مجسمه‌های یونان باستان در اصل به رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی شده بودند

گوناگون

این مجسمه‌ها امروزه سفید به نظر می‌رسند، چون رنگدانه‌های اصلی خراب شده‌اند. برخی مجسمه‌ها که به خوبی حفظ شده‌اند هنوز آثاری از رنگ اصلی خود دارند.

در دسته گرگ‌ها چیزی به اسم «آلفا» وجود ندارد

گوناگون

گرگ آلفا به گرگ مذکری گفته می‌شود که رهبر گرگ‌هاست. مطالعه اولیه‌ای که اصطلاح «گرگ آلفا» را ابداع کرد فقط گرگ‌های بالغی را مشاهده کرده بود که در اسارت زندگی می‌کردند و ارتباط خانوادگی نداشتند. در طبیعت، دسته‌های گرگ بیشتر شبیه به خانواده‌های انسان عمل می‌کنند: هیچ معنای مشخصی از رتبه و مقام وجود ندارد، والدین وظایف خود را انجام می‌دهند تا زمانی که بچه گرگ‌ها بزرگ شوند و خانواده خودشان را تشکیل دهند، گرگ‌های جوان‌تر آلفا را سرنگون نمی‌کنند تا رهبر جدید شوند و دعوا‌های تسلط اجتماعی، موقعیتی هستند.

میوه ممنوعه سیب نیست

گوناگون

در کتاب‌های مقدس هرگز نامی از سیب به عنوان میوه ممنوعه برده نشده است، این تصور غلطی است که در هنر Art غرب به تصویر کشیده شده است. در متون مقدس فقط به درخت و میوه اشاره شده است. هنرمندان آلمانی و فرانسوی از قرن دوازدهم به بعد این میوه را سیب می‌کشیدند. محققان معتقدند که این میوه می‌تواند انگور، انجیر، گندم، بالنگ یا زردآلو هم باشد.

ناپلئون بناپارت قدکوتاه نبود

گوناگون

قد او در واقع کمی بلندتر از متوسط قد مردان فرانسوی در زمان خود بود. قد امپراتور فرانسه بعد از مرگش در سال ۱۸۲۱، ۵ فوت و ۲ پای فرانسوی ثبت شد که معادل ۱.۷ متر است. ناپلئون اغلب توسط گارد سلطنتی خود همراهی می‌شد که از بین مردان قدبلند انتخاب می‌شدند، این باعث می‌شد که در مقایسه با آن‌ها این تصور ایجاد شود که قد او کوتاه است.

حافظه ماهی قرمز کوتاه نیست

گوناگون

این مفهوم که ماهی قرمز حافظه چندثانیه‌ای دارد غلط است. حافظه آن‌ها بلندتر است، شاید در حد چند ماه!

انسان‌ها بیشتر از پنج حس دارند

گوناگون

تعداد حواس انسان در دسته‌بندی‌های مختلف از ۵ تا ۲۰ متغیر است. علاوه بر بینایی، بویایی، چشایی، لامسه و شنوایی که توسط ارسطو مشخص شده اند، انسان‌ها می‌توانند تعادل و شتاب، درد، موقعیت بدن و اندام‌ها و دمای نسبی را هم حس کنند. سایر حواسی که شناخته شده اند عبارتند از حس زمان، اکولوکیشن یا تشخیص پژواک صدا، خارش، فشار، گرسنگی، تشنگی، سیری، نیاز به ادرار کردن، نیاز به مدفوع کردن و میزان کربن دی اکسید خون.

دلیل آکنه بیشتر ژنتیکی است

گوناگون

آکنه بیشتر به دلایلی ژنتیکی ایجاد می‌شود تا عدم رعایت بهداشت، خوردن غذا‌های چرب و سایر عادت‌های شخصی.

هشت لیوان یا دو تا سه لیتر آب در روز برای حفظ سلامت بدن نیاز نیست

گوناگون

مقدار آب مورد نیاز بدن در هر شخص متفاوت است. وزن، رژیم غذایی، سطح فعالیت، پوشاک و محیط (گرما و رطوبت) تاثیرگذار هستند. لازم نیست آب حتما به شکل خالص مصرف شود، بلکه از مصرف آبمیوه، چای، شیر، سوپ، میوه و سبزیجات هم می‌توان آن را دریافت کرد.

زبان اشاره در سراسر جهان یکسان نیست

گوناگون

علاوه بر زبان بین‌المللی نشانه، هر کشور عموما زبان اشاره بومی خودش را دارد و برخی بیش از یکی دارند، اگر چه بین همه زبان‌ها شباهت‌های اساسی وجود دارد. همچنین زبان‌های اشاره، زبان‌های طبیعی با گرامر خاص خود هستند و ربطی به زبان گفتاری آن منطقه ندارند.

دیوار بزرگ چین از فضا یا ماه قابل مشاهده نیست

گوناگون

دیوار بزرگ چین آنطور که ادعا می‌شود تنها شیء ساخته بشر نیست که از فضا یا ماه قابل مشاهده است. هیچ یک از فضانوردان آپولو دیدن شیء خاصی را از ماه گزارش نکردند و حتی فضانوردانی که در مدار زمین می‌چرخند هم فقط با بزرگنمایی می‌توانند آن را ببینند. اما چراغ‌های شهر در شب به آسانی از مدار زمین قابل مشاهده هستند.

انسان‌ها تکامل یافته هیچ یک از گونه‌های امروزی شامپانزه‌ها نیستند

گوناگون

البته انسان‌ها و شامپانزه‌ها از یک جد مشترک تکامل یافته‌اند. آخرین جد مشترک انسان‌ها و سایر شامپانزه‌های زنده بین ۵ تا ۸ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است.

کریستف کلمب اولین اروپایی نبود که از آمریکا دیدن کرد

گوناگون

لیف اریکسون و احتمالا سایر وایکینگ‌های قبل از او، ویلند را کشف کردند که یا جزیره نیوفاندلند، بخشی از کانادای امروزی یا نیوفاندلند و بخش‌هایی از آمریکای شمالی بوده است. ویرانه‌های به جا مانده ثابت می‌کند که حداقل یک شهر اسکاندیناوی در نیوفاندلند ساخته شده است. همچنین کلمب هرگز به هیچ یک از زمین‌هایی که ایالات متحده آمریکای امروز را تشکیل می‌دهد دست نیافت. بیشتر سفر‌های کلمب به جزایر کارائیبی بود که اکنون کشورهای مستقلی هستند.

قند باعث بیش‌فعالی در کودکان نمی‌شود

گوناگون

تحقیقات نشان داده که هیچ تفاوتی بین بچه‌هایی که رژیم غذایی پر از قند یا بدون قند دارند، مشاهده نمی‌شود. حتی در کودکانی که به طور خاص مبتلا به اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی هستند یا به قند حساس هستند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟