قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن تهران تا 10 برابر وعده های دولت گران شد / متری 14تا 20 میلیون تومان بدون امکانات!

به گزارش رکنا،  اگرچه نوسانات بازار مسکن ایران و رشد قیمت ها باعث شده بسیاری از اقشار جامعه از نیاز اولیه و حق طبیعی که داشتن یک مسکن مناسب است بی بهره باشند، عملکرد نامناسب و ناکارآمدی دولت و وزارت راه و شهرسازی در سال های اخیر نیز مزید بر علت است. هنوز مشخص نیست چه تعدادی از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن - و حتی طرح مسکن مهر -  ساخته و چند واحد آماده تحویل و چند واحد تحویل داده شده است.

طرحی که برای حل مشکل خانه‌ دار شدن اقشار ضعیف جامعه و مطابق با شرایط خاص این قشر مطرح شد، برخلاف شعارها و ادعاهای بزرگ هم اکنون برای اقشار متوسط جامعه مناسب است و هزینه‌ های آن خارج از توان متقاضیان است. تا جاییکه برخی از متقاضیان برخلاف وعده مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، به دلیل عدم پرداخت به موقع اقساط گزاف و بی حساب و کتاب، حذف می شوند یا در بهترین حالت رتبه آنها تنزل پیدا می کند و به اجبار باید واحدهای کوچک که طبق محاسبات از دیگر متراژها گرانتر تمام می شود را انتخاب کنند.

در آخر مشخص نیست طرحی که قرار بود 5 سال گذشته با متری 2 میلیون و 500 هزار تومان، در سال 1400 با متری 4 تا 5 میلیون تومان، در سال 1401 با متری 8 میلیون تومان و در نهایت در سال گذشته با متری 10 میلیون تومان ساخته شود، امسال با چه قیمتی محاسبه می شود و آیا این قیمت ثابت است یا قصه افزایش قیمت همچنان ادامه دارد و بالاخره تا پایان کار و زمان تحویل (که زمان آن در بسیاری از پروژه ها مبهم است) مشخص نیست با چه قیمتی به دست مردم می رسد.

طبق اطلاعاتی که برخی متقاضیان در اختیار خبرنگار رکنا قرار داده اند، واحدهای طرح نهضت ملی مسکن از 15 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان افزایش یافته است. آن هم برای واحدهای خام که هیچ امکاناتی ندارند و در حال حاضر آماده تحویل بدون نصب مشاعات و غیر مسکونی هستند. البته وضعیت قیمت تمام شده واحدهای پروژه هایی که بعد از 5 سال هنوز به پیشرفت 50 درصدی هم نرسیده و حتی برخی در مرحله گودبرداری، خاکبرداری و یا جابه جایی زمین به دلیل وجود قنات است، به واقع اسفناک تر و غیرقابل پیش بینی تر خواهد بود.

در این خصوص گفتگوی خبرنگار رکنا با یکی از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت را بخوانید:

1طرح+نهضت+ملی+مسکن+پاکدشت

جدول مبالغ پرداختی هر واحد بابت مشاعات واحدهای مسکن ملی پاکدشت و دیگر پروژ ه های تقریبا آماده استان تهران که متقاضیان تا پایان تیرماه باید در دوقسط یکجا پرداخت کنند. البته این ارقام منهای مبلغ 120 میلیون تومانی هزینه اجباری پارکینگ و انباری است.

یکی از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت ، پروژه بتن نما به خبرنگار رکنا گفت: پارسال اعلام کردند که دهه فجر واحدهای طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت تکمیل است و در ماه های آذر و دی چند مسئول از تهران و پاکدشت آمدند و در یک هفته 3 مصاحبه انجام دادند و به همه رسانه ها گفتند که دهه فجر تکمیل و تحویل داده می شود.

این متقاضی با بیان اینکه گفتند در نهایت تا پایان سال 1402 پروژه ها تکمیل می شود، گفت: نه تنها پروژه ها را تحویل ندادند، بلکه برخی پروژه ها که آماده تحویل بود را به صورت کاملا نمادین افتتاح کردند، اما همان واحدها را هم تحویل متقاضی ندادند.

وی گفت: طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت 240 واحد پروژه بتن نما، 190 واحد پروژه اهرام سخت پیکر و 200 واحد پروژه آریا پی برج که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی سال گذشته تکمیل و آماده تحویل بود، علیرغم تکمیل آورده از سوی متقاضیان هنوز تحویل داده نشده است.

این متقاضی در ادامه با بیان اینکه متولی همه واحدهای مسکن ملی پاکدشت، وزارت راه و شهرسازی است، گفت: همه متقاضیان به صورت برابر 360 میلیون تومان آورده داشته اند و همچنین یک وام 550 میلیون تومانی تعیین شده است که در مجموع 910 میلیون تومان می شود. هم اکنون متقاضیان باید آورده اضافی بابت مشاعات، انشعابات و هزینه های دیگری که ما اصلا سر از آن در نمی آوریم نیز پرداخت کنند که نسبت به متراژ واحدها متفاوت است. در قرارداد واحدها را با ما متری 10 میلیون و 500 هزار تومان ثبت می کنند، اما وقتی خودمان محاسبه می کنیم تا 20 میلیون تومان هم می رسد و الباقی را با ما حساب و کتاب نمی کنند و در جایی قید نمی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: مشکل دیگر ما این است که حتی آورده ای که برای مشاعات و دیگر هزینه ها خواسته اند را پرداخت کرده ایم اما واحدی به ما تحویل نمی دهند. وقتی به اداره راه و شهرسازی پاکدشت مراجعه می کنیم و می گوییم که واحدها تکمیل است، پول هم دادیم و در اخبار هم که گفتید واحدها افتتاح شده و تحویل دادیم ، پس چرا اجازه نمی دهید ما در واحدها بنشینیم. هیچ حرفی نمی زنند. هیچ جوابی نمی دهند و فقط جواب سربالا می دهند.

وی افزود: با متقاضیان پروژه آریا تماس گرفتند و گفتند چون پارکینگ متقاضی نداشته و روی دستمان مانده است، اجباری است و باید 120 میلیون تومان بابت پارکینگ پرداخت کنند و مشخص نیست این مسئله قانونی است یا نه.

این متقاضی گفت: هر هفته مقابل خانه امام جمعه پاکدشت تجمع می کنیم، اما خبری نیست. حتی در حضور فرمانده پاکدشت به ما می گویند که تضمینی نیست که چند ماه دیگر قیمت ها بالاتر از این نرود. مگر دی ماه پارسال به ما نگفتند که بهمن ماه واحدها تکمیل است، چطور بعد از گذشت چند ماه هنوز حرف از تکمیل می زنند. وعده هایشان دروغ است، اگر نیست پس چرا خانه ها تکمیل نمی شود و تحویل نمی دهند؟ چرا خانه ای که قرار بود 200 میلیون آورده داشته باشیم با هزینه ساخت متری 4 تا 5 تومان، در حال حاضر چند برابر شده است؟

این متقاضی به خبرنگار رکنا گفت: اداره راه و شهرسازی که مراجعه می کنیم به ما جواب سربالا می دهند. خدا نکند ما را در تجمعات ببینند، به ما می گویند آبروریزی کرده اید و آبروی ما را جلوی نماینده تهران بردید! حرف ما این است که چطور شما ما را شرمنده زن و بچه مان کرده اید، ولی ما از حق خود دفاع کنیم آدم بد می شویم؟! مسئله ای که در این مملکت زیاد دیده می شود.

وی گفت: ما سال اول در 6 ماه 120 میلیون تومان و سال دوم 120 میلیون تومان دیگر واریز کردیم و سال سوم هم یک 60 میلیون تومان و یک 80 میلیون تومان واریز کردیم و الان هم قرار است پول مشاعات را پرداخت کنیم، اما می گویند مشخص نیست و زمان تحویل معلوم نیست. پروژه بتن نما که تکمیل است و پروژه آریا را هم که به صورت نمادین در تلویزیون افتتاح کردند. همان روز خبرنگار صداوسیما گفت که اگر متقاضیان محترم همکاری کنند بقیه واحدهای پاکدشت تا شهریور 1403 تکمیل می شود، اما حرف ما این است که ما که آورده خود را 6 ماه پیش تکمیل کردیم، دیگر چگونه باید با شما همکاری کنم؟ باید بیل هم برداریم و پروژه را بیل بزنیم تا همکاری کرده باشیم؟

این متقاضی گفت: پیمانکار بتن نما که ما را آدم حساب نمی کند. هر دفعه یک حرفی می زند. قبل عید می گفتند 85 درصد پیشرفت کرده است و یک بار گفت 90 درصد و الان گچ کاری واحدها تمام شده و فقط باید درها نصب شود. حرف ما این است کسی که پولش را به طور کامل پرداخت کرده است، چرا تحویل نمی دهند، چرا دست نگه داشتند؟!

این متقاضی گفت: اینطور که ما حساب کردیم 340 میلیون تومان برای مشاعات دارند از ما می گیرند و همان حرف هایی که به متقاضیان اسلامشهر می گویند برای پاکدشتی ها هم واقعیت دارد، اما مصاحبه که می کنند یک چیز دیگری می گویند. ما به آنها می گوییم که وقتی در کاغذ برای ما می نویسید برای ما متری حدود 10 میلیون تومان تمام می شود، اما وقتی حساب کتاب می کنیم با پارکینگ و انباری و دیگر مشاعات یک واحد 81 متری یک میلیارد و 250 میلیون تومان، یعنی متری حدود 16 میلیون تومان برای ما تمام می شود. آن هم برای یک واحد خام که هیچ امکاناتی ندارد.

این متقاضی با بیان اینکه با نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی جلسه ای داشتیم و قرار شد که مشکل ما را پیگیری کنند.

وی در ادامه گفت: این قیمت های اعلامی برای واحدهای خام است که هیچ امکاناتی ندارد و فقط آیفون تصویری و در دارد و ما باید با هزینه خود پکیج، رادیاتور، کابینت، کولر، رنگ ساختمان، شیرآلات و ... تهیه کنیم و مشخص نیست بعد از آن قیمت تمام شده چقدر است.

این متقاضی در آخر گفت: آنچه در تلویزیون نشان مردم دادند، خانه ای که مبلمان شده بود و با همه امکانات تحویل شده بود، فقط یک نمونه بود و فردای همان روز اثاث آن واحد را جمع کردند. فقط می خواستند مقابل تلویزیون مانور بدهند.

قیمت واحد های نهضت ملی مسکن از 20 میلیون تومان گذشت / ظلم مضاعف به صاحبان واحدهای 55 متری!

 طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت

به گزارش رکنا، طبق جدولی که این متقاضی برای رکنا ارسال کرده و قیمت هایی که به آنها اعلام شده است، 3 نکته بسیار مهم در این میان وجود دارد.

نکته اول، برخلاف گفته مسئولان دولتی و وزارت راه و شهرسازی، نه تنها واحدهای نهضت ملی مسکن طبق قیمتی که در زمان ثبت نام اعلام شد، به دست مردم نمی رسد بلکه حاضر نیستند اغلب پروژه ها را با همین قیمت های سرسام آور تحویل متقاضی دهند. این در حالی است که متقاضی آورده خود را به علاوه پول اجباری مشاعات را به طور کامل واریز کرده است.

نکته دوم، اگر چه همه متقاضیان آورده 360 میلیون تومانی را به طور کامل پرداخت کرده اند، اما هزینه ساخت برای متقاضی که مجبور به دریافت واحد 55 متری است، گرانتر از متقاضیان دیگر متراژها تمام می شود و برای هر متر حدود 4 تا 5 میلیون تومان باید بیشتر پرداخت کند. در واقع اگر متقاضیان واحدهای 55 متری ظاهرا قرار نیست برای مشاعات هزینه ای پرداخت کنند (البته به غیر از هزینه 120 میلیون تومانی و اجباری پارکینگ و انباری) اما متراژ خانه برای آنها بیش از 20 میلیون تومان تمام می شود.

نکته سوم، تمام واحدهای نهضت ملی مسکن خام تحویل متقاضیان می شود و متقاضی پس از تحویل واحد باید هزینه رنگ، کولر، کابینت، رادیاتور و ... بپردازد تا بتواند در یک واحد نسبتا مناسب و قابل سکونت زندگی کند و مشخص نیست قیمت تمام شده یک واحد نهضت ملی مسکن برای یک متقاضی چقدر تمام می شود.

گزارش های دیگر رکنا درخصوص طرح نهضت ملی مسکن در نقاط مختلف کشور به شهر زیر است:

*حذف یکی دیگر از متقاضیان مسکن ملی در زمان تحویل آپارتمان توسط بنیاد مسکن / اصل پولم را پس دادند و تمام! (دماوند، استان تهران)

*نامه متقاضیان مسکن ملی به رئیس جمهور شهید! / وضعیت خانه های نیمه کاره ما بعد از این چه خواهد شد؟ (واوان، اسلامشهر، استان تهران)

*نیمی از پروژه های مسکن ملی رباط کریم روی چاه های زیرزمینی و قنات در حال ساخت است! (رباط کریم، استان تهران)

*ظلم بنیاد مسکن به متقاضی مسکن ملی دماوند / پولت را پس بگیر و برو! (دماوند، استان تهران)

*می توانی پرداخت کن، نمی توانی به سلامت! / بدعت جدید وزارت راه در پول گرفتن از مسکن ملی ها! (واوان، اسلامشهر، استان تهران)

*پروژه نهضت ملی مسکن شاهین شهر اصفهان به جای پیشرفت پسرفت داشته/ فقط پول می گیرند و دیگر هیچ! (شاهین شهر، استان اصفهان)

*وضعیت پروژه 600 واحدی مسکن ملی واوان اسلامشهر پس از 4 سال اسفبار است +تصاویر (واوان، اسلامشهر، استان تهران)

*متقاضیان مسکن ملی پاکدشت پورشه سوار نیستند!+ عکس و فیلم (پاکدشت، استان تهران)

*پروژه مسکن ملی واوان اسلامشهر با 40 درصد پیشرفت دهه فجر افتتاح می شود؟ (واوان، اسلامشهر، استان تهران)

*طرح نهضت ملی مسکن کازرون پس از 2 سال فقط یک زمین و دیگر هیچ! / شهرداری کازرون بیشترین همکاری را داشته است (کازرون، استان فارس)

*ظلم مسکن ملی رباط کریم به متقاضیان / پیمانکاران با زندگی مردم بازی می کنند (رباط کریم، استان تهران)

*زندگی متقاضیان مسکن ملی در حال فروپاشی است / به داد متقاضیان مسکن ملی شهرستان دماوند برسید! (دماوند، استان تهران)

*پروژه مسکن ملی پردیس گرانتر از واحدهای آماده تمام می شود / پول صاف کردن تپه ها را هم مردم باید بپردازند! (پردیس، استان تهران)

*پروژه مسکن ملی نصیرشهر فقط یک نام روی دیوار! / عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی (نصیرشهر، استان تهران)

*عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی هشتگرد / پس از 2 سال فقط یک گودال؟! + تصاویر (هشتگرد، استان تهران)

*اینجا قبرستان نیست مسکن ملی هشتگرد است / بیش از 2 هزار خانوار سرگردانند! + فیلم و عکس های تاسف بار (هشتگرد، استان تهران)

کدخبر: 1008050 ویرایش خبر
لینک کپی شد
سمیه باغی دبیر: اصغر آزاددل
آیا این خبر مفید بود؟