حکمت‌الله همتی‌نژاد  با اشاره به فصل برداشت غلات در این شهرستان اظهار داشت:متأسفانه باورهای غلط و اشتباهی باعث شده که کشاورزان پس از برداشت غلات خود اقدام به سوزاندن بقایای آن می‌کنند.

وی افزود: سوزاندن بقایای گیاهی موجب کاهش مواد الی خاک،کاهش جمعیت میکروبهای مفید خاک، کاهش عناصر غذایی و افزایش فشردگی خاک وسله‌بندی خاک می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان لنده تصریح کرد: خوشبختانه باتوجه به آموزش‌هایی که توسط کارشناسان پهنه درسطح روستاها برگزار شد آتش‌سوزی بقایای گیاهی به حداقل رسیده است.

همتی‌نژاد با بیان اینکه سوزاندن بقایای گیاهی جرم است ادامه داد: کشاورزان باید بدانند که سوزاندن بقایای گیاهی مطابق ماده ۶۸۸قانون مجازات اسلامی، مواد ۴ و۶قانون مدیریت پسماند جرم محسوب شده و مجرمان به جزای نقدی و حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.

مدیر جهاد کشاورزی لنده افزود: از کشاورزان عزیز انتظار داریم ضمن برخورداری از سوزاندن بقایای گیاهی ،نسبت به افزودن بقایای گیاهی به خاک همراه با کود ازته با استفاده از ادوات مناسب به خاک‌ورزی حفاظتی اقدام نمایند.

همتی نژاد خاطرنشان کرد: بهره‌برداران می‌توانند با استفاده از تسهیلات حمایتی در نظر گرفته شده از این ادوات وماشین آلات کشاورزی بهره مند شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟