دماوند یک آتشفشان تقریبا خاموش است

به گزارش رکنا ، رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران گفت: دماوند توان زلزله‌خیزی بالای ۳ ریشتر ندارد، همه آتشفشان‌های دنیا معمولا دارای یک مخزن ماگمایی (ماده مذاب) هستند، اگر مخزن موجود در آتشفشان سرد و به اصطلاع بلوری شده باشد، آتشفشان دیگر فعالیت نخواهد داشت، شواهد نشان از آن دارد که دماوند مخزن مگمایی مذاب ندارد.

زمین‌لرزه‌ای که می‌تواند تبعات و پیامدهای مختلفی به همراه داشته باشد به طوری که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند، این زمین‌لرزه به دلیل فعالیت مجدد آتشفشان دماوند بوده است که اگر این امر به وقوع بپیوندد، در کنار مشکلات فراوانی که برای مردم دماوند و استان‌های همجوار این کوه، ایجاد خواهد کرد، تنش‌های محیطی و اجتماعی را نیز به همراه خواهد داشت.

نکته جالب اما سخنان منصور قربانی، رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران است، وی مدعی شد که که زمین‌لرزه شرق دماوند ربطی به فعالیت آتشفشان دماوند ندارد چرا که نشانه سوت آخر فعالیت این آتشفشان یا سوت مرگ آن به صدار درآمده است.

زلزله اخیر شرق دماوند به آتشفشان دماوند ارتباطی ندارد

منصور قربانی درخصوص زلزله اخیر منطقه شرق دماوند، اظهار کرد: این زلزله بر اثر گسل فعال مشا رخ داده بود، هیچ ارتباطی به آتشفشان دماوند ندارد و کاملا جدا از آن است.

وی تصریح کرد: آتشفشان دماوند در حال حاضر زلزله‌ای ندارد، در حقیقت زلزله‌های بیشتر آتشفشان‌های دنیا معمولا زیر ۳ ریشتر هستند و کمتر زلزله بزرگ دارند، دماوند هم در زمان فعالیتش زلزله بزرگ و بالای ۳ ریشتر نداشت چه رسد به امروز که فعالیت آن تقریبا پایان یافته است.

رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران خاطرنشان کرد: دماوند یک آتشفشان تقریبا خاموش است و فعالیت مجدد نخواهد داشت، گاز و بخار آبی که از دهانه کوه دماوند خارج می‌شود مربوط به ماگما و مواد مذاب نیست بلکه سنگ‌های داغ موجود در زیر دماوند که روزی مذاب بوده‌اند، در حقیقت این گازها و بخار آب به رفتار گذشته دماوند ربط پیدا می‌کند.

مشاهده آب‌ چشمه‌های آب‌گرم در اطراف دماوند

قربانی به این موضوع اشاره کرد که مشاهده آب‌ چشمه‌های آب‌گرم که از پیرامون آن خارج می‌شود نتیجه برخورد آب‌های فرو رو که منشا جوی دارند است، وقتی این آب‌ها به ژرفا می‌روند به سنگ‌های داغ برمی‌خورند و گرم می‌شوند سپس قلیان کرده و به مانند چشمه‌های آب‌گرم، به سطح می‌رسند.

در چه صورت آتشفشان دیگر فعالیت نخواهد داشت ؟

عضو هیات علمی گروه زمین‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: همه آتشفشان‌های دنیا معمولا دارای یک مخزن ماگمایی (ماده مذاب) هستند، اگر مخزن موجود در آتشفشان سرد و به اصطلاع بلوری شده باشد، آتشفشان دیگر فعالیت نخواهد داشت.

قربانی خاطرنشان کرد: شواهد نشان از آن دارد که دماوند دارای مخزن مگمایی مذاب نیست، اگر آتشفشانی دارای مخزن مذاب باشد، می‌توان گفت که آن آتشفشان دارای فعالیت است اما در مورد دماوند آن مخزن، بلوری و کریستالی شده و همانطور که گفته شد شواهد چند هزار ساله این کوه نیز این امر را نشان داده است.

رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران در ادامه گفت: زمانی که مخزن آتشفشان بلوری شده باشد احتمال فعالیت مجدد آن ناممکن است و در ایران تقریبا همه آتشفشان‌ها حتی تفتان هم احتمال فعالیت وجود ندارد.

قربانی گفت: عواملی که باعث به وجود آمدن دماوند شده از بین رفته و مخزن مذاب هم بلوری شده است و سنگ‌های داغ ناشی از فعالیت‌های گذشته دماوند در زیر آن وجود دارد و هم‌اکنون مقدار بخار آب و سولفور و غیره که از دهانه بالای دماوند خارج می‌شود در واقع همان بخار آب و گازهای سولفوری است که بعد از فعالیت آتشفشان رخ می‌دهد.

وی افزود: این عوامل به طور معمول نشانه سوت آخر فعالیت یک آتشفشان یا سوت مرگ آن است.

رییس انجمن زمین‌شناسی ایران تاکید کرد: دماوند تمام فعالیت‌های خود را انجام داده و اصولا یک آتشفشان هم مانند دماوند اگر هم فعال باشد نمی‌تواند زلزله‌های بزرگ ایجاد کند و همچنین هیچ فعالیت انسانی نمی‌تواند روی فعال شدن یک آتشفشان نقش داشته باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟