دستگیری متهم نسل‌کشی رواندا در فرانسه

به گزارش رکنا، وزارت دادگستری فرانسه اعلام کرده است که "فلیسین کابوگا" یکی از بزرگترین مظنونان فراری در ارتباط با نسل کشی رواندا، در نزدیکی پاریس دستگیر شده است.

کابوگا یکی از بزرگترین متهمان نسل کشی رواندا پس از حدود ۲۵ سال فرار و زندگی مخفیانه در حومه پاریس دستگیر شد و احتمالا در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه خواهد شد.

"کابوگا" یکی از ثروتمندترین مردان رواندا بود و در دهه‌های گذشته او را یکی از حامیان مالی قتل‌عام رواندا در سال ۱۹۹۴ نامیده‌اند.

مقامات فرانسوی اعلام کردند که این مرد ۸۴ ساله به اتهام نسل‌کشی از سوی مقامات قضایی بین‌الملل تحت پیگرد قانونی قرار داشته است.

براساس ادعاها، قوم "هوتو" در رواندا حدود ۸۰۰ هزار نفر از قوم "توتسی" و میانه‌رو‌های قوم هوتو را در یک دوره ۱۰۰ روزه در سال ۱۹۹۴ قتل عام کرد.

کاگوبا در خانه خود در محله "آنیه‌ق-سوق-سن" در شمال پاریس دستگیر شد. او به کمک فرزندان خود مدت‌ها در این خانه مخفی شده بود.

پلیس فرانسه او را یکی از فراریان تحت تعقیب جهان خوانده است.

این خبر برای پلیس رواندا نیز خوشایند بود.

آمریکا قبلا پنج میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی که به دستگیری کابوگا منجر شود ارائه کرده بود.

او در ساعت ۰۵:۳۰ صبح روز شنبه به وقت محلی دستگیر شد.

بی‌بی‌سی نیز در این باره نوشت: سرگه برامرتز دادستان ارشد "مکانیسم بین‌المللی باقی‌مانده دادگاه‌های جنایی" (آی آر ام سی تی)، که به پرونده‌های جنایی باقی مانده از رواندا و یوگسلاوی سابق رسیدگی می‌کند، گفت: "بازداشت امروز فلیسین کابوگا یادآور این موضوع است که مسببان نسل‌کشی را می‌توان وادار به پاسخگویی کرد، حتی ۲۶ سال بعد از ارتکاب جرم. "

او افزود: بازداشت کابوگا از نقطه نظر عدالت بین‌المللی نشان می‌دهد که وقتی از حمایت بین‌المللی برخورداریم می‌توانیم موفق شویم.

او از فرانسه قدردانی کرد، اما گفت که رواندا، بلژیک، بریتانیا، آلمان، هلند، اتریش، لوگزامبورگ، سوئیس، آمریکا، یورپل (پلیس اروپا) و اینترپل نقشی اساسی در این ماموریت ایفا کردند.

انتظار می‌رود فلیسین کابوگا بعد از تکمیل فرآیند‌های لازم قضایی در فرانسه، به "آی آر ام سی تی" منتقل شود تا تحت محاکمه قرار گیرد.

"والری موکاباییر" مدیر یک انجمن بیوه‌های نسل‌کشی رواندا، گفت که بازداشت کابوگا تک تک بازماندگان را شاد می‌کند.

دادگاه بین‌المللی کیفری برای رواندا همچنین می‌خواهد دو نفر دیگر به نام‌های "پروتائیس امپیرانیا" و "آگوستین بیزیمانا" که فراری هستند را محاکمه کند.

روز ۶ آوریل سال ۱۹۹۴ هواپیمای حامل جوونال هابیاریمانا رئیس جمهور وقت رواندا از قوم "هوتو" در اثر شلیکی از زمین ساقط شد و کلیه سرنشینان آن کشته شدند. افراط گرایان هوتو گروه شورشی توتسی به نام "جبهه میهن پرستی رواندا (آر پی اف) را مقصر شناخت - اتهامی که این گروه رد می‌کرد.

بعد از آن شبه نظامیان هوتو در عملیاتی حساب شده شروع به قتل عام توتسی‌ها کردند. بسیاری از این جنایات هولناک با قمه انجام شد.

یکی از گروه‌های شبه نظامی شاخه جوانان حزب حاکم به نام "اینتراهاموی" بود که برای یافتن توتسی‌ها موانع جاده‌ای ایجاد می‌کرد، با برنامه‌های رادیویی علیه آن‌ها نفرت پراکنی می‌کرد و خانه به خانه به جست‌وجوی قربانیان می‌پرداخت.

در سطح بین المللی کار زیادی برای جلوگیری از این کشتار‌ها صورت نگرفت. سازمان ملل در آن زمان در رواندا نیرو داشت، اما این ماموریت دستور دخالت نداشت و بیشتر نیرو‌های حافظ صلح از رواندا خارج شدند.

به تدریج "جبهه میهن پرستی رواند" با حمایت اوگاندا شروع به پیشروی به سوی کیگالی، پایتخت، کرد و در این فرآیند حدود دو میلیون هوتو عمدتا به جمهوری دمکراتیک کنگو گریختند.

"آر پی اف" همزمان با به دست گرفتن قدرت متهم به کشتن هزاران هوتو شد، اتهامی که رد می‌کند.

ده‌ها هوتو به خاطر نقش خود در آن کشتار‌ها در دادگاه کیفری بین المللی برای رواندا محکوم شدند و صد‌ها هزار نفر دیگر در دادگاه‌های محلی در رواندا متهم شدند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟