واکنش چین به حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان: همه طرف‌ها خویشتنداری کنند

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به تحولات روز پنج شنبه در خلیج فارس تاکید کرد که هیچکس در منطقه خواهان درگیری نظامی نیست.

وی در نشست خبری روز جمعه با اشاره به حمله به دو نفتکش در دریای عمان از سوی عوامل ناشناس گفت: «همه طرفها باید خویشتن داری کنند. هیچ کس در منطقه به دنبال جنگ نیست و چین امیدوار است که همه طرفها بتوانند اختلافات خود را از طریق مذاکره و گفت وگو حل و فصل کنند.»

وی در ادامه با اشاره به گزارشها درباره طرح کنگره آمریکا برای بازتعریف مواضع آمریکا در قبال هنگ کنگ، از آمریکا خواست مداخله در امور داخلی چین را متوقف کند و از معترضان هنگ کنگی نیز خواست به واقعیتهای جامعه چین احترام بگذارند.

تظاهرات هنگ‌کنگی‌ها علیه چین به بهانه تصمیم پارلمان هنگ‌کنگ جهت تصویب لایحه استرداد مجرمین به پکن، در حالی انجام می‌گیرد که به طور هم‌زمان، تنش بر سر جنگ اقتصادی میان آمریکا و چین شدت بیشتری گرفته است.

معترضان می‌گویند تصویب این لایحه حق حاکمیت و استقلال هنگ‌کنگ را به خطر می‌اندازد و ممکن است امنیت جانی خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را به‌خطر بیندازد. اما شواهد نشان می‌دهد این جمعیت معترض توسط کشورهایی نظیر آمریکا تحریک شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه تاکید کرد که «پکن از هیچ تهدیدی نمیترسد و تلاشها برای بی ثباتی و هرج و مرج در هنگ کنگ به نتیجه نخواهد رسید.»

هنگ‌کنگ تا سال ۱۹۹۷ جزو مستعمرات بریتانیا بود اما در این سال لندن تصمیم گرفت این مستعمره خود را به پکن تقدیم کند.

چین خود را متعهد به تأمین آزادی بیان و قوه قضاییه مستقل در این کشور می‌داند. اما برخی این شرایط را به‌صورت «یک کشور، دو رژیم» توصیف می‌کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟