امشب شاهد ماه صورتی هستیم

امشب ساعت ۲۳:۳۳ ماه در کمترین فاصله از زمین قرار می‌گیرد و پدیده «ابر ماه» قابل مشاهده است.

به گزارش رکنا ، پدیده ماه کامل در کمترین فاصله از زمین قرار دارد به ماه صورتی یا «ابر ماه» هم مشهور است و زمانی رخ می دهد که ماه در کمترین فاصله از زمین باشد.

دوشنبه ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) و در ساعت ۲۳:۳۳ ماه در کمترین فاصله خود با زمین قرار می گیرد. به واسطه همین موضوع پدید ابر ماه یا ماه صورتی ایجاد می شود که درخشندگی خیره کننده ای خواهد داشت.

این نزدیکی ماه امکان رسد صخره ها و و ملاحظه دقیق دهانه تیکو در ماه را برای منجمان فراهم می کند.

تیکو چیست؟

تیکو یک دهانه برخوردی ماه، واقع در ارتفاعات جنوبی قمری است، که به نام اخترشناس دانمارکی تیکو براهه (۱۵۴۶–۱۶۰۱) نامگذاری شده است.

دهانه برخوردی تیکو، برجسته ترین دهانه برخوردی در سمت رو به زمین ماه است. مسیر مشخص ترکش های آن، تا فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری از برخورد ادامه یافته اند و این نشان می دهد که از نگاه زمین شناسی ، این عارضه نسبتاً جوان بوده و عمری در حدود تنها ۱۰۸ میلیون سال دارد. این عدد از نمونه هایی که توسط فضانوردان آپولو-۱۷ از ترکش های برخورد جمع آوری شده بود، استخراج شده است.

قطر تیکو در حدود ۸۵ کیلومتر است و عمقش نیز ۴.۸ کیلومتر می باشد و در نزدیکی قطب جنوب ماه نیز واقع شده است. در ژانویه ۱۹۶۸، سطح نشین سرویر-۷، در نزدیکی این دهانه فرود آمد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟