عصر امروز جلسه کارگروه اقتصادی آذربایجان‌غربی به ریاست رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی در سالن شهید نیک‌خواه استانداری در ارومیه برگزار شد که یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه مربوط به قاچاق سوخت از گمرک سرو ارومیه بود.

روند طولانی ترخیص کالا در گمرک‌ها فرصت مناسبی برای قاچاق سوخت ایجاد می‌کند

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی با بیان اینکه بارها مشاهده شده است که رانندگان ترانزیتی در این پایانه با گالن اقدام به قاچاق سوخت می‌کنند، افزود: با وجود این قاچاق‌ها، اما تاکنون برای مبارزه با آن اقدامی صورت نگرفته است.

ارسلان شکری با بیان اینکه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در ۱۵ دقیقه با بررسی مدارک مربوط به بارنامه رانندگان وظیفه خود را انجام می‌دهد، افزود: اما طولانی بودن روند ترخیص کالا در گمرک باعث می‌شود تا رانندگان از فرصت به دست آمده استفاده کرده و اقدام به قاچاق سوخت از گمرک بکنند.

مرزبانی برای استقرار سرباز درخواست پرداخت هزینه‌ می‌کند

ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی ضمن تایید موضوع قاچاق عنوان کرد: در این منطقه اغلب مشکلات اقتصادی وجود دارد و اهالی نیز برای امرار معاش اقدام به قاچاق می‌کنند و از طرفی با وجود آنکه یک دیوار بلند در گمرک وجود دارد، اما قاچاقچیان با استفاده از گالن، از بالای دیوار، سوخت‌های قاچاق را به آن سوی دیوار منتقل می‌کنند.

احمد برکابیان با بیان اینکه برای مقابله با این موضوع از مرزبانی درخواست سرباز شده است، تصریح کرد: مرزبانی برای استقرار سرباز درخواست پرداخت هزینه می‌کند و چون هیج دستگاهی حاضر به قبول پرداخت هزینه‌های استقرار یک سرباز نیست و نیروهای گمرک نیز پاسخگوی این حجم از قاچاق نیست، در عمل جلوی قاچاق گرفته نمی‌شود در حالی که در یک تجربه موفق با استقرار یک سرباز در گمرک بازرگان ۹۰ درصد جلوی سوخت قاچاق گرفته شده بود.

تنها راه مقابله با قاچاق در گمرکات مدیریت زمان است

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی تصریح کرد: برای مقابله با موضوع قاچاق در گمرکات باید زمان ترخیص کالا در گمرک کاهش یابد چرا که در مدت زمان ترخیص کالا، رانندگان فرصت زیادی برای قاچاق سوخت دارند.

فروغ فاریابی در جواب پیشنهاد ناظر گمرکات استان مبنی بر جریمه کامیون‌هایی که اقدام به قاچاق می‌کنند، خاطرنشان کرد: بارها این افراد به جرم قاچاق سوخت جریمه شده‌اند اما از آنجایی که سود قاچاق به حدی صرفه دارد که مبلغ جریمه در برابر آن هیچ حساب می‌شود آنها جریمه را پرداخت کرده اما باز هم اقدام به قاچاق می‌کنند و تنها راه مبارزه با قاچاق سوخت در این گمرک مدیریت زمان و همکاری مشترک، گمرک، مرزبانی و راهداری است.

رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان‌غربی با شنیدن این سخنان با ابراز شگفتی از حاضران سوال کرد که مسؤول مبارزه با قاچاق در این گمرک چه کسی است و در اقدامی قابل تامل هیچ کدام از حضار جوابی نداده و نمایندگان مرزبانی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و گمرک استان نیز قبول مسؤولیتی در این ارتباط نکردند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟