عوارض بلای خانمان سوز اعتیاد

به گزارش رکنا،  "عبدالوهاب حسنوند"در پاسخ به این سوال مدت هاست که اعتیاد به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدها جوامع بشری را تهدید و آسیب پذیر نموده پس چرا با وجود این همه عوارض متعدد و تخریب گر اعتیاد و اطلاع رسانی گسترده در مورد آن برخی از افراد همچنان به مصرف مواد گرایش پیدا می کنند؟ بیان کرد:

برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید به علل و انگیز های شروع مصرف مواد اعتیاد آور نگاهی بیندازیم. در این زمینه کارشناسان حوزه پیشگیری از اعتیاد علل مختلفی را مطرح کرده اند،از جمله عوامل روانشناختی و سرشتی،اختلالات روانپزشکی درمان نشده،سابقه مصرف مواد اعتیاد آور در افراد خانواده و تشویق عضو معتاد خانواده برای مصرف مواد،پیوند عاطفی ضعیف بین اعضای خانواده،وجود تعارضات و اختلافات خانوادگی ودر دسترس بودن مواد که به اختصار می توان آنها را به صورت عوامل مختلف فردی،خانوادگی و اجتماعی مطرح کرد.

این کارشناس حوزه پیشگیری از اعتیاد ادامه داد:این عوامل در گرایش افراد بسمت مصرف مواد اعتیادآور دخیل هستند اما پرسش دیگری که در اینجا مطرح می شود این است که همه افرادی که در خانواده آنها مصرف کننده مواد هست معتاد نمی شوند یا همه افراد که دارای اختلاف خانوادگی هستند به مصرف مواد رو نمی آورند. پس مشکل کجاست؟

وی در پاسخ به این پرسش گفت: وجود یک عامل به تنهایی نمی تواند عاملی برای شروع مصرف مواد اعتیاد آور باشد بلکه در یک نگاه کلی تر قرار گرفتن فرد در معرض عوامل خطر متعدد مصرف مواد اعتیاد آور است که باعث می شود میزان ابتلای فرد به اعتیاد افزایش یابد.

سرهنگ حسنوند در ادامه بیان کرد:اما یکی از اساسی ترین عوامل خطر که باید به آن توجه ویژه ای داشت باورافراد نسبت به مصرف مواداست که نقش بسیار تعیین کننده ای در شروع مصرف مواد دارد.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فاتب در ادامه تصریح کرد: آنچه فروشندگان مواد اعتیادآور در مورد مصرف تفننی،کاهش وزن،افزایش میل جنسی و.... مطرح می کنندو آنها را در جامعه ترویج می دهند می تواند منجر به نگرش مثبت نسبت به مصرف مواد اعتیاد آور شود که در صورت وجود سایر عوامل خطر،راه را برای اعتیاد افراد افراد هموار میکند.

حسنوند افزود: در مقابل ترویج باورهایی همچون ((مصرف مواد اعتیاد آور را حتی یکبار هم تجربه نکن))،((مصرف حشیش اعتیاد آور است)) نگاه جامعه را هوشمند می کند،زنگ خطرها را به صدا در می آورد و در اصلاح باورهای نادرست در جامعه نقشی اساس دارد.

این کارشناس ارشد پیشگری از اعتیاد در پایان اظهارداشت:باورهای صحیحی که در کنار سایر عوامل محافظ می تواند تعداد و میزان عوامل خطر را کاهش دهد و میزان ابتلای افراد به اعتیاد را کاهش دهد و در این راستا،رسانه ها نقش بسیار تعیین کننده، تاثیرگذار و ممتاز دارند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟