«خانه عمو حسین» در یزد منتشر ‌شد

به گزارش رکنا از یزد، محمدصادق کوچک‌زاده با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر این که «یزدی‌ها در دفاع مقدس ابتکارهای زیادی همچون کندن کانال‌های زیرزمینی در عملیات با استفاده از هنر حفر قنات از خود نشان دادند»، گفت: خانه عمو حسین نوشته مصطفی زمانی‌فر نویسنده خوش ذوق یزدی به خلاقیت، هنرنمایی و نقش سازنده مقنی‌ها و رزمندگان یزدی در جهاد هشت ساله می‌پردازد.

وی افزود: در سال 1361 مقنی‌های یزدی به سرپرستی شهید «غلامحسین رعیت رکن آبادی» در اقدامی مبتکرانه، مجاهدانه و حیرت‌انگیز با حفر بیش از 400 متر کانال و تونل زیرزمینی در عملیات فتح‌المبین، زمینه حضور رزمندگان در پشت خطوط دفاعی دشمن و غافلگیری و شکست دشمن بعثی در این بخش از جبهه‌ را فراهم کردند و پیروزی رزمندگان اسلام در این عملیات محقق شد.

رئیس حوزه هنری استان افزود: در این کتاب به حماسه پاتک زید و حضور تیپ ‌مستقل 18‌ الغدیر یزد در منطقه کوشک و خط پدافندی زید و همچنین تک رژیم بعث عراق در روز 25 مهر 1363 پرداخته شده است. 

کوچک‌زاده ادامه داد: در این واقعه، تهاجم دشمن با پاتک به موقع و دفاع جانانه رزمندگان یزدی دفع و دشمن مجبور به عقب‌نشینی می‌شود؛ این حماسه‌آفرینی و پاتک پیروزمندانه‌ که برگ زرینی در تاریخ افتخارات و مجاهدت‌های رزمندگان یزدی است به قدری اهمیت داشت که محسن رفیق‌دوست وزیر وقت سپاه، در مراسم تشییع شهدای پاتک زید در یزد از این یگان به عنوان «تیپ پیروز الغدیر» یاد کرد.

وی با بیان اینکه نویسنده با پژوهش، تحقیقات میدانی‌، مصاحبه، مطالعه و مرور اسناد و کتاب‌های مرتبط، به واکاوی و تبیین جزئیات ماجرا و اتفاقات خط پدافندی زید پرداخته، ادامه داد: در این اثر سعی شده با یک روایت واقعی، پیوسته و مستند در سه فصل، مخاطب بویژه نسل جوان با یک حماسه مهم دوران دفاع مقدس آشنا شود.

رئیس حوزه هنری یزد بر اهمیت صدور آرمان‌ها و مفاهیم انقلاب با انتشار کتب دفاع مقدس تأکید کرد و گفت: این اثر جذاب و خواندنی به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان یزد توسط انتشارات سوره مهر در 250 صفحه روانه بازار کتاب شد.

یزد/سمیه گلابگیریان

 

آیا این خبر مفید بود؟