به گزارش رویترز، پلیس جبل الطارق اعلام کرد که همه ۴ پرسنل بازداشت شده نفتکش ایرانی را بدون اتهام و به قید وثیقه آزاد کرده است.

آزادی کارکنان نفتکش ایرانی در جبل الطارق در حالی است که دو افسر این نفتکش عصر روز جمعه و همچنین ناخدا و یک افسر دیگر این نفتکش نیز روز پنج‌شنبه از سوی پلیس جبل الطارق بازداشت شده بودند.

به گفته پلیس جبل الطارق، ناخدا و افسر عرشه بازداشت شده نفتکش گریس دارای تابعیت هندی هستند.

همچنین سایر خدمه از اتباع اوکراین و پاکستان معرفی شده‌اند.

هنوز هیچ اتهامی به خدمه بازداشت شده نفتکش ایران وارد نشده است.

در ادامه گزارش مهر آمده است ، نیروهای جبل‌الطارق به همراه نیروی دریایی انگلیس روز ۱۳ تیر، نفتکش «گریس -۱» را که متعلق به ایران است، در حال عبور از تنگه جبل‌الطارق توقیف کردند.

بهانه این اقدام تنش زای انگلیس، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بود و ادعا شد که مقصد این نفتکش بندری در سوریه بوده است، هرچند ایران با محکوم کردن این اقدام انگلیس، اعزام این نفتکش به سوریه را به طور کلی رد کرد و این موضوع را بهانه نیروی دریایی انگلیس در اقدام خصمانه علیه ایران عنوان کرد.

در واکنش به اقدام خصمانه انگلیس، حسن روحانی، رییس جمهور ایران، توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق را کاری «سخیف و غلط» خواند و خطاب به مقامات انگلیس اعلام کرد که «شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد.»

همچنین «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به توقیف این نفتکش در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «ایران نه عضو اتحادیه اروپاست و نه مشمول هیچ گونه تحریم نفتی اروپا. آخرین بار که بررسی کردم، اتحادیه اروپا مخالف فراسرزمین‌گرایی بود. رک و راست اینکه، توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران توسط بریتانیا به نیابت از «تیم ب»، دزدی دریایی است. این یک بدعت خطرناک است که باید همین الان پایان یابد.»برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟