گربه‌ها و سگ‌ها کوررنگ هستند

گوناگون

اگرچه تا مدت‌ها تصور می‌شد که سگ‌ها و گربه‌ها بینایی محدودی دارند و فقط رنگ‌های خاصی را می‌بینند، اما اینطور نیست. گربه‌ها و سگ‌ها رنگ‌ها را خیلی بهتر از تصور ما می‌بینند. هر دو می‌توانند سایه‌های آبی و سبز را ببینند. در واقع گربه‌ها نسبت به انسان‌ها سلول‌های گیرنده نور بیشتری در چشمشان دارند، و به همین دلیل در نور کم بهتر می‌بینند. سگ‌ها گیرنده‌های نور کمتری در چشمشان دارند بنابراین بینایی رنگی آن‌ها یک هفتم ماست. دانشمندان معتقدند که بینایی رنگ سگ‌ها شبیه به انسان‌هایی است که کوررنگی قرمز-سبز دارند.

زنبور‌ها فقط یک بار نیش می‌زنند

گوناگون

شما معمولا سعی می‌کنید از زنبور‌ها اجتناب کنید. کار درستی هم می‌کنید چون خرزنبور‌ها و زنبور‌های زرد، می‌توانند بار‌ها به شما حمله کنند و نیشتان بزنند. از زنبور‌های سرخ اروپایی هم فرار کنید، اما اگر زنبور نر باشد خطری ندارد، چون نر‌ها نیش ندارند. تنها زنبوری که یک نیش دارد زنبور عسل است.

اگر جوجه پرنده را لمس کنید، مادرش رهایش می‌کند

گوناگون

تا به حال پرنده‌ای تصمیم گرفته زیر پله یا ایوان شما تخم بگذارد؟ نیاز نیست دور آن یک نوار زرد بکشید تا کسی به جوجه‌ها دست بزند. این فقط یک افسانه است که پرنده‌ها جوجه‌هایشان را در صورت لمس شدن طرد می‌کنند. در واقع پرنده‌ها نه در واکنش به لمس شدن، بلکه در صورت آشفتگی لانه همه چیز را رها می‌کنند و می‌روند.

سلطان جنگل مفت‌خور است

گوناگون

شیر‌ها شهرت بدی دارند که به زن‌هایشان در شکار کمک نمی‌کند. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سلطان جنگل سهم خودش را شکار می‌کند. شیر‌های نر تنهایی شکار می‌کنند. شیر‌های ماده همه عمر با هم زندگی می‌کنند. توله‌های ماده هم با گروه می‌مانند، حتی بعد از این که بزرگ شدند، اما توله‌های نر بعد از بالغ شدن باید راه خودشان را بروند؛ بنابراین شیر‌ها تنهایی شکار می‌کنند و تنبل و مفت خور نیستند.

فقط ماده‌ها باردار می‌شوند

گوناگون

درمورد اسب‌های دریایی این صدق نمی‌کند، چون اسب دریایی نر باردار می‌شود و بچه به دنیا می‌آورد. اسب‌های دریایی نر کیسه‌ای دارند که ماده‌ها در آن تخم می‌گذارند. سپس نر‌ها تخم‌ها را باور می‌کنند و ۴۵ روز با خود حمل می‌کنند، تا اینکه اسب‌های دریایی کوچک به دنیا می‌آیند.

مارمولک‌ها منزوی هستند

گوناگون

به نظر می‌رسید این خزندگان موجواتی، منزوی، غیراجتماعی و از نظر رفتاری ساده باشند. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که برخی مارمولک‌ها والدین و همسران فداکاری هستند که می‌توانند خویشاوندان خود را از غریبه‌ها تشخیص دهند.

شتر‌ها در کوهانشان آب ذخیره می‌کنند

گوناگون

کوهان شتر به این حیوان کمک می‌کند هنگام کم بودن منابع زنده بماند، اما کیسه‌ آب نیست. کوهان‌ها درواقع ذخایر چربی هستند که بدن حیوان آن‌ها را هنگام کم بودن غذا برای تامین انرژی می‌سوزاند. شتر‌ها می‌توانند مدت طولانی بدون آب راه بروند، اما آب اضافی در جریان خونشان ذخیره می‌شود نه در کوهان.

اگر به وزغ دست بزنید، زگیل می‌گیرید

گوناگون

وزغ‌ها دارای برجستگی‌هایی شبیه زگیل هستند و زگیل‌های انسانی واگیردار هستند، اما هرگز از قورباغه یا وزغ زگیل نمی‌گیرید. انسان از ویروس زگیل می‌گیرد، اما برجستگی‌های روی دوزیستان غده است. ترشحات آن‌ها ممکن است پوست شما را تحریک کند، اما باعث زگیل نمی‌شود.

شترمرغ‌ها سرشان را زیر ماسه‌ها پنهان می‌کنند

گوناگون

فرو کردن سر در خاکف برای نادیده گرفتن مشکلات مسخره به نظر می‌رسد و شترمرغ‌ها هم موافقند. وقتی آن‌ها در معرض خطر هستند، کل بدنشان، گردن و سر را به زمین می‌اندازند تا خودشان را از دیدن شکارچیان پنهان کنند. از دور، گردن آن‌ها با ماسه‌ها ترکیب می‌شود، بنابراین به نظر می‌رسد سرشان زیر زمین است.

گاو‌ها با دیدن رنگ قرمز عصبانی می‌شوند

گوناگون

گاو‌ها درواقع نسبت به رنگ سبز و قرمز کوررنگ هستند. آنچه آن‌ها را در گاوبازی وحشی می‌کند حرکات شنل است و رنگ آن هیچ اهمیتی ندارد. اما چون گاوباز‌ها در مرحله فینال از شنل قرمز استفاده می‌کنند، ما فکر می‌کنیم که رنگ قرمز آن‌ها را تحریک می‌کند. احتمالا آن‌ها این رنگ را انتخاب کردند تا بعد از کشتن حیوان خونش را پنهان کنند، نه اینکه آن را عصبانی کنند.

تمساح‌ها اشک دروغین می‌ریزند

گوناگون

حتما عبارت «اشک تمساح ریختن» را شنیده اید که به معنای احساسات و ناراحتی دروغین است. این عبارت از این واقعیت ریشه می‌گیرد که تمساح‌ها هنگام غذاخوردن اشک می‌ریزند، اما به دلایل بیولوژیکی نامشخص. یکی نظریه این است که وقتی تمساح‌ها هنگام غذاخوردن هیس و هوف می‌کنند، هوایی که وارد بینی می‌شود با اشک ترکیب و از چشم‌ها تخلیه می‌شود.

خرس‌ها به خواب زمستانی می‌روند

گوناگون

حیوانات در خواب زمستانی وارد خواب عمیقی می‌شوند که صدای بلند یا لمس کردن، بیدارشان نمی‌کند. نه تنها دمای بدنشان پایین می‌آید و ضربان قلبشان کمتر می‌شود، بلکه سرعت نفس کشیدنشان هم کمتر می‌شود. اما خرس‌ها در زمستان دچار مرگ کاذب یا خواب عمیق می‌شوند که در سروصدا به راحتی بیدار می‌شوند و دمای بدنشان هم همچنان نسبتا بالاست.

زرافه‌ها فقط ۳۰ دقیقه در روز می‌خوابند

گوناگون

زرافه‌ها عادات خواب عجیب و غریبی دارند، اما قطعا بیشتر از نیم ساعت در روز می‌خوابند. طبق تحقیقات انجمن خواب اروپا، آن‌ها ۴.۶ ساعت در روز می‌خوابند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟