کدخبر: 388669 ارسال پرینت 33

رکنا: یک تحلیلگر مسائل عراق با اشاره به آتش‌سوزی مخازن نگهداری صندوق‌های آرای انتخابات در عراق گفت: این اتفاق در شرایط زمانی مهمی رخ داد، زمانی که فشارها و اتهامات بر کمیساریای برگزاری انتخابات در عراق مبنی بر دستکاری نتایج و تقلب در این انتخابات شدت گرفته بود و زمزمه دستگیری و محاکمه برخی از اعضای کمیسیون برگزاری انتخابات مطرح شده بود.

به گزارش رکنا، سیدرضا قزوینی« الغرابی» با بیان مطلب فوق در مورد عمدی یا غیرعمدی بودن این آتش‌سوزی، ادامه داد: قانون Law انتخابات عراق نیز که چند روز پیش از آتش‌سوزی تعدیل و به تصویب پارلمان رسیده بود، بر شمارش دستی و مجدد همه آرا تاکید کرده بود از دیگر سو تصویب شمارش دستی آرا که با کنارگیری برخی از اعضای کمیسیاریای برگزاری انتخابات و تعیین موقت چند قاضی Judge برای رسیدگی به این موضوع همزمان شده بود باعث هراس کمیساریا و عوامل سیاسی پشت پرده‌ای شده بود که از بازشماری آرا و کشف شدن تقلب Cheat احتمالی آنها وحشت داشتند . علاوه بر اینکه به لحاظ زمانی آتش‌سوزی حدود سه چهار روز قبل از بازشماری اتفاق افتاده است،مجموعه این عوامل نشان می‌دهد که باید به صورت جدی آتش‌سوزی را موضوعی عمدی بدانیم. از دیگر سو باید این نکته را نیز در نظر گرفت که رییس کمیته حقیقت‌یاب مجلس عراق «عادل نوری» نیز بر اساس ادله‌های به دست آمده این حادثه Incident را عمدی اعلام کرده است.

این کارشناس مسائل عراق همچنین در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به درخواست افرادی چون سلیم جبوری رییس مجلس عراق و ایاد علاوی مبنی بر برگزاری مجدد انتخابات در این کشور این امکان وجود دارد که انتخابات به صورت مجدد در عراق برگزار شود؟ خاطرنشان کرد: این موضوع بستگی به عوامل متعددی دارد و در نهایت دادگاه عالی فدرال عراق تنها نهاد قانونی تصمیم‌گیرنده در این باره است.

وی افزود: ساعتی پس از این آتش‌سوزی، برخی مقامات عراقی خواستار برگزاری مجدد انتخابات شده بودند زیرا گمان می‌رفت همه آرا در آتش‌سوزی از بین رفته است. اکنون پس از آنکه اعلام شد آتش‌سوزی به آرا لطمه‌ای وارد نکرده است به نظر می‌رسد جدی‌ترین احتمال همان بازشماری دستی آرای انتخابات 22 اردیبهشت است. البته اگر در بازشماری دستی مشخص شود که تفاوت آرا با شمارش الکترونیک 50 درصد بوده به احتمال زیاد باید شاهد اعاده انتخابات باشیم.

قزوینی در مورد واکنش مردم عراق به این تحولات و درخواست‌های مطرح شده، گفت: موضوع آتش‌سوزی انبار صندوق‌های آرا غافلگیرکننده و ناامیدکننده بود. اینکه افرادی با هراس از کشف شدن نقش خود در تقلب انتخاباتی دست به چنین کاری بزنند تاکیدی دیگر بر وجود مافیای فساد در عراق است. وقتی چنین جنایتی در حق آرای مردم صورت می‌گیرد این پیام به مردم منتقل می‌شود که سیاستمداران حتی در آرای آنها دستکاری می‌کنند و یا در نهایت آنها را فدای قدرت و مطامع خود می‌کنند بخصوص اینکه این رخداد در هیچ جای دیگری تاکنون به این شکل به وقوع نپیوسته است.

وی با بیان اینکه این موضوع باعث می‌شود که تصویر سیاهی از فساد سیاستمداران این کشور در ذهن شهروندان عراقی حک شود، ادامه داد: اگر در نظر بگیریم که مشارکت مردم در این دوره بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده 44 درصد بوده که رقم پایینی است، قطعا تحولات اخیر ناامیدی و بی‌اعتمادی مردم را افزایش می‌دهد و طبیعتا اگر انتخابات بخواهد در عراق به صورت مجدد برگزار شود مشارکت پایین‌تر از حد کنونی نیز خواهد بود.

قزوینی در پاسخ به این سوال که آیا طولانی شدن روند تعیین دولت در عراق باعث افزایش ناامنی در این کشور نخواهد شد؟ گفت: طولانی شدن تشکیل دولت می‌تواند عراق را دچار چالش‌هایی کند بخصوص اینکه عمر مجلس در حال پایان یافتن است و دولت فعلی نیز به عنوان دولت موقت فعالیت خواهد کرد ، در چنین شرایطی تصمیمات خارجی و قراردادهای دولت موقت از اعتبار و جایگاه دولت مستقر برخوردار نیست لذا تشکیل سریع دولت می‌تواند به استقرار بیشتر اوضاع کمک کند. علاوه بر اینکه اساسا درگیری دولت با موضوع تشکیل دولت جدید به طور جدی می‌تواند باعث به حاشیه رفتن برخی از پرونده‌های مهم در این کشور از جمله مسائل خدماتی و حتی امنیتی شود بنابراین تشکیل سریع یک دولت قوی که در حال حاضر دورنمایی نیز برای تشکیل آن دیده نمی‌شود در استقرار سریعتر اوضاع به عراق کمک خواهد کرد.

این کارشناس مسائل عراق همچنین در مورد بیانیه اخیر مقتدا صدر خطاب به احزاب و گروه‌های سیاسی مبنی بر اینکه از درخواست جهت برگزاری مجدد انتخابات دست بردارند، گفت: آقای صدر مدتی است که در فضای توئیتر حضور جدی دارد و سخنان و دیدگاه‌هایشان را از این طریق بیان می‌کند. اظهاراتی که عمدتا رنگ و بوی تبلیغاتی دارد.

وی با بیان اینکه جریان صدر با بازشماری دستی آرا به صورت مستمر مخالفت کرده است، تصریح کرد: به هیچ وجه بعید نیست که اگر اوضاع در بازشماری آرا برایشان مطلوب نباشد دست به تحرکات تنش‌زا بزنند چرا که از لحن و ادبیات برخی از نوشته‌ها و بیانیه‌های آن می‌توان چنین برداشتی را داشت.

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها