جوکار: آب به یزد انتقال نیابد، یزدیها باید مهاجرت کنند

به گزارش رکنا از یزد،ایسنا نوشت: «محمد صالح جوکار» در مراسم تودیع و معارفه استاندار یزد که صبح امروز پنجشنبه با حضور وزیر کشور برگزار شد، گفت: استان یزد از قدیم با همت و تلاش مردم خداجو و متوکل به خدای خود، این تمدن و فرهنگ را برپا کرده و از کیلومترها دورتر آب را به این شهر آوردنه و آن را بنا نهاده است.

 

وی افزود: استان یزد در چهار راه مواصلاتی جاده‌ای و ریلی کشور قرار گرفته و با پنج استان همجواری دارد و همین ظرفیت‌های فراوانی را در حوزه‌های صنعتی و معدنی به یزد داده است.

وی با بیان این که یزد با ۱.۴ جمعیت کشور، از نظر صنعتی رتبه چهارم کشور، به لحاظ تنوع مواد معدنی رتبه اول، از نظر ذخائر معدنی رتبه چهارم و در کشت های گلخانه‌های و صنایع مختلف اعم از نساجی و کاشی و سرامیک و غیره جزو سرآمدان کشور است، گفت: یزد با هزاران هکتار بافت تاریخی، یکی از قطب‌های اصلی گردشگری در کشور است.

رئیس مجمع نمایندگان استان در ادامه خاطرنشان کرد: با تمام این ظرفیتها، یزد از چالشهایی نیز رنج می برد که مهمترین آنها کمبود آب است به طوری که هم اکنون ۱۵شهر استان با چالش آبی ماوجه است و آبرسانی به ۳۴۰ روستا با تانکر انجام می‌شود و آب‌های بی کیفیت و نامطلوبی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

جوکار با بیان اینکه سالانه ۴۵ سانتی متر از ذخایر آب زیرزمینی یزد بدون جایگزین شدن فرونشست می‌کند، گفت: اساس توسعه استان یزد زیر سوال رفته و بی بهره ماندن از حداقل تامین آب برای سرمایه‌گذاران موحب فرار سرمایه از این استان شده است.

وی با تاکید بر این که مسیر توسعه در استان به خوبی شکل نگرفته و منجر به ایجاد صنایع آلاینده و بروز مشکلات زیادی برای مردم شده است، از خام فروشی و زنجیره ناقص تولید، توزیع ناعادلانه توسعه صنعتی و امکانات در سطح استان را از دیگر مشکلات استان خواند که عامل بروز آسیبهایی مانند مهاجرت و حاشیه نشینی در استان ششده است.

وی با بیان این که در حال حاضر ۱۵۰ هزار نفر از جمعیت استان را اتباع خارجی تشکیل می دهند، گفت: به همین میزان نیز در شهر یزد حاشیه نشین داریم.

جوکار به تبعات شیوع کرونا و تعطیلی مشاغل مختلف به واسطه عدم حمایت از سوی دولت اشاره و خاطرنشان کرد:تاکنون ۷۰ کیلومتر خط دوم انتقال آب از سد خرسان به استان اجرایی شده و پس از دو سال وقفه به دلیل نبود اعتبارات،  امسال با همکاری نمایندگان مجلس بودجه‌ای برای این طرح در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی اجرایی شدن خط انتقال آب از دریای عمان به یزد را هم برای آینده حیات در استان الزامی خواند و گفت: اگر این طرح‌ها تا سال ۱۴۰۵ برای استان اجرایی نشود، بخشی از جمعیت استان باید برای ادامه زندگی از یزد مهاجرت کنند چرا که یزد قابلیت ماندگاری نخواهد داشت.

وی به مشکلات نقدینگی بسیار از صنایع استان اشاره و خواستار اهتمام وزیر کشور دراین خصوص شد.

جوکار همچنین بر لزوم اصلاح حوزه‌های انتخابیه در استان تاکید کرد و گفت: هر ۱۰ سال می‌توان ۲۰ نماینده به مجلس اضافه کرد ولی بیش از ۲۰ سال است که این اتفاق رخ نداده و در حال حاضر شش شهرستان با فاصله ۶۰۰ کیلومتر تنها یک نماینده دارد یا درحالی که یک یک شهرستان کشور با ۵۰ هزار جمعیت یک نماینده دارد، در یزد و اشکذر با جمعیت بیش از ۶۰۰ هزار نفر نیز یک نماینده دارم که اصلا عادلانه نیست.

رئیس مجمع نمایندگان استان در پایان نیز خواستار واگذاری برخی امور وزارت کشور به استانداران و فرماندار شد و گفت: اجازه دهید اختیارات به استانداران تفویض شود و دولت به جای تصدی گری اقدام به نظارت بر امور کند.

ایسنا

یزد/سمیه گلابگیریان

آیا این خبر مفید بود؟