به گزارش رکنا، این پهپاد ۲۵۰ دوز واکسن را با چتر بالای مرکز بهداشت روستایی رها کرد که یکی از ۳۶ مقصد تحویل در روز اول بود.

شرکت پخش و توزیع تجهیزات پزشکی توسط هواپیماهای بدون سرنشین زیپلاین (Zipline) چندین سال است که در کشورهای مختلف آفریقایی کار می‌کند و زیرساخت‌های تحویل توسط هواپیماهای بدون سرنشین را برای کمک به حمل و نقل تجهیزات پزشکی حیاتی به مناطق دور دست فراهم کرده است.

تحویل خون با هواپیمای بدون سرنشین در سال ۲۰۱۶ در رواندا آغاز شد و به سرعت در کشورهایی از جمله تانزانیا گسترش پیدا کرد. این هواپیمای بدون سرنشین که به صورت سفارشی طراحی شده است، با یک بار شارژ کامل، رفت و برگشتی ۱۶۰ کیلومتری با حداکثر ۷۵/۱ کیلوگرم بار را انجام می‌دهد. هواپیماهای بدون سرنشین بال ثابت می‌توانند، حداکثر سرعت ۱۲۸ کیلومتر در ساعت داشته باشند.

جدیدترین برنامه تحویل‌های زیپلاین با هواپیمای بدون سرنشین‌اش شامل نخستین واکسن‌های کووید-۱۹ است که به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه جهانی کوواکس در آفریقا توزیع می‌شود. پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی، زمانی که ۶۰۰ هزار دوز واکسن آکسفورد / آسترازنکا در پایتخت غنا فرود آمد، همه چیز به سرعت آغاز شد.

کتلین برتون از شرکت زیپلاین می‌گوید که این روش توزیع، امکان انتقال دقیق و سریع واکسن‌ها به مناطق دوردست را فراهم می‌کند. او در این خصوص گفت: «استراتژی ما، توانایی استفاده از هر نقطه‌ برای مراقبت در سیستم بهداشتی به‌منظور واکسیناسیون افراد است. ما دقیقاً تعداد دوزهای مورد نیاز را ارسال خواهیم کرد.»آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟