به گزارش رکنا، سرهنگ احسان بهمنی گفت: با بررسی آمار وقوع جرایم سایبریِ سه ماهه اول استان هرمزگان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، آمار به دست آمده گویای افزایش ۷۷% درصدی وقوع جرایم بوده و در همین رابطه شاهد افزایش ۷۷% درصدی کشف جرایم در سطح استان هستیم.

رئیس پلیس استان هرمزگان گفت: کلاهبرداری اینترنتی، برداشت غیرمجاز، هتک حیثیت، نشر اکاذیب و مزاحمت اینترنتی به ترتیب بیشترین جرایم سایبری استان در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ بوده‌است.

این مقام مسئول گفت: پلیس فتا در راستای پیشگیری از جرایم سایبری، برنامه‌های متعددی از قبیل تولید محتوای آموزشی و پیشگیرانه، حضور در برنامه‌های رادیویی و تلوزیونی، ارائه مشاوره در خصوص موضوعات سایبری به افراد و ... را دنبال کرده است.

سرهنگ بهمنی سهل انگاری و عدم توجه کاربران به هشدار‌های پلیس فتا را مهمترین عامل ایجاد جرم سایبری دانست و گفت: غفلت، سهل انگاری، عدم توجه به هشدار‌های پلیس فتا و عدم رعایت نکات امنیتی توسط کاربران در فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز دسترسی غیرمجاز به حساب‌های کاربری شهروندان گردد که زمینه سوءاستفاده را برای افراد سودجو و مجرمان سایبری فراهم می‌کند.

برخورد جدی با کلاهبرداران فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان ادامه داد: با تشکیل تیم رصد و پایش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و با بهره‌گیری از ابزار‌های هوشمند به پایش گسترده این فضا پرداخته و با مجرمان و کلاهبرداران فضای مجازی با جدیت برخورد خواهد نمود، زیرا امنیت کاربران در فضای مجازی خط قرمز این پلیس می‌باشد.

این مقام انتظامی گفت: از شهروندان عزیز درخواست داریم نسبت به فرزندان خود که در فضای مجازی حضور فعال دارند، بی‌تفاوت نباشند و عملکرد آنان را مورد نظارت قرار دهند تا در این فضا بزه‌کار یا قربانی جرایم سایبری نشوند.

سرهنگ بهمنی با معرفی مرکز فوریت‌های سایبری گفت: پلیس فتا به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

کدخبر: 797957
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟