پرسه شیادان در فضای مجازی / از خودکشی جوانان تا آموزش رفتارهای غیراخلاقی

به گزارش رکنا، رئیس پلیس فتای چهارمحال و بختیاری در خصوص آموزش خانواده‌ها، نظارت بر فعالیت نوجوانان و خطرات فضای مجازی هشدار داد و گفت: پلیس برای رصد و تعقیب مجرمان سایبری لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.

درخواست‌های نامتعارف پس از افشای اسناد خصوصی کار زشت سودجویان اینترنتی

افزایش آمار ارتباطات مخفیانه و پر خطر در فضای مجازی، مزاحمت در پیام‌رسان‌ها و تهدیدهایی که باعث نگرانی جوانان و خانواده ها می‌شود ما را برآن داشت که قرار ملاقاتی با رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات چهارمحال و بختیاری ترتیب دهیم و پیگیر شیوه‌های رصد پلیس بر مزاحمت‌ها و تهدیدها شویم.

خودکشی از ترس افشای عکس‌های خصوصی در فضای مجازی

مرتضی عسگری در خصوص مهم‌ترین دغدغه خود در خصوص فضای مجازی، گفت: فرهنگ‌سازی و آموزش به فرزندان در زمینه استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باید اولویت اول خانواده‌ها باشد؛ در صورت نداشتن اطلاعات کافی این فضا ممکن است آن‌ها را به تباهی بکشاند.

رئیس پلیس فتای چهارمحال و بختیاری ادامه داد: جوانان به خصوص در سنین بحرانی بین 15 تا 25 سال به دلیل نبود ارتباط صمیمانه در خانواده و نیاز به دیده شدن وارد ارتباطات خطرآفرین در فضای مجازی می‌شوند و با ایجاد روابط عاطفی، اسرار، عکس‌های شخصی و اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که گاها منجر به تهدید افشای اسرار خواهند شد و مواردی وجود دارد که فریب‌خوردگان از ترس آبرو و شماتت خانواده اقدام به خودکشی کرده‌اند.

آگاه‌سازی خانواده‌ها از خطرات حقیقی فضای مجازی

وی خاطرنشان کرد: از تمام خانواده‌ها خواهشمندیم ارتباط صمیمانه بیشتری با فرزندان خود ایجاد کرده، آموزش‌های لازم را در خصوص استفاده از فضای مجازی به آن‌ها بدهند، نظارت صمیمانه‌ای بر فعالیت آنها داشته و با خطرات این فضا اعضای خانواده خود را آگاه سازند.

عسگری با اشاره به رصد شبانه روزی پلیس فتا بر فضای مجازی گفت: حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن گزارشات و شکایت‌ها جزو اولویت فعالیت پلیس فتای استان است و از تمامی جوانان و نوجوانانی که به هر دلیل اقدام به انتقال اسرار و ارسال عکس‌های شخصی به فرد دیگری کرده و مورد تهدید واقع شده‌اند خواهشمندیم به پلیس فتا اعتماد کرده و به صورت محرمانه در سایت پلیس فتا مشکل خود را گزارش دهند.

شیادان پس از دریافت اطلاعات محرمانه افراد، خواسته‌های نامتعارفی را مطرح می‌کنند

وی تاکید کرد: گاها مشاهده شده جوانان و نوجوانان از ترس شماتت پلیس یا دادن اطلاع به خانواده‌ها از ارائه گزارش و دریافت مشاوره از پلیس صرفه نظر کرده و به دام شیادان و تهدیدکنندگان که عموما خواسته‌هایی نامتعارف دارند، می‌افتند.

این مسؤول اظهار داشت: با همکاری و هماهنگی دادستان چهارمحال و بختیاری گزارشات این چنینی بدون نیاز به تشکیل پرونده قضایی به صورت کاملا محرمانه پیگیری می‌شود و گزارش‌دهندگان به هیچ عنوان تحت شماتت پلیس قرار نخواهند گرفت و در صورت عدم تمایل این گزارش حتی به گوش خانواده آن‌ها نیز نخواهد رسید از این‌رو جوانان می‌توانند به پلیس اعتماد کرده و در صورت ایجاد مشکل از طریق ثبت گزارش در سایت پلیس فتا یا تماس و دریافت مشاوره تلفنی برای رفع مشکل خود از پلیس طلب کمک گیرند.

رئیس پلیس فتای چهارمحال و بختیاری با هشدار به تمامی تهدیدکنندگان و شیادان در فضای مجازی عنوان کرد: پرسنل پلیس تولید و تبادل اطلاعات استان به صورت شبانه روزی و 24 ساعته مشغول رصد دقیق فضای مجازی و پیگیری گزارشات مردمی هستند و در صورت مشاهده مزاحمت یا تهدید با جدیت موضوع را پیگیری کرده و با استفاده از تکنولوژی فنی فرد خاطی را شناسایی و دستگیر خواهند نمود.

در هفته گذشته نیز خانمی تهدید و مزاحمتی را برای فردی ایجاد کرده بود که پس از دریافت گزارش به سرعت فرد شناسایی و طی 24 ساعت دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد

وی با اشاره به یکی از پرونده‌های اخیر این مرکز گفت: در هفته گذشته نیز خانمی تهدید و مزاحمتی را برای فردی ایجاد کرده بود که پس از دریافت گزارش به سرعت فرد شناسایی و طی 24 ساعت دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد همچنین اکانت وی نیز در یکی از شبکه‌های اجتماعی خارجی توسط پلیس فتا مسدود شد.

در فضای مجازی با افراد ناشناس ارتباط غیرضروری برقرار نکنید

در ادامه این مسؤول با توصیه افزایش ایمنی حساب‌ها در فضای مجازی خاطرنشان کرد: هک اکانت نیازمند پروسه و تجهیزات پیچیده‌ای است و اکثر دسترسی‌های غیرمجاز در فضای مجازی به دلیل دریافت اطلاعات از صاحب اکانت است و توصیه ما عدم مکالمه و ارتباط غیر ضروری با اشخاص ناشناس در فضای مجازی است.

در پایان عسگری با اشاره به آمادگی پرسنل پلیس فتای استان برای حضور در اجتماعات و مراکز آموزشی به منظور آموزش افراد در خصوص فعالیت در فضای مجازی و آگاه‌سازی از خطرات این فضا تاکید کرد: پلیس حافظ اطلاعات و حریم خصوصی افراد است و به تمام افراد و خانواده‌ها توصیه داریم برای جلوگیری از اتفاقات جبران ناپذیر در صورت بروز مشکل، مزاحمت، دسترسی غیرمجاز یا تهدید به پلیس اعتماد کنند و مشکل خود را مطرح نموده تا پلیس فتا با جدیت و قاطعیت با متخلفین برخورد کرده و برای امنیت بیشتر فضای مجازی تلاش کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟