به گزارش رکنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم روز شنبه گفت: این شکارچی حیات وحش، هنگام گشت و کنترل ماموران و کارشناسان محیط زیست در منطقه حفاظت شده سرخ آباد شهرستان طارم در ارتفاعات روستای ولیدر در عملیاتی دقیق و منسجم دستگیر شد.

غلامرضا عباسی اظهار داشت: از این شکارچی متخلف که قصد شکار در ارتفاعات روستای ولیدر را داشت، یک قبضه اسلحه شکاری قاچاق ته‌پر تک لول از نوع پنج تیر به همراه مهمات کشف و ضبط شد.

وی در مورد اقدامات قانونی انجام شده در جهت برخورد با این شکارچیان متخلف گفت: تمامی موارد کشف و ضبط شده بعد از تکمیل پرونده به همراه شکارچیان متخلف به مراجع قضایی شهرستان معرفی و تحویل داده خواهند شد.

عباسی عنوان کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست طارم با توجه به برنامه های گشت و کنترل روزانه و شبانه گسترده ای که در سطح شهرستان دارند تمام مناطق حفاظت شده و همچنین زیستگاه‌های متعدد حیات وحش را زیر نظر داشته و در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک در مورد شکار حیات وحش در کوتاهترین زمان با شکارچیان متخلف مقابله خواهند کرد.

این مسئول با اشاره به وجود زیستگاه‌های متعدد حیات وحش در شهرستان طارم بیان کرد: روستاییان در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشور نقش بسزایی دارند و با توجه به ضرورت این موضوع اهالی روستاهای طارم نیز باید با اطلاعات و اخبار دقیق از وضعیت آلاینده های زیست محیطی و شکارهای غیرمجاز، یار و یاور ماموران یگان حفاظت محیط زیست باشند.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد در شمال غرب زنجان قرار دارد، این منطقه زیست محیطی مهم بین شهرستان طارم و زنجان قرار گرفته است و به دلیل برخورداری از شرایط اکولوژیکی خاص، زیستگاه گیاهان متنوع و همینطور انواع پستانداران، پرندگان و آبزیان شده است.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد با وسعت ۱۲۲,۶۱۸ هکتار حدفاصل شهرستان طارم و زنجان و جنوب غربی شهرستان طارم در امتداد رودخانه قزل اوزن و شمال غربی شهرستان زنجان در دشت سهرین واقع شده است.

ارتفاعات روستای توریستی ولیدر بخشی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد طارم است که با تنوع زیست محیطی غنی، از مناطق گردشگری با طبیعت بکر است که هر سال تعداد زیادی از علاقه مندان به طبیعت و گردشگران داخلی و خارجی از این منطقه بازدید می کنند.

شهرستان طارم با ۴۷ هزار نفر جمعیت (حدود ۵ درصد جمعیت و ۱۰ درصد مساحت استان زنجان) در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟