طور است که قطعا باید تهران ارزان تر ارایه شود و همین طور هم خواهد شد. وقتی شرایط رقابت درست و صحیح برای همه استارتاپ ها ایجاد شود شرکت های ارائه کننده خدمات می شوند تا در یک رقابت عادلانه هزینه خدمات شان را پایین بیاورند و به این ترتیب مردم از آن سود خواهند برد.

شهردار تهران در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه یکی از الزامات توسعه کسب و کار های استارتاپی استفاده و بهره مندی است خطوط پرسرعت اینترنت و به طور مشخص در دسترس بودن فیبر نوری است حال آنکه فیبر نوری در اختیار شهرداری تهران است چه برنامه ای برای امکان استفاده صاحبان کسب و کارها باید گفت:اینگونه نیست که امروز صاحبان کسب و کارها نتوانند از شبکه فیبر نوری شهرداری استفاده کنند که اتفاقاً امروز در بسیاری از موارد دیتایی که دست شبکه‌های خصوصی و استارتاپ‌ها وجود دارد از دیتای ما بیشتر است. اما علی ایحال حتماً موضوع دسترسی صاحبان کسب و کارها به دیتا و فیبر نوری را پیگیری کرده و برای آن اقدام جدی انجام خواهیم داد.

حناچی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه اخیراً یکی از اعضای شورای شهر در خصوص فعالیت یک مجتمع تجاری در غرب تهران به شما فرستاده اند و در آن در خصوص ایرادات موجود در قرارداد آن توضیحاتی داده اند گفت: این نامه طبقه بندی شده است و در حال بررسی است. البته این را باید بگویم که ما ایرادات حقوقی در قراردادهای مان وجود دارد و کسی منکر آن نیست اما این موضوع هم بررسی خواهد شد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟