پلیس هند اعلام کرد روز جمعه رهبر یکی از شاخه‌های القاعده را در منطقه کشمیر کشته است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» یکی از مأموران ارشد پلیس هند گفت، «ذاکر رشید بات» ۲۵ ساله، توسط نیروهای امنیتی در خانه‌ای به دام افتاد و کشته شد. به گفته او، این خانه حین انجام مأموریت طعمه حریق شد.

او گفت: «هنگامی که داشتیم ویرانه‌های خانه را پاک‌سازی می‌کردیم او (رشید بات) تلاش کرد از جایش برخیزد، نیروهای ما به رویش آتش گشودند و او را کشتند».

جدایی‌طلبان کشمیر به مدت چند دهه، علیه حاکمیت هند بر این منطقه جنگیده‌اند. پس از آن‌که ۴۰ نظامی هندی طی حادثه‌ای تروریستی در کشمیر کشته شدند، تلاش این کشور برای مقابله با این جدایی‌طلبان شدت گرفت.

پاکستان هرگونه کمک به شبه‌نظامیان کشمیر را تکذیب می‌کند اما اذعان دارد که از حق تصمیم‌گیری مردم این ناحیه حمایت دیپلماتیک و معنوی می‌کند.

به گفته این مأمور ارشد پلیس، حامیان رشید بات پنجشنبه و صبح جمعه در برخی مناطق کشمیر به تظاهرات پرداختند.

مقامات محلی در پی نگرانی از ناآرامی‌ها، مدارس را تعطیل کرده و حمل‌ونقل ریلی را به حالت تعویق درآورده‌اند.

ذاکر رشید بات، فرمانده گروه «حزب‌المجاهدین» بزرگ‌ترین گروه شبه‌نظامی مخالف حاکمیت هند در کشمیر بود. او در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) گروه خود را تشکیل داده و با القاعده بیعت کرد.

این فرمانده القاعده که با نام «ذاکر موسی» نیز شناخته می‌شد جانشین «برهان وانی» فرمانده پیشین حزب‌المجاهدین بود که مرگش در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) باعث بروز درگیری‌های شدیدی شد که طی آن حدود ۹۰ غیرنظامی کشته‌شدند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟