رسول فرزادفر دوشنبه شب در چهارمین نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی افزود: این تعداد متهم بازداشت شده قاچاق کالا و ارز در خراسان رضوی نسبت به متهمان دستگیر شده همین حوزه ظرف مدت مشابه پارسال شش درصد بیشتر شده اند.

وی شمار باندهای متلاشی شده قاچاق کالا و ارز در خراسان رضوی را نیز ظرف چهار ماه نخست امسال ۱۸ مورد اعلام و بیان کرد: این تعداد نیز نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳ درصد افزایش یافته است.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی در خصوص حجم کشفیات دستگاههای کاشف در این استان نیز گفت: ظرف همین مدت ارزش ریالی کشفیات یک هزار و ۸۷ میلیارد ریال بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۴ درصد بیشتر است. سهم دستگاههای کاشف از میزان کل کشفیات نیز شامل پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۷۸.۳ درصد، سازمان صنعت، معدن و تجارت ۱۰ درصد، گمرک ۶.۸ درصد و مرزبانی خراسان رضوی نیز ۴.۴ درصد بوده است.

وی در ادامه، تعداد کل پرونده های قاچاق کالا و ارز را در اداره کل تعزیزات حکومتی خراسان رضوی هزار و ۳۳۲ فقره، شمار محکومان دادگاهها را ۹۷۰ نفر و تعداد پرونده هایی را که متهمان آنها تبرئه شده اند ظرف چهار ماه نخست امسال ۱۷۹ فقره پرونده اعلام و بیان کرد: همچنین جریمه تعیین شده در این مدت برابر ۸۲ میلیارد ریال بود که از این مقدار ۲۳ میلیارد ریال معادل ۲۹ درصد آن وصول شده و از نظر مقدار وصولی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد کاهش یافته است.

فرزادفر با اشاره به تعداد کل پرونده های قاچاق کالا و ارز در اداره کل گمرک خراسان رضوی در سال جاری نیز گفت: تعداد این پرونده ها ۴۸۷ فقره به ارزش کل ۷۴ میلیارد ریال بود که از نظر تعداد پرونده ها نسبت به مشابه سال قبل ۱۵۵ درصد و از نظر ارزشی ۱۳۷ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در چهار ماه نخست سال جاری ۹۸۵ پرونده شامل ۸۸ فقره خروجی و ۸۹۷ فقره ورودی به ارزش کل ۸۰۱ میلیارد ریال توسط پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شد. این آمار از نظر تعداد کل پرونده ها ۳۰ درصد و از نظر ارزشی ۴۶ درصد افزایش داشته است.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی به کشفیات کالاهای ممنوعه نیز اشاره و بیان کرد: ظرف چهار ماه نخست امسال ۵۶ هزارو ۶۸۸ بطری و قوطی انواع مشروبات الکلی به ارزش ۳۶ میلیارد ریال کشف شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد پنج درصد افزایش ولی از نظر ارزشی ۳۸ درصد کاهش داشته است. ارزش ریالی کل کالاهای ممنوعه مکشوفه در این مدت ۴۴ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۰ درصد کمتر است.

وی افزود: مقدار کل فرآورده های نفتی مکشوفه در چهار ماه نخست امسال هم ۴۲۸ هزار لیتر بود. این میزان کشفیات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد کاهش داشته و همچنین برای نفت گاز با ۳۹ درصد کاهش همراه بوده است.

فرزادفر به آمار کشفیات ارز نیز اشاره و بیان کرد: ظرف چهار ماه نخست امسال یک میلیون دلار آمریکا، ۱۳۷ میلیون دینار عراق، ۳۹۷ هزار روپیه پاکستان، ۲۲۹ هزار یورو و ۹۰۰ میلیون ریال ایران کشف و ضبط شده است. همچنین در این مدت ۱۰۲ پرونده ارزی در سازمان تعزیزات حکومتی خراسان رضوی تشکیل شده که در مجموع ۹۰ پرونده آن به صدور حکم محکومیت برای مجرمان منجر شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟