رئیس پلیس فتا استان کرمان خبر داد

رکنا: رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: از ابتدایی سال جاری بیش از ۵۸ درصد از جرایم در فضای مجازی مربوط به جرایم اقتصادی بوده که برداشت غیر مجاز اینترنتی از حساب‌های بانکی با اختصاص بالاترین درصد وقوع ۳۴ درصد از کل جرائم رایانه‌ای استان را به خود اختصاص داده است.

سرهنگ امین یادگارنژاد در خصوص کلاهبرداری‌های اینترنتی گفت: کلاهبرداری‌های اینترنتی مصادیق مختلفی را شامل می‌شوند، از جمله راه‌اندازی سایت‌های شرط بندی و قمار، ایجاد درگاه‌های جعلی بانکی و مواردی از این قبیل، اما رایج‌ترین و قدیمی‌ترین کلاهبرداری‌ها به وسیله تماس بامردم از طریق ارسال پیامک، تماس تلفنی و ارسال ایمیل یا ارتباط در شبکه‌های اجتماعی است.

وی افزود: کلاهبرداران سعی می‌کنند به یکی از این طرق با قربانی تماس بگیرند و اعلام کنند که در یک مسابقه معتبر برنده شدند یا برنده جایزه خوش حسابی و سفر به عتبات عالیات شدند و حتی اقدام به انجام مصاحبه جعلی رادیویی برای جلب اعتماد قربانی می‌کنند و بعد از اینکه اعتماد فرد جلب شد مشخصات حساب بانکی از جمله، رمز دوم و cvv۲ و سایر مشخصات را اخذ و در یک فرصت مناسب نسبت به خالی کردن حساب بانکی اقدام می‌کنند.

رئیس پلیس Police فتا استان کرمان اظهار کرد: نمونه دیگری از این کلاهبرداری‌ها در قالب خرید‌هایی است که مردم از سایت‌ها و تارنما‌های اینترنتی نامعتبر انجام می‌دهند پس بایستی از سایت‌هایی اقدام به خرید اینترنتی کرد که دارای نماد الکترونیک یا Enamad باشند.

سرهنگ یادگارنژاد گفت: نماد الکترونیک یک الگو یا علامتی است که در کنار سایت‌های معتبر درج شده و با کلیک بر روی آن می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که از سایت در اختیار شما قرار می‌دهد از معتبر بودن آن سایت اطمینان حاصل کنید.

وی افزود: نکته مهمی که بایستی در این فضا نسبت به آن شناخت حاصل شود این است که هر اخباری که صرفا به این دلیل که در شبکه‌های اجتماعی منتشر میشود صحت ندارد و لذا بسیاری از مردم بدون اینکه از صحت خبر اطمینان حاصل کنند اقدام به باز نشر اخبار در این فضا می‌کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان در پایان گفت: چه بسا که ناخواسته با انتشار بعضی از خبر‌های نادرست باعث تشویش اذهان عمومی و انحراف عده کثیری از افراد جامعه شوند و اینجاست که ناخواسته به عنوان متهم بسته به تاثیر نوع محتوای اخبار انتشار داده شده در مراجع قضایی و قانونی مورد بازخواست قرار گرفته میشوید، پس لازمه ارسال و انتشار اخبار اطمینان از صحت اخبار منتشره در فضای مجازی است.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

بهاره رهنما دست به دعا شد +عکس

مریم در غیاب دایی با دوست پسرش به خانه او در شمال تهران رفت

آیت الله هاشمی رفسنجانی قبل از مرگ مرموز تهدید به ترور شده بود!

نسرین دستور قتل فجیع و سوزاندن پسر جوان در بیابان های اراک را داد!

من با رسول مرد همسایه همخوابی کردم! /  او از من خواست هووی جوانم را هم به خلوتگاهش ببرم!+ عکس

تجاوز وحشیانه مدیر منحرف مدرسه به دانش آموز 14 ساله/ او خانم معلم جوان را هم باردار کرده بود + عکس

مست بودم و در اتاق خواب به درخواستم توجه نکرد، با چاقو او را کشتم! + عکس

تجاوز به دو مرد که آرایش دخترانه داشتند! / ما را به یک زیر زمین بردند+ عکس

قتل مرموز دانش آموز کلاس دهمی در سرویس بهداشتی

دردسر دوستی پسر دبیرستانی با زن بی حیا + عکس و گفتگو

سقوط مرگبار مرد بدهکار هنگام جلب / در شهرک غرب تهران رخ داد

آخرین خبر از پرونده ناظم منحرف دبیرستان معین تهران

داماد نمک نشناس تهرانی زن صیغه ای هم داشت! + عکس

اعتراف تلخ دانش آموز 12 ساله مشهدی که مشروب به مدرسه برده بود!

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها