به گزارش رکنا، ‌جهانگیر شاهمرادی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز گفت: در انبار این کارگاه، تنباکوی معسل و میوه‌ای با وزن ۲ هزار ۱۰۲ کیلوگرم به ارزش تقریبی پنج میلیارد ریال کشف و ضبط شد.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور وابسته به وزارت صمت بعد از افزایش قیمت ارزدر سال گذشته و افزایش قیمت محصولات دخانی، ممکن است مصرف کنندگان به سمت تنباکوی ارزان اما تقلبی سوق یابند.
وی توضیح داد: به منظور بررسی هر چه بیشتر، تعداد متنابهی از نمونه تنباکوهای تقلبی جهت بررسی و آنالیز فنی و بهداشتی به آزمایشگاه مرجع ارسال شد که نتایج آن بیان‌گر آلودگی شدید نمونه‌های تقلبی به آلاینده‌های میکروبی و شیمیایی بوده که به هیچ وجه قابلیت مصرف نداشته و باید به سرعت معدوم شوند.
این مسئول افزود: خواهش ما از مردم این است که برای حفظ سلامت خود، تنباکو را از فروشندگان معتبر بخرند و در زمان خرید به هولوگرام، طرح‌های هشدار دهنده، قیمت متعارف، تاریخ تولید و انقضا آن توجه داشته باشد.
شاهمرادی اضافه کرد: به واحدهای صنفی تذکر داده می‌شود که در صورت بازرسی و کشف تنباکوی تقلبی ضمن ابطال مجوز فعالیت صنفی به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.
وی اظهار کرد: بر اساس ماده ۳۵ قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی و ماده دو قانون حمایت از مصرف کنندگان و بند یک قانون مواد خوراکی بهداشتی، تولید کننده و عرضه کننده کالای تقلبی خوراکی به دو سال حبس تا حبس ابد یا جزای نقدی و محرومیت از فعالیت شغلی و اجتماعی محکوم می‌شوند و در صورتی که به مصرف کننده خسارتی وارد شود علاوه بر جبران، معادل دو تا پنج برابر خسارت به عنوان جزای نقدی به مجازات اضافه خواهد شد، همچنین در صورت فوت مصرف کننده حداکثر مجازات در نظر گرفته می‌شود.
وی گفت: شهروندان در صورت اطلاع از فعالیت کارگاه‌های تولید کننده اقلام تقلبی یا مراکز عرضه آن، مراتب را به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟